20 najčastejších otázok a odpovedí k zákazu vychádzania: Čo sa smie a čo už nie?
23. 10. 2020, 18:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 20:06)

Zdroj: tasr
Lockdownu sme sa nevyhli ani my. Pozrite si prehľad najčastejších otázok, čo sa momentálne smie a čo nie.
Zdroj: František Iván
Zdroj: ÚV SR
Zdroj: Erika Ïurèová
Galéria k článku
Pre hroziaci kolaps zdravotníctva bolo obmedzenie vychádzania podľa vládnych predstaviteľov jediná cesta. Lockdown sa však spojí s plošným testovaním a mal by byť miernejší. No len pre tých, ktorí sa prídu otestovať a budú mať negatívny výsledok. Bez neho nemôžete ísť ani do práce či na úrad, povolené budú len veci nevyhnutné na prežitie ako napríklad nákup v potravinách či návšteva lekára.
Kým pre okresy Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín a Bardejov budú prísnejšie pravidlá platiť oddnes, pre zvyšok Slovenska už pravdepodobne o týždeň.

1. Keď idem počas zákazu vychádzania z domu na nákup alebo do práce, musím sa preukázať bločkom či pracovnou zmluvou?
- Nemusíte, policajti to nebudú kontrolovať. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) však vyzval všetkých ľudí, aby sa nesnažili hľadať chodníčky, ako systém obísť. „Zatiaľ nebudeme kontrolovať pracovné zmluvy alebo neviem aké veci. Nám ide o to, aby si ľudia uvedomili, že potrebujeme obmedziť mobilitu,“ povedal Mikulec.
2. Môžem v sobotu vycestovať z Bratislavy na východ a vrátiť sa v nedeľu?
- Nemôžete. Dojazd do bydliska je síce do nedele 25. 10., ale od soboty 24. 10. platí zákaz vychádzania. To znamená, že tí, čo necestovali najneskôr v piatok, majú smolu. Zároveň tí, ktorí už sú na východe, sa môžu v nedeľu vrátiť.
3. Môžem sa cestou do najbližších potravín zastaviť napríklad v obchode s oblečením, ak ho mám po ceste?
- Nemôžete. Výnimkou zo zákazu vychádzania je len nákup a zabezpečenie nevyhnutných potrieb. Nepomôže vám ani prípadný negatívny test. „Keď vás niekto chytí v obchode s oblečením, tak môžete dostať pokutu. Zatiaľ sa testom neviete preukázať, lebo tá výnimka nie je tak formulovaná,“ povedal podpredseda vlády pre legislatívu Štefan Hollý (Sme rodina).
4. Čo keď mám zaplatený pobyt v hoteli na Slovensku v čase platného zákazu vychádzania?
„V prvom rade by bolo dobré, keby ste si takýto pobyt skúsili preložiť o týždeň, o dva. V tomto sa veľmi spoliehame na súdnosť ľudí,“ odpovedal nám na túto otázku minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).
5. Môžem si ísť okrem nákupu potravín kúpiť aj hotové jedlo? Môžu reštaurácie predávať cez okienko?
Návšteva reštaurácie či výdaj jedla nie sú vo výnimkách, no minister hospodárstva tvrdí, že prevádzky budú môcť podávať jedlo cez okienko. „Áno, budú môcť, však aj to sú potraviny,“ povedal Sulík. Takisto si môžete objednať obed či večeru cez donášku. Ako dodal Sulík, po dvoch kolách plošného testovania by mohlo dôjsť k uvoľneniu opatrení a tí, čo budú mať dva negatívne výsledky, budú môcť navštevovať reštaurácie, divadlá, atď.
Otázky a odpovede pokračujú na ďalšej strane >>>
6. Keď sa nechcem ísť testovať, zostanem dobrovoľne v karanténe, mám nárok na pandemickú PN či OČR?
- Ak zostanete bez testu dobrovoľne v karanténe, nemáte nárok na pandemickú PN ani OČR. „Niekto si povie, že sa mu nechce chodiť 3 týždne do roboty, a ak by sme zaviedli pravidlo, že mu to budeme preplácať, asi by sme boli na hlavu. Môže ísť na bezplatný test,“ vysvetlil premiér Igor Matovič (OľaNO).
7. Bude možné cestovať z okresu do okresu?
- Z okresu do okresu môžete cestovať kvôli výnimkám ako práca či starostlivosť o blízkeho, inak nie, ani na výlet do prírody. „Zjednodušene povedané, prvých 9 dní by sme nemali ísť mimo okresu,“ povedal minister práce Milan Krajniak. „Budeme kontrolovať dodržiavanie nariadení, ale nebudeme kontrolovať pohyb medzi okresmi, ako to bolo na Veľkú noc,“ uviedol minister vnútra Roman Mikulec.
