Reklama

TRI zlozvyky, ktoré vás môžu stáť ROKY ŽIVOTA: S TÝMTO by ste mali okamžite prestať!

Reklama

Problémy, s ktorými sa počas života stretne takmer každý. Niekto si nevie predstaviť deň bez škatuľky cigariet, iní si ho nevedia predstaviť bez pohárika domáceho či malej dávky drog. Zamysleli ste sa niekedy, aké fatálne následky môžu mať tieto negatívne zlozvyky na vaše zdravie?

Vo väčšine prípadov sa nikto nezamýšľa nad tým, ako jeho správanie ovplyvňuje jeho zdravie. V momente, keď sa dostavia nežiaduce symptómy a prejavia sa zdravotné problémy, je však každý zrazu ochotný pre svoje zdravie urobiť čokoľvek.

Radi si dáte pár pohárikov alkoholu, trochu tabaku či dávku drog? Tieto zlozvyky vám môžu skrátiť dĺžku života až o štyri či päť rokov. "Ich užívanie na Slovensku je dokonca najčastejším faktorom prispievajúcim k predčasným úmrtiam ľudí v pred i produktívnom veku," píše portál vysetrenie.zoznam.sk.

Upozornilo na to Centrum pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) Bratislava na svojej tlačovej konferencii. Počas nej uviedlo, že v dôsledku užívania psychoaktívnych látok umieral na Slovensku v predcovidovom období každý štvrtý človek vo veku do 65 rokov.

Centrum uvádza, že dôsledkom užívania vznikajú choroby a poškodenia zdravia. "Pri závislosti od tabaku je to napríklad rakovina, ktorá zapríčiňuje 30 - 40 % úmrtí ročne." Čo sa týka pitia alkoholu, najmä ten prispieva k vzniku viac ako 200 chorôb. Typickým príkladom sú úmrtia na cirhózu pečene, ktorá je väčšinou spôsobená práve alkoholom.

Článok pokračuje na nasledujúcej strane >>>

„Na cirhózu, ktorá je konečným štádiom ochorenia, nám dnes umierajú ľudia vo veku 25 – 45 rokov. Ochorenie pečene sa vyvíja niekoľko rokov a preto, že vôbec nebolí, človek s desaťročnou cirhózou sa môže cítiť rovnako ako ten bez ochorenia. Prvé príznaky a komplikácie sa začnú prejavovať až vo vyšších štádiách, keď je už ochorenie ťažko zvrátiteľné. Zlyhanie pečene sa končí väčšinou úmrtím,“ zdôraznil Ľubomír Skladaný, prednosta II. internej kliniky a prezident Slovenskej hepatologickej spoločnosti.

 „Ročne umiera vyše 1 000 Slovákov na zlyhanie pečene spôsobenej včas neliečeným alkoholizmom,“ poznamenal riaditeľ bratislavského Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) Ľubomír Okruhlica. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) sa na Slovensku ročne pre alkoholizmus lieči 27-tisíc pacientov.

Pri porovnaní s alkoholom a tabakom, v dôsledku užívania drog umiera najmenej ľudí. Dôvodom je, že sú ilegálne a ťažko dostupné. "CPLDZ však zdôraznilo, že injekční užívatelia drog umierajú mladí na predávkovanie a pribúda aj takých, ktorí zomierajú čoraz viac na pridružené neliečené ochorenia ako poškodenie pečene hepatitídou typu C," píše web.


Prečítajte si tiež: