Reklama

Počet prípadov NEŽIADUCICH účinkov očkovania stúpol: Pri TEJTO vakcíne ich bolo najviac!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nechcete vakcínu? Potom vám dáme túto HALDU LIEKOV
    Reklama

    Celkovo bolo na Slovensku podaných od začiatku očkovania proti ochoreniu COVID-19 už vyše 6,2 milióna vakcín. Počet hlásených nežiaducich účinkov podľa Štátneho ústavu na kontrolu liečiv prekročil hranicu 10-tisíc. Podozrenia na negatívne účinky sa tak objavili len v 0,16 percentách prípadov.

    Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili k utorku (4. 1.) v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu 10 040 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1392 ako závažné. Ústav o tom informuje na svojom webe.

    Koľko hlásení bolo pri Pfizeri, Moderne, Astre, Spuniku a Johnsone, si pozrite >>V GALÉRII<<

    Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech sa medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, prekolapsový stav, kolaps, ale hlásili napríklad aj náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu, hypertenznú krízu či poruchu sluchu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, polyneuropatiu či hyperpyrexiu.

    Pri vakcíne od spoločnosti Moderna boli medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, pľúcna embólia a napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.

    Pri vakcíne od spoločnosti AstraZeneca išlo najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu či napríklad hypertenznú krízu.

    Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson. Išlo o stratu vedomia, kolaps, halucinácie a hyperpyrexiu.

    Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, flebotrombózu, pľúcnu embóliu či parézu tvárového nervu.

    Čítajte na ďalšej strane: Dokedy by mali nežiaduce účinky odznieť >>

    Celkovo bolo na Slovensku k dňu 4. 1. 2021 podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií prvou dávkou zaočkovaných 2 747 338 osôb, druhou dávkou 2 459 365 osôb a treťou dávkou 1 029 594 osôb. 

    K strede (5. 1.) evidoval ústav spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v troch ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca). Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený.

    ŠÚKL pripomína, že vakcíny určené na prevenciu ochorenia COVID-19 sú podávané injekčne do svalu a môžu v priebehu hodín až dní po podaní vyvolať reakcie menšej alebo strednej intenzity, ktoré spontánne v priebehu niekoľkých dní odznievajú.

    Mohlo by vás zaujímať: