Reklama

Vírus nájdený v ruskom netopierovi desí svet! Virológ ŠOKUJE: Sme na prahu novej pandémie?

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Máte obavy o bezpečnosť vakcín proti COVID-19? Pozrite si TOTO video!
    Zdroj: FB/Štátny ústav pre kontrolu liečiv
    Reklama

    U netopiera bol objavený nový vírus podobný covidu, čo vyvoláva obavy, že by mohol infikovať ľudí. Vedci v USA varovali, že choroba môže byť odolná proti súčasným vakcínam. Čo na to hovorí virológ Boris Klempa?

    COVID-19 sa šíri už viac ako dva roky a milióny ľudí boli očkované alebo majú nejaký druh ochrany pred predchádzajúcou infekciou. Ukázalo sa, že súčasný kmeň omikron je miernejší ako ostatné a na celom svete sa mnohí učia s ním žiť. Tento nový vývoj však prispieva k rastúcemu počtu dôkazov, že sarbekovírusy - členovia rodiny koronavírusov - sú rozšírené v Ázii a východnej Európe, píše The Sun.

    Vedúci autor štúdie Dr. Michael Letko z Washingtonskej štátnej univerzity v USA povedal: „Náš výskum ďalej dokazuje, že sarbekovírusy cirkulujú vo voľnej prírode mimo Ázie – dokonca aj na miestach, ako je západné Rusko, kde sa našiel vírus Khosta-2, hrozba pre globálne zdravie a prebiehajúce očkovacie kampane proti SARS-CoV-2."

    Presný pôvod vírusu nie je jasný a v súčasnosti ho vyšetruje tím Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Khosta-2 bol prvýkrát nájdený v netopierovi, takzvanom podkovárovi, pred dvoma rokmi a lekári zistili, že tento, podobne ako covid, môže infikovať ľudské bunky, ak sa prenesie zo zvieraťa na človeka.

    Anketa

    Myslíte si, že by sa aj v tomto prípade mohol zopakovať scenár ako s Covidom?

    Výskumníci uviedli, že ich zistenia zdôrazňujú dôležitosť vývoja vakcín, ktoré pokrývajú široké spektrum vírusov – nielen jednu líniu, ako je COVID-19.

    Doktor Letko dodal, že v súčasnosti existujú skupiny, ktoré sa stále snažia navrhnúť vakcínu, ktorá nás ochráni pred ďalším variantom covidu.

    Článok pokračuje na ďalšej strane: VYJADRENIE VIROLÓGA KLEMPU: Čo môže nový vírus spôsobiť? Hrozí ďalšia svetová pandémia? »»»

    Virológ Boris Klempa tvrdí, že vírus z netopiera sa môže preniesť aj na človeka. „Tento vírus bol zatiaľ nájdený len v netopieroch a táto vedecká štúdia ukázala, že je schopný infikovať ľudské bunky a využíva k tomu ľudský ACE2 receptor rovnako ako SARS-CoV-2. Ten vírus teda má určitý potenciál na preskočenie do ľudskej populácie, ale nič viac o ňom povedať nevieme. Žiadny prípad ľudskej infekcie týmto vírusom zatiaľ zaznamenaný nebol. Podobné výsledky sú známe aj pre ďalšie koronavírusy nájdené v netopieroch," povedal nášmu denníku.

    Khosta-2 je azda zaujímavejší len tým, že nebol nájdený v Ázii, ale v Európe. Virológ však ubezpečuje, že zatiaľ nie je čas na paniku. „Samozrejme, je veľmi užitočné poznať takéto vírusy už dopredu a byť vďaka tomu na ne lepšie pripravenými, napríklad vo forme predpripravených diagnostických testov či univerzálnych vakcín. V tejto chvíli sa však v žiadnom prípade nedá hovoriť o tom, že by sme boli na prahu novej pandémie spôsobenej Khosta-2 vírusom," podotkol Klempa.

    Napriek tomu zdôraznil dôležitosť vývoja nových univerzálnych vakcín. „Vývoj univerzálnych vakcín proti koronavírusom je určite v súčasnosti veľmi intenzívne sa vyvíjajúca oblasť, pretože by vyriešili problém prichádzajúcich nových variantov SARS-CoV-2 a zároveň zlepšovali pripravenosť na akékoľvek ďalšie nové koronavírusy. Vo vývoji sú už desiatky takýchto vakcín, avšak väčšina je v tzv. preklinickom štádiu, teda ešte len na úrovni testovania na zvieratách. Minimálne štyri vakcíny sú však už aj v klinickom testovaní, teda testy na zvieratách prebehli úspešne a už prebiehajú aj klinické skúšky 1. fázy na dobrovoľníkoch," dodal virológ.

    Prečítajte si tiež:

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.