Reklama

NBS varuje Slovákov: Zdražovanie bude horšie, ako sme si mysleli! Za TOTO všetko si priplatíme!

Reklama

Slováci, pripravte sa na ďalšie zdražovanie. Priplatíme si za energie, základné potraviny ako pečivo, mliečne výrobky či mäso, ale aj za elektroniku, pohonné látky či tabak. Oživenie po pandémii tlačí ceny nahor a najbližšie mesiace budú ešte rásť. Podľa odhadov Národnej banky Slovenska zdražovanie vyvrcholí na začiatku budúceho roka. Viacerí výrobcovia bijú na poplach, že melú z posledného a nevylučujú ani kolaps. Vyhnúť sa mu dá len zvýšením cien. Pozrite, za čo si priplatíme najviac!

Pandémia spôsobila nielen krízu v zdravotníctve, ale aj v ekonomike. Lockdowny, karantény, ale aj množstvo chorých pozastavilo výrobu viacerých podnikov u nás aj vo svete. Oživenie po kríze teraz tlačí ceny nahor.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Národná banka varuje Slovákov: Zdražovanie bude horšie, ako sme si mysleli!

    Národná banka Slovenska (NBS) odhaduje, že rast cien, teda inflácia, bude ešte najbližšie mesiace rásť. Ustáliť by sa to mohlo začiatkom budúceho roka na úrovni 5 percent. Priplatíme si za všetko, najviac sa to však prejaví pri účtoch za energie a potraviny. Hlavný ekonóm NBS Michal Horváth povedal, že ceny tento rok rastú omnoho rýchlejšie, než banka očakávala. „Nie je to izolovaný jav, je to všade v Európe a aj mimo eurozóny," poznamenal ekonóm.

    Viceguvernér NBS Ľudovít Ódor vysvetlil, že ide v podstate o prirodzený vývoj, každý záver krízy najskôr sprevádza vyššia inflácia a jej následné zníženie. Netreba to podľa neho brať tragicky, súvisí to totiž s tým, že v krajine dochádza k ekonomickému oživeniu, pričom ponúk je ešte málo, čo sa, pochopiteľne, odráža na cene. Takéto rýchle zdražovanie je len dočasné, pretože aj dôvody sú dočasné. Inflácia by v roku 2023 už mohla byť na úrovni okolo dvoch percent. Najbližšie mesiace však Slováci vytiahnu z peňaženky oveľa viac ako boli zvyknutí.

    Anketa

    Pocítili ste už zdražovanie na svojej peňaženke?

    Najväčší nárast sa očakáva pri cenách energií, ktoré na svetových trhoch doslova rekordne vyleteli nahor. Dosahy vyšších cien energií na rodinné rozpočty domácností sa líšia a to v závislosti od ich spotreby. „Ak domácnosť používa plyn iba na varenie, ročné náklady jej môžu v roku 2022 vzrásť o niekoľko eur. Ak však aj na ohrev vody, tak v tom prípade si môže domácnosť ročne priplatiť aj niekoľko desiatok eur navyše. Ak však domácnosť používa plyn aj na vykurovanie, tak v tom prípade sa jej ročné výdavky môžu zvýšiť aj o vyše 100 eur,“ uviedla analytička WOOD & Company Eva Sadovská. Obdobná situácia je v prípade elektriny.

    „Pre domácnosti s nižšou spotrebou môže ísť o nárast ročných nákladov cca do 50 eur, v domácnostiach s vyššou spotrebou až do 160 eur. Ak však domácnosti používajú elektrinu aj na kúrenie, tak ich ročné výdavky môžu vzrásť až o 200 eur,“ doplnila.

    Hlavné slovo má pri stanovení cien regulátor, teda Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Nové ceny energií sa dozvieme v novembri, keď určí sadzby na budúci rok 2022, no už teraz je isté, že si priplatíme približne 15 percent.

    Čo zdražie najviac: Čítajte na ďalšej strane >>>

    Vysoké platby za energie zvyšujú náklady aj výrobcom. Viacerí už bijú na poplach, že situácia je neúnosná a hrozí im kolaps. „Dosahy sú o to zdrvujúcejšie, že ceny všetkých podstatných nákladových položiek od surovín cez obalové materiály a energie až po cenu palív skokovito vzrástli takmer súčasne. Môže sa stať, že potravinárska výroba na Slovensku skolabuje,“ upozornil Milan Lapšanský, výkonný riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC).

    V podobnej situácii sú aj mliekari, mäsiari či sladovníci. „Od začiatku tohto roku zaznamenávame neustály rast výrobných nákladov v chove hydiny. Či už sú to ceny energií, pohonných látok, ceny práce, nemalé boli aj náklady na dezinfekčné prostriedky a iné protipandemické opatrenia," upozornil riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Daniel Molnár. Najvýraznejší nárast však zaznamenávajú hydinári u cien kŕmnych zmesí pre hydinu.

    Hydinári sa obávajú, že mnohí pre vysoké náklady nebudú schopní predávať za odbytové ceny a budú musieť skončiť. „Rovnako výrazne poklesne aj podiel slovenského hydinového mäsa na pultoch obchodov. Naopak, prebaľovanie a dovozy zahraničného hydinového mäsa budú výrazným spôsobom narastať," dodal Molnár.

    Nedostatok rôznych komponentov a materiálov zasiahol aj stavebníctvo a priemysel. Rastúce ceny a nedostatok stavebných materiálov môžu predražiť výstavbu a rekonštrukciu domov až o štvrtinu. Na trhu chýbajú hlavne drevo, plasty, kovy a izolačné materiály.

    Sklady tiež trpia nedostatkom elektroniky, chýbajú mobily, notebooky, ale aj práčky, chladničky či umývačky riadu. Do konca roka tak bude ťažké zohnať niektoré modely či lacnejšie alternatívy.

    Problémy so zásobovaním ako v Anglicku: Čítajte na ďalšej strane >>>

    Naplno sa nerozbehla ani logistika. „Narastajúce napätie v dopravných firmách na Slovensku, kde je v súčasnosti kritický nedostatok vodičov, môže viesť k razantným protestom a zastaveniu zásobovania aj na Slovensku tak, ako to vidíme na Britských ostrovoch," podotkol Pavol Piešťanský, viceprezident Združenie cestných dopravcov SR Česmad Slovakia.

    Po prvom roku od začiatku pandémie COVID-19 ukončilo na Slovensku činnosť viac ako 20 000 profesionálnych vodičov, ktorí si neobnovili kvalifikačné karty vodiča. Na vyriešenie kritického nedostatku profesionálnych vodičov je podľa neho nutné otvorenie slovenského pracovného trhu pre vodičov z tretích krajín a zavedenie národných víz pre profesiu vodiča.

    Pracovná sila chýba aj ovocinárom. „Úroda jabĺk vyzerá tento rok naozaj dobre. Jablká zostávajú na stromoch pre chýbajúcu pracovnú silu. V Bratislave nenájdete na ručný zber nikoho, lebo každý ide za rovnaké peniaze radšej vykladať tovar do obchodu a pri cudzincoch, ktorí sú ochotní fyzicky pracovať, robia obštrukcie cudzinecká polícia a inšpektorát práce..." opísala zúfalú situáciu Miriam Sláviková z PD Vajnory.

    Mohlo by vás zaujímať: