Sezóna kliešťov je tu! Uhryzli vás? Kedy už treba vyhľadať lekára
11. 4. 2025, 17:35

Zdroj: Canva
Kým lymská borelióza si vyžaduje, aby bol kliešť prisatý aspoň 24 hodín, vírus kliešťovej encefalitídy sa môže preniesť už po pár hodinách. „Kliešťa treba usmrtiť nejakým liehovým preparátom a potom postupne buď kývaním, krúžiť alebo vybrať ho veľmi efektívnou pinzetou na kliešťa. Ak nie sme si istí, tak pokojne treba prísť na pohotovosť a radšej vyhľadať pomoc ako si sám ublížiť.“

Zdroj: shutterstock
Keďže individuálny vývin kliešťov trvá dva až tri roky, dosah výraznej zmeny počasia sa prejaví najskôr o rok až dva.
Čo si všímať po odstránení
Platí zásada - dezinfikovať a pozorovať. „Nejaké začervenanie môže po prisatí kliešťa byť a netreba sa hneď obávať, ak však po nejakých 14 dňoch prichádzajú tepoty, bolesti svalov, neurologické obtiaže, či bolesti hlavy, určite treba vyhľadať svojho lekára,“ varuje MUDr. Šóth.
Zdroj: Shutterstock
Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus)
Od začiatku roka 2024 k 31.10.2024 evidujeme 149 prípadov kliešťovej encefalitídy a v tom istom období evidujeme 2118 prípadov lymskej boreliózy
Prevencia a očkovanie
Zdroj: Shutterstock
Podľa lekárky sa vyberania kliešťa v domácich podmienkach netreba báť. Stačí, keď máte pinzetu a dezinfekciu, ktorú pred výberom aplikujete na postihnuté miesto.
Jedným z najväčších mýtov o kliešťoch je, že nás môžu napadnúť zo stromov. V skutočnosti kliešte útočia prevažne zo zeme, kde sa nachádzajú v tráve alebo kríkoch, a to smerom nahor. „Proti borelióze nemáme očkovanie, treba sa chrániť. Proti kliešťovej encefalitíde však máme veľmi účinné očkovanie, to je najlepšia ochrana. Dá sa aj v tomto období v skrátenej schéme, je to systém preočkovania, čiže treba 2 až 3 vakcíny a potom stačí po 3 až 5 rokoch,“ informuje všeobecný lekár s tým, že poisťovne očkovanie čiastočne hradia.
Anketa
Mali ste tento rok už kliešťa?
- Áno0%
- Nie0%
Hlasovanie bolo ukončené