„Na cirhózu, ktorá je konečným štádiom ochorenia, nám dnes umierajú ľudia vo veku 25 – 45 rokov. Ochorenie pečene sa vyvíja niekoľko rokov a preto, že vôbec nebolí, človek s desaťročnou cirhózou sa môže cítiť rovnako ako ten bez ochorenia. Prvé príznaky a komplikácie sa začnú prejavovať až vo vyšších štádiách, keď je už ochorenie ťažko zvrátiteľné. Zlyhanie pečene sa končí väčšinou úmrtím,“ zdôraznil Ľubomír Skladaný, prednosta II. internej kliniky a prezident Slovenskej hepatologickej spoločnosti.

 „Ročne umiera vyše 1 000 Slovákov na zlyhanie pečene spôsobenej včas neliečeným alkoholizmom,“ poznamenal riaditeľ bratislavského Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) Ľubomír Okruhlica. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) sa na Slovensku ročne pre alkoholizmus lieči 27-tisíc pacientov.

Pri porovnaní s alkoholom a tabakom, v dôsledku užívania drog umiera najmenej ľudí. Dôvodom je, že sú ilegálne a ťažko dostupné. "CPLDZ však zdôraznilo, že injekční užívatelia drog umierajú mladí na predávkovanie a pribúda aj takých, ktorí zomierajú čoraz viac na pridružené neliečené ochorenia ako poškodenie pečene hepatitídou typu C," píše web.


Prečítajte si tiež: