Reklama

OMBUDSMAN: Obmedzovanie návštev seniorov v zariadeniach je porušenie ich práv. Takto sa bráňte!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ombudsman odovzdal poslancom riešenia problematiky chudoby a sociálnej starostlivosti
    Reklama

    Neprimerané obmedzovanie návštevných hodín v domovoch sociálnych služieb (DSS) je v rozpore s právami ich klientov. Poukazuje na to verejný ochranca práv, na ktorého sa pravidelne obracajú ľudia namietajúci takéto obmedzenia.

    I keď preskúmavanie samotného konania domovov sociálnych služieb nespadá do kompetencie verejného ochrancu práv, to, ako s prípadnou sťažnosťou naložil dohľadový orgán, verejný ochranca preskúmavať môže. Verejný ochranca práv upozorňuje na dôležitosť rešpektovania práva prijímateľov sociálnych služieb na slobodný kontakt so svojimi blízkymi a na povinnosť domovov sociálnych služieb prihliadať na individuálne potreby ich klientov.

    "Udržiavanie kontaktu prispieva ku kvalite života V praxi dochádza k obmedzovaniu návštevných hodín. Ak je obmedzenie neprimerané, môže to byť v rozpore s právom prijímateľov sociálnej služby na slobodné určenia harmonogramu dňa a právom na udržiavanie kontaktu s blízkymi. Podľa zákona o sociálnych službách sú zariadenia sociálnych služieb (DSS) povinné zabezpečiť ich klientom možnosť prijímať návštevy v primeranom čase a podľa ich preferencií," uviedol ombudsman Róbert Dobrovodský. Toto právo je neoddeliteľnou súčasťou štandardov kvality poskytovanej sociálnej služby.

    Anketa

    Stalo sa vám, že by vás nepustili na návštevu za príbuzným v zariadení sociálnych služieb?

    • áno45%
    • nie22%
    • áno, ale iba počas pandémie13%
    • neviem, nemám príbuzného v zariadení18%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Jeho rešpektovanie priamo ovplyvňuje kvalitu života prijímateľov sociálnej služby. "Zákon o sociálnych službách nepriznáva riaditeľom DSS právo svojvoľne obmedzovať styk klientov s ich návštevami. Úprava návštevných hodín musí byť v súlade s individuálnymi potrebami prijímateľov sociálnej služby. Taktiež musí odzrkadľovať preferencie prijímateľov sociálnej služby a zabezpečiť dostatočný priestor na kontakt s rodinou a s komunitou. „Obmedzenia návštev musia byť opodstatnené a primerané. Ak aj prípadne dochádza k stanoveniu návštevných hodín, nesmie dochádzať k svojvoľnému zasahovaniu do práv prijímateľov sociálnej služby. DSS sú povinné dbať na to, aby ich vnútorné pravidlá zohľadňovali individuálne potreby klientov a rešpektovali ich práva na udržiavanie kontaktu s blízkymi.“ dodáva verejný ochranca práv.

    Kancelária verejného ochrancu práv vykonala analýzu domácich poriadkov náhodne vybraných DSS. Tá ukázala, že i keď mnohé zariadenia umožňujú návštevy bez výrazných alebo takmer žiadnych obmedzení, časť z nich presne stanovuje návštevné hodiny. „Presne stanovené návštevné hodiny môžu viesť k porušeniu práv ich klientov na slobodný kontakt so svojimi blízkymi a na slobodné určenie harmonogramu dňa. V prípade podozrenia z porušovania zákona pri poskytovaní sociálnych služieb je možné obrátiť sa na Inšpekciu v sociálnych veciach, prípadne na samosprávny kraj,“ uvádza verejný ochranca práv.

    A čo počas pandémie? Viac na ďalšej strane...

    V súvislosti s blížiacou sa chrípkovou či inou epidémiou platí, že v záujme ochrany zdravia smie Úrad verejného zdravotníctva i regionálne úrady verejného zdravotníctva dočasne obmedziť či zakázať návštevy klientov DSS alebo nariadiť izoláciu či karanténu. V takom prípade môžu byť osobné návštevy klientov v DSS obmedzené. „Avšak akékoľvek obmedzenia musia byť jasne a transparentne komunikované. Musia rešpektovať ľudskú dôstojnosť prijímateľov sociálnej služby,“ dodáva verejný ochranca práv.