Reklama

12 ďalších otázok k lockdownu: Môžem vôbec ísť k zubárovi či v noci prejsť do iného okresu?

Od soboty 24.októbra až do nedele 1. novembra platí na celom Slovensku zákaz vychádzania s výnimkou ciest na testovanie, do práce, cesty na výkon podnikateľskej činnosti alebo inej obdobnej činnosti či zabezpečenia nevyhnutných potrieb, či pobytu v prírode v okrese bydliska. Na snímke ľudia počas prechádzky v prírode v Košiciach v sobotu 24. októbra 2020. FOTO TASR – František Iván

Zdroj: František Iván

Reklama

Slovákom sú stále nejasné niektoré výnimky k zákazu vychádzania. Pozrite si ďalšie otázky, na ktoré sa ľudia najčastejšie pýtajú.

Miernejší lockdown, ktorý prave zažívame je pre mnohých veľmi mätúci.  Zoznam výnimiek je podľa viacerých veľmi všeobecný a Slováci sa nevedia dopátrať odpovedí na konkrétne situácie. Prinášame vám ďalšiu sériu najčastejších otázok a odpovedí, ktoré ľudí trápia. 

1. Môžem ísť počas zákazu vychádzania k fyzioterapeutovi alebo zubárovi na bielenie zubov?  

Návšteva lekára je počas zákazu vychádzania povolená, no v uznesení vlády sa konkrétne píše, že výnimku má „cesta do zdravotníckeho zariadenia na neodkladné lekárske vyšetrenie vrátane sprevádzania blízkou osobou alebo príbuzným a cesta späť“. Keďže sa hovorí o neodkladných vyšetreniach, procedúru u fyzioterapeuta, dentálnu hygienu či bielenie zubov by si mal človek preložiť. 

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Zákaz vychádzania a viaceré výnimky: Kam môžete a kam nie?

    2. Platí v potravinách a drogériách stále vyhradený čas pre seniorov?  

    Áno, okrem zákazu vychádzania ostali stále v platnosti aj nariadenia z 15. októbra. Počas pracovných dní v čase od 9:00 do 11:00 by teda predajne s potravinami a drogérie mali púšťať len seniorov nad 65 rokov. Dôchodcovia však môžu nakupovať aj v inom čase, dôrazne im však ako rizikovej skupine Úrad verejného zdravotníctva odporúča, aby využívali tento vyhradený čas. 

    3. Obchody s iným tovarom ako s potravinami či drogériou ostali tiež otvorené. Môžu do nich chodiť zamestnanci, keď je zákaz vychádzania?  

    Zákaz vychádzania neplatí pre osoby idúce do a zo zamestnania a cestu na výkon podnikateľskej činnosti alebo inej obdobnej činnosti. Zamestnanec či brigádnik teda môže ísť do obchodu, nechať dvere otvorené a upratovať, umývať okná, opravovať zariadenie, dopĺňať tovar atď.  

    Zákazníkov však pustiť dnu nemôže, ani keby so sebou mali negatívny test. Výnimkou zo zákazu vychádzania je len nákup a zabezpečenie nevyhnutných potrieb. „Keď zákazníka niekto chytí v obchode s oblečením, tak môže dostať pokutu,“ povedal podpredseda vlády pre legislatívu Štefan Hollý (Sme rodina). 

    Otázky a odpovede pokračujú na ďalšej strane >>>

     4. Môžem sa ísť cez deň prejsť do mestského parku?  

    Výnimka pre pobyt v prírode znamená, že by ste sa mali zdržiavať vo svojom okrese a mimo intravilánu obce, teda v jeho extraviláne. Extravilánom sa myslí vonkajšia časť katastrálneho územia obce, čiže územie ležiace mimo jej zastavanej a na zástavbu určenej časti. Teda ide najmä o polia, lesy, vodné plochy, rozptýlené sídla.  

    Mestá, ktoré sa skladajú z viacerých okresov, teda Bratislava či Košice, by sa mali vnímať ako jeden okres. Ministri uviedli, že sa ľudia môžu ísť prejsť do prírody, ale nemali by ísť do iného okresu. Napríklad ľudia z Bratislavy môžu ísť na Železnú studničku, ale na hrad Pajštún by ísť nemali. 

    5. Mám veľkého psa, ktorému nestačí prechádzka v okruhu 100 metrov od bydliska. Ako to riešiť?  

    Na prechádzku so psom so sebou nemusíte brať meter, no nemali by ste sa príliš vzďaľovať od svojho domu či bytovky. Domáceho miláčika, ktorý potrebuje viac pohybu, môžete vziať do prírody, na lúku či pole, mimo zastavaného územia mesta v okrese vášho bydliska.  

    6. Smiem sa od 1:00 do 5:00 presunúť do iného okresu?  

    V tomto čase neplatí zákaz vychádzania, takže sa môžete presunúť z okresu do okresu. Policajné kontroly na hraniciach okresov sa zatiaľ nekonajú ani počas dňa. Minister vnútra Roman Mikulec povedal, že sa spolieha na Slovákov: „Budeme kontrolovať dodržiavanie nariadení, ale nebudeme kontrolovať pohyb medzi okresmi, ako to bolo na Veľkú noc.“  

    Vo vyhradených nočných hodinách môžete dokonca vycestovať aj za hranice. Ak letecké spoločnosti ponúkajú nočné lety, v čase od 1:00 do 5:00 môžete odletieť mimo Slovenska. 

    7. Prečo je vlastne zákaz vychádzania časovo ohraničený? 

    Dá sa predpokladať, že týmto krokom vláda vyhovela požiadavke zákona, ktorý hovorí, že počas núdzového stavu môže vláda „obmedziť slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania v určenom čase“. Ústavní právnici už na jar upozorňovali, že zákaz vychádzania na celých 24 hodín je pomerne problematický. V uznesení vlády je zákaz vychádzania preto presne definovaný tým, že platí „od 24. októbra 2020 do 1. novembra 2020, v čase od 05.00 hod. do 01.00 hod.“

    Otázky a odpovede pokračujú na ďalšej strane >>>

     8. Ak budem mať po prvom kole plošného testovania negatívny výsledok, budem môcť ísť do kina, do obchodu s oblečením alebo ku kaderníčke?  

    Ľudia majú zakázaný vstup do obchodov minimálne do 1. novembra. Zákaz ich návštevy sa prehodnotí po celoplošnom testovaní, najneskôr 2. novembra začnú platiť nové pravidlá.  Podľa slov ministra hospodárstva Richarda Sulíka však príde k uvoľneniu opatrení až po dvoch kolách plošného testovania a tí, čo budú mať dva negatívne výsledky, budú môcť navštevovať reštaurácie, divadlá, atď.

    9. Budú jesenné prázdniny na všetkých školách v rovnakom termíne?  

    Jesenné prázdniny sa v školskom roku 2020/2021 uskutočnia vo všetkých školách v termínoch 30. októbra (piatok) a 2. novembra (pondelok), a potom 6. novembra (piatok) a 9. novembra (pondelok). 

    10. Kedy sa budú môcť deti vrátiť do škôl?  

    Ak bude situácia priaznivá, žiaci 2. stupňa a stredoškoláci by sa mali vrátiť do škôl v pondelok 30. novembra. Ak nie, bude sa pokračovať v dištančnej výučbe.  

    11. Smiem ísť zapáliť sviečku na cintorín?

    Návšteva cintorínu nie je medzi výnimkami, takže nie, potvrdil to aj premiér Igor Matovič: „Platia pravidlá, ktoré platia. Keď si dáte do toho otázku, či smiete ísť na cintorín, z toho vám výsledok vyjde. Nemusím vám to explicitne povedať, však máme zákaz vychádzania, máme určené prevádzky alebo výnimky, ktorých sa to týka, ja som tam cintoríny nenašiel, takže buďme naozaj zodpovední.“ 

    12. Mám naplánované pojednávanie na súde, čo s ním bude?

    Medzi výnimkami, na ktoré sa zákaz vychádzania vzťahuje, nie je cesta na pojednávanie, hlavné pojednávanie, verejné zasadnutie alebo iný procesný úkon súdov. „Z uvedeného dôvodu Ministerstvo spravodlivosti SR odporúča súdom zrušiť, respektíve odročiť súdne pojednávania, hlavné pojednávania, verejné zasadnutia, ktoré sa majú uskutočniť v čase od 24. októbra 2020 do 1. novembra 2020.“

    V prípade neodkladných úkonov sa však bude pojednávať, ministerstvo píše, že „predvedenie a eskorty podozrivých, obvinených a odsúdených nemožno považovať za výkon slobody pohybu a pobytu, v dôsledku čoho sa obmedzenie podľa uvedeného uznesenia vlády nevzťahuje na tieto úkony“.

    S výnimkou štyroch najviac zasiahnutých okresov (Bardejov, Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín) je prípustná aj cesta advokáta za klientom. 

    Prečítajte si tiež:

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.