Vo väčšine prípadov sa nikto nezamýšľa nad tým, ako jeho správanie ovplyvňuje jeho zdravie. V momente, keď sa dostavia nežiaduce symptómy a prejavia sa zdravotné problémy, je však každý zrazu ochotný pre svoje zdravie urobiť čokoľvek.

Radi si dáte pár pohárikov alkoholu, trochu tabaku či dávku drog? Tieto zlozvyky vám môžu skrátiť dĺžku života až o štyri či päť rokov. "Ich užívanie na Slovensku je dokonca najčastejším faktorom prispievajúcim k predčasným úmrtiam ľudí v pred i produktívnom veku," píše portál vysetrenie.zoznam.sk.

Upozornilo na to Centrum pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) Bratislava na svojej tlačovej konferencii. Počas nej uviedlo, že v dôsledku užívania psychoaktívnych látok umieral na Slovensku v predcovidovom období každý štvrtý človek vo veku do 65 rokov.

Centrum uvádza, že dôsledkom užívania vznikajú choroby a poškodenia zdravia. "Pri závislosti od tabaku je to napríklad rakovina, ktorá zapríčiňuje 30 - 40 % úmrtí ročne." Čo sa týka pitia alkoholu, najmä ten prispieva k vzniku viac ako 200 chorôb. Typickým príkladom sú úmrtia na cirhózu pečene, ktorá je väčšinou spôsobená práve alkoholom.

Článok pokračuje na nasledujúcej strane >>>