Platy konečne predbehli zdražovanie: Komu stúpli reálne mzdy najviac a komu najmenej?
16. 8. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:11)
Uprostred leta nastal zlom. Výplaty začali rásť rýchlejšie než ceny tovarov a služieb. Po roku a štyroch mesiacoch sme tak prestali chudobnieť a začali bohatnúť. Podpísala sa pod to klesajúca inflácia a na druhej strane zvyšujúce sa platy. O koľko eur viac nám v peňaženkách zostane a aké sú vyhliadky analytikov na ďalšie mesiace?
Zdroj: archiv
Zdroj: mh
Zdroj: mh
Galéria k článku
Po dlhých mesiacoch zdražovania sme sa v júli konečne dočkali, inflácia klesla tesne pod hranicu 10 percent, na 9,7 percenta. „V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom boli ceny nižšie o 0,3 percenta. Posledných 16 mesiacov sme videli dvojcifernú infláciu, ktorá sa začala, keď ročná miera inflácie v marci 2022 presiahla 10 percent. Aktuálne sa tak medziročná inflácia prvýkrát od februára 2022 vrátila na jednociferné hodnoty,“ vysvetľuje makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.
Na medzimesačnej báze bol pokles cien najvýraznejšie ovplyvnený poklesom cien potravín o 0,7 percenta a druhý mesiac po sebe klesli aj ceny bývania a energií o 0,2 percenta. Na druhej strane, výraznejšiemu poklesu cien zabránil predovšetkým rast cien pohonných látok o 1,3 percenta.
Ďalšou dobrou správou je, že kým tempo zdražovania klesá, platy idú hore. Takú situáciu sme pritom naposledy zažili ešte koncom roka 2021, odvtedy sa po výrazom zdražovaní energií a potravín reálna mzda prepadla do záporných čísel. Teraz sa karta obrátila, negatívnemu vplyvu vysokej inflácie odolala v júni polovica sledovaných odvetví. Mzdy vo väčšine z nich narástli dvojciferným tempom, uviedol Štatistický úrad.
Priemerná mesačná mzda sa počas júna zvýšila vo všetkých desiatich sledovaných odvetviach ekonomiky. Najvyšší rast bol 15 percent a naďalej si ho zachoval sektor ubytovania s priemernou mzdou 1 082 eur. Potvrdzujú to aj údaje z pracovného portálu Profesia. „Od začiatku roka narástol priemerný ponúkaný plat v inzerátoch na Profesia.sk o 30 eur. Aktuálne je na úrovni 1 436 eur mesačne. Priemerný mesačný ponúkaný plat v inzerátoch z oblasti cestovného ruchu, gastra a hotelierstva stúpol od začiatku roka o 100 eur,” prezradila nám PR manažérka portálu Ľubica Melcerová.
Tento sektor bol jedným z najvýraznejšie ovplyvnených pandémiou a aj podľa prieskumu Profesie z roku 2021 sa pätina ľudí už do pôvodnej oblasti nechcela vrátiť pracovať. „Tí, ktorí návrat pripúšťali, ho vo viac ako polovici prípadov podmieňovali zvýšením platu. Čiže ak chceli zamestnávatelia prilákať zamestnancov naspäť, museli zvýšiť ponúkané platy,” odôvodnila Melcerová.
Ďalším sektorom, v ktorom platy rástli, je stavebníctvo. „V prípade oblasti stavebníctva narástli ponúkané platy od začiatku roka v priemere o 60 eur,” dodala PR manažérka. Naopak, najnižšie tempo rastu miezd pod úrovňou 10 percent bolo v doprave, skladovaní, informáciách a komunikácii.
Reálne mzdy vzrástli medziročne najdynamickejšie v sektore ubytovania, a to o 3,8 percenta. Miernejšie rasty miezd boli sledované vo vybraných trhových službách, v stavebníctve či v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev. Pokles reálnych miezd zaznamenal Štatistický úrad v doprave a skladovaní, v predaji a oprave vozidiel, v priemysle a najvýraznejšie poklesli mzdy v odvetví informácie a komunikácie, konkrétne o 4,5 percenta.
Fakt, že sa reálne mzdy vrátili k rastu však môže zamávať s cenami nehnuteľností, ktoré sa v poslednom roku prepadli o deväť percent.
Ako sa budú platy vyvíjať v ďalších mesiacoch? PREDPOVEĎ EKONÓMA SI POZRITE NA ĎALŠEJ STRANE »»»
Ako sa budú platy vyvíjať v ďalších mesiacoch? Ekonóm predpovedá, že situácia sa postupom času zlepšovať bude, no netreba očakávať rázne zmeny. „Rast príjmu nie je samozrejmosťou, pokiaľ to človek nemá zakotvené v pracovnej zmluve, a treba sa o to nejakým spôsobom pričiniť. Niekedy je na získanie vyššieho príjmu potrebná zmena zamestnávateľa, inokedy si treba zlepšiť kvalifikáciu. V každom prípade zamestnávateľ sám od seba mzdy zvyšovať nezvykne,“ upozornil ekonóm z Fakulty podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave Pavel Škriniar.
Netreba však podľa neho očakávať ani výrazne nižšie ceny. Tie budú rásť aj naďalej, no už pomalším tempom. „Zlepšovanie situácie z pohľadu vývoja cien znamená spomalenie rastu cien. Nemožno očakávať, že sa ceny vrátia na úroveň z rokov 2021/22. Ceny teda budú síce rásť, ale pomalšie ako príjmy. To sa dá považovať za lepšiu situáciu v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi,“ dodal ekonóm.
Prečítajte si tiež: