Reklama

Obyčajná "burina" má 20-krát viac céčka ako citrón. Kto si musí dať pozor a ktorá to je? Táto!

Reklama

Medvedí cesnak je nielen chutný, ale aj liečivý a očistný pre organizmus. Množstvo vitamínu C je v ňom takmer 20-krát väčšie ako v citrónoch. Teraz je ideálny čas na jeho zber.

Bylinka obsahuje účinnú látku aliín a z neho vznikajúci alicín, ktorý má najmä antibakteriálne a antivírusové účinky. Jeho obsah sa zvyšuje pri skladovaní v chlade. „Sírne zlúčeniny zodpovedajú za charakteristickú vôňu a detoxikačné vlastnosti. Ďalšou účinnou látkou je adenozín, ktorý znižuje krvný tlak, čím podporuje správne fungovanie srdca,“ hovorí farmaceutka Jana Dubajová.

Buďte ale opatrní v prípade, že užívate warfarín, ginkgo alebo vitamín E, pretože sa zvyšuje riziko krvácania. „Okrem toho alicín znižuje hladinu cukru v krvi a je potrebné na to myslieť u diabetikov,“ upozorňuje Jana Dubajová. „Medvedí cesnak v sebe ukrýva množstvo vitamínov a minerálov, akými sú vitamín A, B1, B2, C, vápnik, železo, fosfor, mangán, horčík, sodík a meď,“ dodala farmaceutka.

Anketa

Zbierate medvedí cesnak?

  • áno, samozrejme66%
  • nie14%
  • nie, ale keď ho dostanem od známych, tak ho konzumujem19%

Hlasovanie bolo ukončené

Veľmi ľahko je možné si ho pomýliť napríklad s konvalinkou voňavou, jesienkou obyčajnou a áronom škvrnitým. Žiadna však nevonia po cesnaku, preto stačí listy pošúchať medzi prstami a ovoňať, aby ste predišli otrave. Medvedí cesnak rastie tak, že každý list má vlastnú stonku a v zemi vlastnú cibuľku. Listy sú pomerne tenké, na dotyk až jemné. Konvalinka má spravidla dva či tri listy vyrastajúce z jednej stonky, ktorá je na báze obalená blanitou pošvou. Jesienke obyčajnej stonky chýbajú úplne. Absentuje vôňa a listy sú na pohľad tuhšie.

Pri zbere dodržte 3 pravidlá: