Lekári varujú pred novým zabijakom: Slovensko má najviac pacientov na svete!
3. 9. 2022, 7:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:32)

Cirhózou trpí čoraz viac Slovákov a umierajú na ňu najmä mladí ľudia v produktívnom veku! Aj keď väčšina odborníkov upozorňuje na nadmerné pitie alkoholu, do popredia vstupujú v čoraz väčšej miere nové hrozby, ktorými si ničíme pečeň. Ako sa tomuto ochoreniu vyhnúť, kde sa môžete preventívne vyšetriť a užívanie ktorých liekov škodí vašej pečeni najviac?
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Peter Ličák
Zdroj: Pixabay.com
Galéria k článku
V ochorení pečene patrí Slovákom nelichotivé prvé miesto na svete! Čo je však horšie, mnohí o tom, že majú problémy, vôbec nevedia. Ide o chorobu, ktorá nebolí, no môže zabiť. „Chceme zmapovať výskyt chorôb pečene na Slovensku. A takisto chceme podchytiť čo najväčšie množstvo ľudí, ktorí majú počiatočné štádiá pečeňových ochorení, ale o nich vôbec netušia,“ povedal Peter Jarčuška z UNLP, odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre hepatológiu a člen výboru SHS.
Na smutnú štatistiku zareagovala ako prvá Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici, ktorá v spolupráci so Slovenskou hepatologickou spoločnosťou spustila preventívny skríning pečene pod názvom Sirius, ktorého cieľom je odhaliť ochorenie pečene vo včasnom štádiu, keď je ešte liečiteľné. Na toto ochorenie pritom slovenskí lekári upozorňujú už roky. Potvrdzuje to tiež prestížny vedecký časopis Lancet, podľa ktorého má Slovensko najvyšší výskyt cirhózy pečene na svete. Pokiaľ počas vyšetrenia v rámci uvedeného programu zistia lekári ochorenie pečene, pacientovi ponúknu možnosť zdravotnej starostlivosti v hepatologickej ambulancii UNLP Košice. (tasr)
„Na cirhózu, ktorá je konečným štádiom ochorenia, nám dnes umierajú ľudia vo veku 25 – 45 rokov. Ochorenie pečene sa vyvíja niekoľko rokov a preto, že vôbec nebolí, človek s desaťročnou cirhózou sa môže cítiť rovnako ako ten bez ochorenia. Prvé príznaky a komplikácie sa začnú prejavovať až vo vyšších štádiách, keď je už ochorenie ťažko zvrátiteľné. Zlyhanie pečene sa končí väčšinou úmrtím,“ zdôraznil Ľubomír Skladaný, prednosta II. internej kliniky a prezident Slovenskej hepatologickej spoločnosti.
Cirhózu si roky spájame najmä s alkoholizmom. Častý pohľad na dno pohárika je stále najčastejšou príčinou cirhóz na Slovensku, a to až v 80 percentách, no do popredia vstupujú aj nové hrozby. „Ročne umiera vyše 1 000 Slovákov na zlyhanie pečene spôsobenej včas neliečeným alkoholizmom,“ poznamenal riaditeľ bratislavského Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) Ľubomír Okruhlica. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) sa na Slovensku ročne pre alkoholizmus lieči 27-tisíc pacientov.
O PRÍZNAKOCH SI PREČÍTATE NA DRUHEJ STRANE >>>
„Prevažná väčšina z nich má i poruchu pečeňových funkcií,“ upozornil Okruhlica. Dodal, že prakticky u všetkých pacientov sa liečbou závislosti, po dosiahnutí abstinencie, upraví aj porucha pečene. „Liečba závislosti od alkoholu je dnes aj podľa americkej Správy potravín a liečiv (FDA) jedinou účinnou metódou liečby ťažkých porúch pečene spôsobených pitím,“ doplnil odborník.
Problém s alkoholizmom sa podľa lekára Mariána Šótha prehĺbil počas pandémie, keď sme väčšinu času presedeli vo svojich obývačkách. „Treba sa zaoberať aj tým, prečo tí ľudia pijú. Aj rebríčky hovoria o tom, že počas pandémie sa prvotne míňala múka a cestoviny, ale v druhotnom prípade siahali ľudia po čokoláde a alkohole. Aj to je prejav určitej frustrácie spoločnosti, keď ľudia siahajú po alkohole ako krátkodobo zmierňujúcom príznaky spoločenského stresu a psychickej nepohody,” povedal pre náš denník Šóth.
Najčastejšou chorobou pečene, keď príčinou nie je alkohol, je stukovatenie pečene. Znamená to, že na pečeni sa bez nadmernej konzumácie alkoholu hromadí tuk. Príčinou je častý výskyt poruchy metabolizmu tukov, známy ako vysoký cholesterol, keď telo nevie nadmerný príjem tuku spracovať a ukladá ho v cievach a pečeni. To, že niečo nie je s vami v poriadku, vám môžu napovedať aj niektoré príznaky. „Pacient má popolavú kožu, je tam neurologický tras končatín, problémy s chôdzou, koordináciou alebo tráviace problémy,” vysvetľuje Šóth.
VAŠEJ PEČENI HROZÍ AJ CHRONICKÉ UŽÍVANIE LIEKOV >>>
Veľkým problémom začína byť nadmerné užívanie liekov, najmä tých voľnopredajných. „Chronické užívanie vysokých dávok niektorých liekov môže viesť k poškodeniu pečene a neliečené poškodenie pečene zas vedie k cirhóze pečene. Každá liečba je svojím spôsobom rizikom pre pečeňový orgán,“ upozorňuje prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ. „Napríklad aj bežný paracetamol, ktorý je voľnopredajný. Už len dávka 8 gramov lieku môže viesť u dospelého človeka k nezvratnému ochoreniu pečene,“ varuje Sukeľ. Dlhodobé užívanie vitamínov však neodporúča ani Marián Šóth. Poukazuje na fakt, že aj nimi sa vie človek predávkovať.
„Dlhodobé užívanie veľkého objemu či už vitamínových preparátov, alebo žuvacích tabliet neodporúčam. Rovnako ani hocičoho iného, čo sa dá voľne kúpiť v lekárni. Niektorí ľudia si veľmi radi objednávajú lieky cez internet a pri ich užívaní potom nemajú žiadnu kontrolu. Látky, ktoré sú napríklad v kapsuliach a ktoré sú dostupné širokej verejnosti, sú niekedy veľkým zdrojom možných toxických účinkov z hľadiska prevencie cirhózy,“ vysvetľuje. Podľa Šótha môžu pri nadmernom užívaní škodiť aj vitamíny rozpustné v tukoch. Sú to napríklad vitamíny A, D, E, ktoré dokážu vytvoriť toxické účinky a človek sa vie nimi veľmi ľahko predávkovať, čo má za následok rôzne toxické vedľajšie účinky. Slovensko síce kraľuje v počte ochorení, no v úmrtnosti na cirhózu sme na štvrtom mieste v Európe.
Prečítajte si tiež: