Zdá sa, že keď ide o domácich miláčikov, treba upustiť aj od hygienických štandardov. Zákaz vstupu psov do kaviarní či na letné terasy sa umiestnil v ankete Byrokratický nezmysel roka 2018 na prvom mieste.


Hygienici na nelichotivý výsledok ankety ihneď zareagovali. Úrad verejného zdravotníctva už niekoľko tždňov pracuje na príprave zmeny legislatívy. Zákazaníkom má umožniť vstup do prevádzok spolu so svojím domácim zvieraťom.

Anketa
Súhlasíte so psami v reštauráciách?
  • 27%
  • 7%
  • 7%
  • 59%


V najbližších dňoch sa majú stretnúť so Združením mladých podnikateľov Slovenska ako aj s Asociáciou hotelov a reštaurácií Slovenska. „Je potrebné reflektovať na diskusiu, ktorá v súvislosti so spomínaným obmedzením vznikla v podnikateľskom prostredí i vo verejnosti,“povedal hlavný hygienik Ján Mikas.


Zatiaľ nie je celkom jasné, kde všade budú mať psíčkari so svojimi miláčikmi dvere otvorené. Riešenie si vyžaduje novelizáciu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.


„Z nášho pohľadu je prvoradá ochrana verejného zdravia a zachovanie hygienického štandardu prevádzky. Bude na rozhodnutí majiteľov gastronomických prevádzok, či napríklad do kaviarní alebo na letné terasy, budú mať zákazníci so zvieraťom vstup povolený. Zákazník sa rozhodne, či takúto prevádzku navštívi.“ uviedol Ján Mikas.


Hygienici už v minulosti urobili ústupok verejnosti. Napriek nebezpečenstu konzumácie surového mäsa povolili v reštauráciách podávať tatársky biftek. Musia však pritom dodržiavať hygienické štandardy.

Mohlo by vás zaujímať: