Reklama

Rodiny s deťmi si polepšia. Ak majú jedno dieťa môžu dostať 25-tisíc eur. A kedy až 90-tisíc?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Minimálna mzda môže byť aj tisíc eur, hovorí minister práce
    Zdroj: ministerstvo práce
    Reklama

    Stará sa štát o rodiny s deťmi rovnako ako o seniorov? Mnohí si myslia, že nie. Je to spôsobené najmä tým, že o dôchodkoch a ich mimoriadnych zvýšeniach sa veľa hovorí, o rodinných dávkach už menej. Navyše ich vyplácajú viaceré inštitúcie, a tak sa môže javiť, že peňazí je v tejto oblasti menej.

    Štátny rozpočet však rodiny s deťmi nezanedbáva. „Výdavky na rodinnú politiku sú vysoké, a to aj v porovnaní napríklad s Českou republikou. Rodina dvoch ľudí zamestnaných za priemernú mzdu dostane za prvých päť rokov od splodenia prvého dieťaťa z dvoch viac ako 90-tisíc eur,“ približuje analytik INESS Radovan Ďurana. V tejto sume sú započítané aj daňové bonusy na dieťa, úľava na manželku či sociálne a zdravotné odvody, ktoré za rodiča starajúceho sa o dieťa platí štát.

    Podľa jeho slov je však problém v tom, ako je rodinná politika nastavená. „Najväčším nedostatkom je prístup, podľa ktorého majú dostať všetci všetky dávky. To je najdrahší spôsob podpory. Ľudia s nadštandardnými príjmami dostávajú dávky, ktoré nepotrebujú, a preto rodiny s nízkymi príjmami dostávajú málo,“ vraví analytik. Ako dodáva, navýšenie bonusu na dieťa a prídavkov, ktoré ešte vlani zaviedla Matovičova vláda, spôsobilo prudký nárast deficitu o jednu miliardu eur. „Testovanie príjmu sa objavilo pri dotáciách splátok hypoték. Bodaj by sa dostalo aj do rodinnej politiky,“ hovorí Radovan Ďurana.


    Zatiaľ však zostáva všetko po starom a nárok na vyššie dávky majú všetky rodiny. Čo za to môže? Pre mnohých nič nehovoriaci maximálny vymeriavací základ, od ktorého sa dávky pre rodičov odvíjajú.
    Na viac peňazí ako v minulom roku sa tak môžu tešiť tehotné ženy. Zvyšuje sa totiž dávka tehotenské.
    „Najvyššia mesačná dávka bude 385,90 eura, respektíve 398,80 eura, podľa toho, či má mesiac 30 alebo 31 dní,“ vysvetlil hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr. „Materské, ktoré dostávajú rodičia detí v prvých mesiacoch po narodení dieťaťa, bude pri 30-dňovom mesiaci maximálne 1 929,30 eura, pri 31-dňovom až 1 993,60 eura. Konkrétna výška dávky závisí od hrubého zárobku matky,“ dodáva Kontúr.

    Aká bude predpokladaná výška vašej materskej dávky, si môžete jednoducho vypočítať na kalkulačke.

    Obrovská novinka od januára! Čo je inak, čítajte na ďalšej strane...

    Významnou zmenou od januára je, že na materské budú mať nárok aj absolventky strednej a vysokej školy. „Do obdobia 270 dní trvania nemocenského poistenia pri nároku na materské sa po novom započíta aj obdobie štúdia na strednej alebo vysokej škole, ktoré sa považuje za sústavnú prípravu na povolanie, ak poistenka týmto štúdiom získala príslušný stupeň vzdelania,“ vysvetľuje Kontúr.

    Bude sa to týkať tých bývalých študentiek, ktorým dôvod na poskytnutie materského vznikol od januára tohto roka. Ale pozor! Rozhodujúci je termín pôrodu. Smolu majú ženy, ktoré budú rodiť do 11. februára 2024. „Obdobie štúdia sa im nezapočíta, keďže 6 týždňov pred pôrodom pripadne na 31. decembra 2023 a skôr. Ak je jej termín pôrodu po 12. februári, obdobie štúdia sa jej započíta,“ dodáva Kontúr.

    Prídavky na deti a rodičovský príspevok bez zmien. Koľko dostanú rodičia, čítajte na druhej strane...

    Za štandardných podmienok sa sumy rodičovského príspevku a prídavku na dieťa zvyšujú vždy v januári. Teraz je to ale inak. V rámci opatrení zameraných na pomoc mladým rodinám sa zvyšovali už v auguste. Najbližšia valorizácia tak bude až od 1. januára 2025, ak sa vláda nerozhodne pre zmenu.

    Prídavky na deti tak dostávajú rodičia na viac ako 650-tisíc detí v sume 60 eur mesačne. Bez zmien je nateraz aj rodičovský príspevok, ktorý dostáva viac ako 136-tisíc rodičov po skončení vyplácania materského, kým dieťa nedovŕši tri roky (a v prípade nepriaznivého zdravotného stavu šesť). Ten je 473,30 eura, ak žena pred nástupom na materskú pracovala a vznikol jej nárok na materské. Ak žena nepracovala a nepoberala materské, ale hneď po pôrode dostávala rodičovský príspevok, jeho výška je 345,20 eura.

    Predĺžený rodičovský príspevok má svoje riziká. Takýto je problém! Čítajte na ďalšej strane...

    Rodičia, ktorých deti dosiahli tri roky a neprijali ich do spádovej škôlky, majú nárok na predĺžený rodičovský príspevok. Návrh do parlamentu vlani predložil dnes minister práce Erik Tomáš (Hlas). Podmienkou je neprijatie pre nedostatok miesta a rodič nesmie mať dlhy voči štátu.

    Zákon o rodičovskom príspevku ale kritizuje exminister práce a odborník na socálne veci Jozef Mihál. „Zákon navrhli zle a dopadlo to tak, že nárok naň má rodič najskôr od 1. septembra školského roka, ktorý nasleduje po školskom roku, v ktorom dieťa dovŕšilo vek 3 roky,“ napísal na sociálnej sieti. „Takže ak vaše dieťa dovŕšilo tri roky napríklad v novembri 2023, za ktorý ste ešte dostali "normálny" rodičovský príspevok, ak vaše dieťa nebolo prijaté do štátnej škôlky, na "predĺžený" rodičovský príspevok budete mať nárok až od septembra 2024,“ napísal Mihál.

    A má pravdu. Zákon o rodičovskom príspevku vyžaduje predložiť rozhodnutie o neprijatí dieťaťa do spádovej škôlky podľa trvalého pobytu dieťaťa, a to na základe riadneho zápisu. „Rozhodnutie o neprijatí dieťaťa nemôže byť staršie ako 12 mesiacov, jeho platnosť je na školský rok. Príspevok je možné po splnení podmienok vyplatiť najviac 6 mesiacov dozadu od podania žiadosti a jeho poskytovanie je priamo naviazané na riadny zápis do škôlky v máji v roku, v ktorom dieťa najneskôr do 31. augusta dovŕši 3 roky veku,“ vysvetľuje Marianna Šebová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. „Ak dieťa dovŕši tri roky vo februári, nárok na rodičovský príspevok rodičom vznikne od 1. septembra na základe riadneho zápisu v máji a rozhodnutia o neprijatí dieťaťa do škôlky na školský rok 2024/2025,“ dodala Šebová.


    A aká je jeho suma v tomto roku: 473,30 eura, ak matka poberala materské, 345,20 eura ak hneď po narodení dieťaťa dostávala rodičovský príspevok.

    Prečítajte si tiež: