Reklama

Syndróm VYHORENIA trápi dve tretiny ľudí: Ohrození sú študenti aj rodičia

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Užívate aj vy TÝCHTO 5 vitamínov? Spôsobujú obličkové kamene a rakovinu, varuje dietologička
    Zdroj: TikTok/oncology.nutrition.rd
    Reklama

    Syndróm vyhorenia sa často prejavuje v povolaniach, ktoré sú spojené s vysokou úrovňou stresu, emocionálnym nasadením alebo kde sú neustále kladené vysoké požiadavky na výkon. Najčastejšie ide o osoby, ktoré sú v kontakte s ľuďmi. Ako mu predchádzať?

    Významné známky syndrómu vyhorenia v osobnej či pracovnej rovine svojho života priznali v rozsiahlom prieskume viac ako dve tretiny účastníkov. Výsledky prieskumu Inštitútu stresu a Dôvery, ktorý prebiehal v rokoch 2020 až 2024, ďalej ukázali, že syndróm vyhorenia podľa očakávania ovplyvňuje najmä ľudí v produktívnom veku. Na prieskume sa zúčastnilo vyše 34-tisíc ľudí.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      O príčinách, prevencii a liečbe vyhorenia so psychologičkou Petrou Arslan Šinkovou

      Medzi najviac ohrozených patria zdravotnícki pracovníci. „Osobitne ohrozené sú skupiny ľudí, ktoré pracujú v oblasti pomáhajúcich profesií – zdravotnícky personál, personál pohotovostných služieb, sociálni pracovníci, učitelia a vychovávatelia či právni profesionáli. Ďalej sú to zástupcovia zákazníckeho servisu, IT pracovníci, žurnalisti či finanční profesionáli,“ priblížil psychológ, kouč a zakladateľ Inštitútu stresu v Trnave Karol Kováč. Žiadna z profesií však podľa neho proti syndrómu vyhorenia nie je plne odolná.

      Ozrejmil, že s vyhorením je rovnako možno stretnúť sa u študentov. „Školské prostredie je rovnako náročné. Štúdium si vyžaduje vysoké nasadenie, ktoré môže vyvrcholiť do vyčerpania či úplného vyhorenia,“ vysvetlil Kováč. Veľmi časté je podľa neho aj u matiek alebo všeobecne u rodičov na materskej. „Popri starostlivosti o dieťa sa často rodič ocitne v situácii, že nemá čas či silu o vlastné blaho. Práve vyčerpanie a nedostatok síl na starostlivosť o seba prispievajú k vyhoreniu rodiča. Syndróm vyhorenia u rodičov je stále relatívne nová téma výskumu,“ podotkol.

      Syndróm vyhorenia má štyri štádiá. V prvých si vie človek pomôcť aj sám, a to najmä zmenou životného štýlu, znížením stresu a obnovením rovnováhy medzi osobným a pracovným životom. V prípade, že sa psychické a fyzické vyčerpanie stupňuje, pridávajú sa zdravotné ťažkosti a človek nedokáže vykonávať každodenné činnosti ako predtým, mal by vyhľadať odbornú pomoc.

      „V počiatočných dvoch štádiách si človek vie pomôcť sám. Dôležité je venovať pozornosť varovným signálom nášho tela a prijať vhodné opatrenia najmä na zníženie stresu a obnovenie rovnováhy medzi pracovným a osobným životom. Dôležité sú tiež zmeny v životnom štýle,“ uviedol Kováč. Odporúča vyhradiť si čas na oddych a regeneráciu, nastaviť si hranice a dodržiavať zdravý životný štýl v rámci stravy, spánku i pohybu. Za veľmi dôležitú považuje oporu a podporu okolia.

      V treťom a vo štvrtom štádiu si už podľa jeho slov vyhorený človek nedokáže pomôcť sám. „Už je príliš vyčerpaný a zacyklený. Prichádza psychické a fyzické vyčerpanie, nemá dostatok energie na realizáciu potrebných zmien. Príznaky z prvotných fáz pretrvávajú, stupňujú sa, objavujú sa zdravotné ťažkosti, človek nie je schopný vykonávať každodenné činnosti ako predtým,“ priblížil odborník. V tejto fáze odporúča vyhľadať odbornú pomoc.

      AKO SA DÁ VYHORENIE LIEČIŤ? Odpoveď odborníka nájdete na ďalšej strane »»»

      Autor článku

      Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.