Reklama

Za obľúbenú potravinu si čoskoro poriadne priplatíme: Jej cena má byť najvyššia za 46 rokov

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ministerstvo financií: Vrchol inflácie máme za sebou!
    Zdroj: tasr
    Reklama

    Inflácia sa podľa odhadov analytikov má začať spomaľovať alebo sa majú ceny dokonca znižovať. Napríklad ceny vajec, ceny surového cukru a kávových zŕn už teraz klesajú. Ceny jednej potraviny však majú ísť prudko nahor.

    Reč je o čokoláde a výrobkoch z nej. Už 30. júna dosiahlo kakao na Intercontinental Exchange v Londýne najvyššiu cenu za posledných 46 rokov. Ceny od októbra 2022 vzrástli o neuveriteľných 40 % a dosiahli 2 590 britských libier za metrickú tonu, čo je najstrmší nárast od roku 1977, píše portál tastingtable.com.

    Rovnako ako minuloročný prudký nárast cien pšenice, paliva a kuchynského oleja, aj tento najnovší kakaový boom súvisí s ruskou inváziou na Ukrajinu. Keď sa to všetko začalo vo februári 2022, európski výrobcovia boli varovaní, že bez ruského dovozu paliva nebudú mať dostatok energie na fungovanie. V očakávaní najhoršieho začali európski výrobcovia čokolády zadávať čoraz menej objednávok na dovoz kakaa.

    Teraz, po viac ako roku, je tu iný problém. „Všetci si zrazu uvedomili, že ekonomika bude v poriadku a nemajú dostatok kakaových bôbov,“ hovorí pre Time Shawn Hackett, prezident Hackett Financial Advisors.

    Medzinárodná organizácia pre kakao (ICCO) predtým predpokladala, že deficit bude niekde okolo 60 000 metrických ton – toto číslo sa odvtedy zvýšilo zhruba o 236 % na 142 000 metrických ton. Aby toho nebolo málo, komerčné pestovanie kakaa si vyžaduje aj veľké množstvo hnojív, čo je ďalší produkt, ktorý je v dôsledku rusko-ukrajinskej krízy vystavený celosvetovému nedostatku.

    Tri štvrtiny svetových dodávok kakaa pochádzajú z Pobrežia Slonoviny, Ghany, Nigérie a Kamerunu, pričom všetky sa nachádzajú v západnej Afrike. V posledných rokoch bola oblasť ťažko zasiahnutá suchom a hurikánmi, ktoré kolíšu medzi nedostatočnými a príliš veľkými zrážkami a pokračujúcim El Niño. Samotné Pobrežie Slonoviny je zodpovedné za 50 % dodávok kakaa a jeho export v tejto sezóne klesol zhruba o 5 % objemu. Rastliny kakaovníka v západnej Afrike tiež postihlo ochorenie zdurených výhonkov, vírus, ktorý sa šíri po celom strome.

    Pre gurmánov sú to zlé správy. „Nemyslím si, že spotrebitelia už videli celý rozsah vplyvu,“ povedal koncom júna Paul Joules, komoditný analytik Rabobank. Finančný riaditeľ Hershey Steven Voskuil tiež predpovedá, že ceny čokolády v rokoch 2023 a 2024 porastú.

    Prečítajte si tiež:

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.