Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, hlavný hygienik SR Ján Mikas a Konzílium odborníkov online rokovali o viacerých témach. Odborné diskusie boli napríklad o prehodnotení COVID-automatu, testovacej stratégii, diskutovalo sa aj o očkovaní.  

„Z hľadiska testovacej stratégie sa diskutovalo napríklad o samotestovaní, testovaní na školách či v uzavretých kolektívoch. Predmetom diskusie bolo aj vyňatie testovania z COVID-automatu a nastavenie nezávislej testovacej stratégie, podľa ktorej sa budeme v našej krajine riadiť,“ informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Povinné 7-dňové testy skončia

Už skôr niektorí odborníci z konzília naznačili, že by malo skončiť pravidelné testovanie. „Testovanie antigénom raz za sedem dní nemá zmysel. Aj v iných krajinách trvá platnosť testu len niekoľko hodín, nieto sedem alebo jedenásť dní. V tomto je to medicínsky nezmysel, aby sme sa spoliehali na výsledok antigénneho testu jedenásť dní starého,“ povedal lekár a člen konzília odborníkov Peter Visolajský v relácii Braňo Závodský Naživo rádia Expres.

„Nie sme stotožnení s týmto 7-dňovým testovaním a so 14-dňovým už vôbec nie. Preto sme pripravili novú testovaciu stratégiu, ktorá čaká na schválenie. Je založená na dvoch zásadných zmenách,“ priblížila v relácii aj epidemiologička Zuzana Krištúfková, ktorá je tiež členom konzília odborníkov.

Dočkali sme sa! Po 108 dňoch príde prvé uvoľnenie: Pozrite, čo všetko sa otvorí

Cielené testovanie v práci, školách a ohniskách

„Bude sa testovať jednak cielene, budú sa testovať ľudia, ktorí chodia do práce. Budú sa testovať častejšie, nie raz za týždeň,“ vysvetlila prvú zásadu Krištúfková.

Cielene sa bude testovať aj v školách. Minister Branislav Gröhling (SaS) si myslí, že okrem kloktacích testov by sa mali zabezpečiť aj nejaké iné testy, ktoré by sa dali používať v školách rýchlejším spôsobom.

DEFINITÝVNY VERDIKT Štátneho ústavu na kontrolu liečiv k Sputniku: Budeme ním nakoniec očkovať?

„Ak pôjdeme potenciálne od 19. apríla k otváraniu škôl, tak budeme využívať kloktacie testy. Ja som rád, že máme za sebou pilotné fázy," povedal minister školstva s tým, že sa vychytajú problémy, ktoré pri tomto druhu testovania nastali. Z jedného milióna zaobstaraných testov sa podľa šéfa rezortu školstva minulo okolo 20-tisíc.

Podľa Gröhlinga sa prehodnocuje aj stratégia testovania na školách. Povinnosť testovania pre rodičov podľa ministra školstva zostane naďalej platná. Ako tvrdí, chcú tým zabrániť tomu, aby sa ochorenie začalo šíriť. „Je fakt, že bude naďalej fungovať aj školský semafor, ktorý hovorí, že keď nastane 'minohnisko', tak sa budú zatvárať triedy alebo školy," dodal.

Spustí sa aj samotestovanie: Čítajte na ďalšej strane >>>