Členovia občianskej iniciatívy My sme les tvrdia, že i napriek tejto tragédii nie je dôvod na diskusiu o redukcii počtu medveďov v našich lesoch. „Treba si uvedomiť, že ide o prvý zdokumentovaný prípad usmrtenia človeka medveďom na Slovensku  minimálne za 100 rokov,” uviedli na sociálnej sieti.

Podotkli, že v skutočnosti existuje v lese oveľa viac rizík. „Napríklad, že zomriete po uštipnutí sršňom, pri páde z horského bicykla alebo že vás zastrelí poľovník. Za posledné 4 roky prišlo rukou poľovníka o život u nás až 8 ľudí,“ píšu.

Poľovníkov je dnes na Slovensku minimálne 60-tisíc, zatiaľ čo medveďov je podľa odhadov menej ako 1 500. „Poľovníkov je v lesoch 40-krát viac než medveďov. Šanca, že ma v lese zastrelí nešikovný poľovník, je asi 200-krát vyššia, než že ma zabije medveď,“ vypočítal analytik a ekonóm Martin Šuster.

Anketa
Stretli ste už pri prechádzke lesom medveďa?

Upozornil tak na fakt, že nám v lese podľa štatistík hrozia väčšie nebezečenstvá než medvede. „Jednoznačne mám oveľa väčší strach z poľovníkov. A oveľa radšej by som v jeho prirodzenom prostredí pozoroval medveďa,“ dodal Šuster.

„V každom prípade medveď do našich hôr patrí. Plní v nich z hľadiska biodiverzity a jej podpory významnú úlohu a robí z nich krajšie a hodnotnejšie miesto," dodáva na záver iniciatíva My sme les. 

Prečítajte si tiež: