Odmeny za prácu počas korony v prvej línii: Matovič sa zobudil, všetko je inak!
18. 8. 2020, 13:39 (aktualizované: 15. 7. 2024, 17:23)

Zdroj: Jakub Kotian
Mimoriadne odmeny napokon dostanú všetci pracovníci v prvej línii, vrátane lekárov. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) niekoľko dní doktorov odmietal zaradiť na zoznam ľudí, ktorým vyplatia peniaze za prácu počas prvej vlny pandémie. Po kritike lekárov a rozhovore s ministrom zdravotníctva je všetko inak.
Zdroj: Dano Veselský
Zdroj: Riccardo De Luca
Zdroj: Getty Images, Sergei Karpukhin
Galéria k článku
Premiér Igor Matovič ešte v piatok predstúpil pred kamery, aby oznámil, že štát sa rozhodol vyčleniť 50 miliónov eur medzi pracovníkov, ktorí počas prvej vlny pandémie stáli v prvej línii. Peniaze sa mali pôvodne rozdeľovať medzi zdravotné sestry, opatrovateľky v domovoch sociálnych služieb, policajtov a vojakov. Odmena pre jedného človeka mala byť od 300 do 500 eur.

O deň neskôr pribudli na zoznam hasiči. Lekárov, ktorí boli často v prvom kontakte s nakazenými, však premiér ani potom nespomenul. Argumentoval tým, že odmeny dostanú len zamestnanci s nižšími platmi.
Anketa
Mali by dostať odmeny aj lekári?
Ešte aj v pondelok predseda vlády zopakoval, že doktori mimoriadne odmeny nedostanú. „Pokiaľ si dobre pamätám, tak lekárov som neavizoval. Dával som si pozor na jazyk,“ vyhlásil Matovič na tlačovej konferencii s ministrom životného prostredia Jánom Budajom.
V utorok už však bolo všetko inak. „Včera večer som absolvoval rozhovor s pánom ministrom zdravotníctva Marekom Krajčim, ktorého výsledkom je, že odmenu za nasadenie dostanú všetci zdravotníci, ktorí reálne riskovali v prvej línii. T.j. keď doteraz sa hovorilo len o zdravotných sestrách, nakoniec to budú aj sanitári, záchranári, pracovníci dopravnej zdravotnej služby, lekári ... a dúfam, že som si to dobre zapamätal a nikoho som nezabudol,“ napísal Matovič na sociálnej sieti.
Zdroj: Facebook
Matovič opäťotočil.
Ako vysvetlil, pôvodne si myslel, že zdravotníci mimo sestier budú odmeňovaní v inom balíku peňazí. Po rozhovore s ministrom zdravotníctva všetko pochopil. „Marek mi to však vysvetlil, že ,iný balík´ je určený len na odmeny pre zamestancov Úradov regionálneho zdravotníctva a na zaplatenie dohodárov, ktorých hygienici nevyhnutne potrebujú na pomoc pri dohľadávaní kontaktov,“ doplnil Matovič.
O spôsobe a výške mimoriadneho finančného ohodnotenia zdravotníckych zamestnancov rozhodne minister zdravotníctva. „Som rád, že pán premiér Matovič vyčlenil financie, som rád, že tak mohol urobiť aj vďaka dobrej kondícii slovenskej ekonomiky. Potom ako som rozhodol udeliť odmeny verejným zdravotníkom, epidemiológom, hygienikom, teraz bude na nás rozhodnúť spravodlivo a rozdeliť vyčlenenú sumu lekárom, sestrám, sanitárom, záchranárom, pracovníkom dopravnej služby, teda všetkým zdravotníkom z prvej línie boja s koronavírusomu,“ uviedol v stanovisku Krajčí.
Lekári žiadajú ospravedlnenie >>
Slovenská lekárska komora (SLK) žiada od premiéra Igora Matoviča verejné ospravedlnenie za jeho výroky o tom, že finančná pomoc pracovníkom v prvej línii nepôjde aj lekárom. „Toto si lekári skutočne nezaslúžili. Takéto vyjadrenie si žiaden premiér žiadneho štátu nemôže dovoliť, ani premiér Matovič. Neúcta a pohŕdanie vyženú z tejto krajiny aj tých posledných skalných, ktorí dúfali a očakávali, že tu má zmysel ostať a v slovenskom zdravotníctve pracovať,“ povedal prezident SLK Marián Kollár.
Organizácie lekárov vyzývali, že štát by ich mal odmeniť za to, že rovnako ako ostatní odmenení pracovníci bojovali v prvej línii. „To, že lekári majú dostať odmeny, je úplne samozrejmé a diskusia by sa mala viesť len o výške odmien. Odmenení by mali byť všetci od lekárov, zdravotníkov, sestry a takisto aj zamestnancov zariadení sociálnych služieb, ktorí teda naozaj boli v tej prvej línii,“ myslí si výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) Zuzana Dolinková.
Podobný názor má aj prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva (SSVPL) Peter Makara. „Myslím si, že lekári určite boli v prvej línii a keď sa plánujú rozdeľovať odmeny pre tých, ktorí v nej proti pandémii koronavírusu bojovali, tak by z toho lekári určite nemali byť vynechaní,“ povedal pre náš denník.
Pre súkromných lekárov bola pandémia taktiež vážna a zaťažujúca. Drahé ochranné pomôcky museli nakupovať na vlastnú päsť, čím prispeli k tomu, aby sa epidemiologická situácia zlepšila. „My musíme hradiť svoje pohľadávky. Každá odmena, každá koruna, ktorá príde, je vítaná,“ povedal prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth.