Podrobnosti návratu detí do škôl: Ktoré triedy otvoria a kto sa bude musieť testovať?
3. 2. 2021, 13:15 (aktualizované: 15. 7. 2024, 23:02)
Od pondelka 8. februára sa otvoria materské školy, prvý stupeň základných škôl a tiež končiace ročníky stredných škôl a odborných učilíšť. Otvorené budú tiež základné umelecké školy na individuálnu výčbu, stredné zdravotnícke školy a ich internáty.
Zdroj: Jakub Kotian
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) povedal, že pri otváraní škôl mysleli najmä na tri skupiny žiakov a detí, pre ktoré je tento krok najnutnejší. „Hovoríme o prvákoch v základných školách, ktorí sa musia učiť čítať a písať na diaľku, o deťoch v materských školách, ktoré sa pripravujú na školskú dochádzku a ich rodičia musia chodiť do práce, a o končiacich ročníkoch na stredných školách," priblížil minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Otvoria sa aj internáty, no zatiaľ len pre stredné zdravotnícke školy a budú musieť zabezpečiť bývanie žiakov po jednom.
Vstup do školy sa umožní len s testom. Výnimku budú mať mladší žiaci do 10 rokov, avšak otestovaný musí byť aspoň jeden z ich rodičov a učitelia. Stredoškoláci pri návrate do školských lavíc budú potrebovať negatívny test nie starší ako 7 dní. Test budú potrebovať aj učitelia a ďalší zamestnanci škôl. Negatívny test rodičom v školách kontrolovať nebudú. Rodičia podpíšu čestné vyhlásenie. Gröhling upozornil, že v prípade nepravdivého čestného vyhlásenia budú niesť trestnoprávnu zodpovednosť.
Pozrite si celú tlačovku ministra školstva Branislava Gröhlinga:
Rodičia, stredoškoláci a zamestnanci škôl sa môžu otestovať v ktoromkoľvek mobilnom odbernom mieste. Gröhling priblížil, že po celom Slovensku ich je v súčasnosti 349, pričom polovica z nich funguje na objednávkový systém, v druhej polovici sa dá otestovať bez termínu. Testovanie si bude môcť zorganizovať aj škola. Rezort im bude preplácať 5 eur za jedného otestovaného. Minister školstva informoval, že školy si už cez okresné úradov už objednali 350-tisíc antigénových testov.
Ak sa žiak neotestuje, musí pokračovať v dištančnom vzdelávaní. Je však otázne, v akej kvalite ho školy dokážu zabezpečiť, keďže sa budú musieť sústrediť hlavne na vyučovanie v triedach. „Nie je možné, aby škola mala určitú časť na prezenčnom vzdelávaní, ale zabezpečila aj plnohodnotné dištančné vzdelávanie. Bude to skôr nejaké individuálne zadávanie úloh a následne nejaká kontrola," povedal Gröhling. Rodič, ktorý nedá dieťa do školy a ostane s ním doma, nebude mať nárok na ošetrovné člena rodiny, teda OČR-ku.
Okrem veľkého celonárodného covid semaforu sa budú školy riadiť vlastným semaforom. Znamená to, že ak v nejakom meste bude zlá epidemická situácia, bude môcť regionálny úrad verejného zdravotníctva prezenčné vyučovanie prerušiť.
Blížiace sa jarné prázdniny budú podľa šéfa rezortu v nezmenenom režime. Testovanie piatakov tento rok nebude, testovanie deviatakov sa presúva na jún. Maturity by sa mali namiesto jedného týždňa konať v dvoch týždňoch.
Čítajte na ďalšej strane: Pre zatvorené školy deti myslia na samovraždy >>
Zástupcovia ministerstva školstva zdôraznili, že na otvorenie škôl je už najvyšší čas.. Dáta, ktoré majú k dispozícii, naznačujú, že zákaz vychádzania a zatvorené školy majú obrovské negatívne dopady na duševné zdravie detí. Počet detí do 18 rokov, u ktorých sa prejavujú depresívne syndrómy, sa zvýšil až o 33 percent. Prišlo tiež k zvýšenému výskytu samovražedných sklonov u detí do 14 rokov, 30-násobne sa zvýšilo domáce násilie a polovica detí, ktoré sa učia dištančne, má s touto formou vzdelávania problém. „Tie čísla sú hrozné, za každým jedným číslom je dieťa," upozornila šéfka odboru inkluzívneho vzdelávania ministerstva školstva Svetlana Síthová.
Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová potvrdila, že rozhodnutie pustiť deti do škôl v súčasnej epidemickej situácii nebolo ľahké. „Ale keď sme zvážili všetky opatrenia, tak riziko by malo byť minimálne. Závisí to hlavne od toho, ako k tomu budú pristupovať rodičia a učitelia," povedala Prokopová.
Minister školstva pripustil aj scenár, že v priebehu niekoľkých týždňov budeme musieť pre zhoršujúcu sa epidemickú situáciu školy opäť zatvoriť. „Momentálne sa obávam všetkého, ale aj tak som veľmi rád, že tím epidemiológov uznal, že vzdelávanie je dôležité," vyjadril sa Gröhling.