8. Musia ísť na test aj ľudia, ktorí sa z ochorenia COVID-19 už vyliečili?
- Nie. Na test nemusia ísť tí, ktorí ochorenie prekonali v uplynulých 90 dňoch a sú uznaní za zdravých. Testovanie sa nebude týkať ani výnimiek, ktoré pripravuje Úrad verejného zdravotníctva. Mali by sem spadať deti do 10 rokov, seniori žijúci v karanténe či ľudia so závažnými ochoreniami.
10. Ako budú fungovať úrady? Môžem si ísť vybaviť občiansky preukaz?
- Áno, úrady, banky či pošty budú otvorené. Ľudia z testovaných okresov ich však môžu navštíviť len v prípade, že majú potvrdenie o negatívnom teste na koronavírus.
Otázky a odpovede pokračujú na ďalšej strane >>>
11. Môžu byť otvorené obchody s oblečením alebo kaderníctva a budem ich môcť navštíviť ak budem mať negatívny test z 23. 10.?
- Obchody môžu byť otvorené, no do 1. 11. ich zákazníci nemôžu navštevovať ani s negatívnym testom. Richard Sulík preto predpokladá, že obchody a služby na týždeň zatvoria prevádzky. Po plošnom testovaní by sa mohli opäť otvoriť.
12. Bývam v obci, no obchod tu nie je otvorený každý deň. Budem si môcť ísť nakúpiť aj do najbližšieho mesta?
- Áno, ak je to nevyhnutné, no odporúča sa radšej si nakúpiť vopred.
13. Budú môcť od 1:00 do 5:00 fungovať reštaurácie, terasy či bary?
- Bary či reštaurácie môžu byť otvorené, ale ľudia do nich majú zakázaný vstup minimálne do 1. novembra. Zákaz ich návštevy sa prehodnotí po celoplošnom testovaní, najneskôr 2. novembra začnú platiť nové pravidlá.
14. Žijem v pohraničnej oblasti, môžem ísť do práce či moje dieťa do školy za hranice?
- Áno, do práce môžete dochádzať. Ale ak ste z okresu, kde sa pilotne testuje, musíte mať negatívny test na koronavírus. Dištančné vzdelávanie platí len od druhého stupňa základných škôl na Slovensku. Nevzťahuje sa na zahraničné školy. O tom, či sa budú meniť pravidlá na hraniciach, sa rozhodne v pondelok v Ústrednom krízovom štábe. Sprísniť by sa mal režim s Ukrajinou a stále platia zákazy na hraniciach s Českou republikou.
15. Mám dieťa v striedavej starostlivosti. Môžem ho navštíviť alebo si ho zobrať?
- Áno, pre tieto prípady bude platiť výnimka. Podobne aj pre situácie ako starostlivosť o blízkych, ktorí potrebujú pomoc, či nákupy pre seniorov.
Otázky a odpovede pokračujú na ďalšej strane >>>
16. Bude fungovať MHD, autobusy či vlaky?
- Hromadná doprava by sa mala obmedziť od pondelka 26. októbra do 15. novembra. Samosprávy by mali zrušiť bezplatnú regionálnu dopravu. Výnimku by mali ŤZP. V praxi je však ťažko predstaviteľné, že by celkom zrušili napríklad autobusy, ktorými ľudia chodia do práce.
17. Môžem sa ísť prejsť do prírody?
- Áno, ale len mimo zastavaného územia obce a v rámci okresu, nemalo by teda platiť pre mestské parky. Pre Bratislavu a Košice sa myslí celé mesto. Pre pilotne testované okresy potrebujete mať potvrdenie o negatívnom teste.
18. Mám domáceho miláčika, môžem ho vyvenčiť?
- Áno, ale len do 100 metrov od bydliska. Výnimku má aj starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá.
19. Mám letenku do zahraničia na budúci týždeň. Môžem vycestovať?
- Pravidlá zákazu vychádzania sa okrem výnimiek vzťahujú i na cesty mimo Slovenska. Ľuďom s už zakúpenými letenkami a zájazdmi sa odporúča ich zrušiť.
20. Aká pokuta mi hrozí za porušenie pravidiel?
- Pokuta je maximálne vo výške 1 659 eur. V praxi policajti udeľujú pokuty v stovkách eur.
Prečítajte si tiež:
- Odborník: Celoplošné testovanie a lockdown nie sú jedinými možnosťami. Existuje aj možnosť C
- Prehľad NOVÝCH opatrení: Od soboty nás čaká LOCKDOWN! TOTO sú výnimky, kedy môžete odísť z domu
- Minister Naď: Očakávame 10-násobok pacientov, hrozí lockdown aj zatvorenie hraníc
- Chaotický zákaz vychádzania. Obchodníkom nikto jasne nepovedal, na čo sa majú pripraviť