Lekári sa búria proti VšZP: Za týchto podmienok budeme pacientov posielať domov bez vyšetrenia!
8. 3. 2021, 16:44 (aktualizované: 15. 7. 2024, 23:49)

Zdroj: Matej KALINA
Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ) bije na poplach v súvislosti s prístupom štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni k uzatváraniu zmlúv. Lekári tvrdia, že nové podmienky sú pre nich likvidačné a doplatia na to pacienti.
Lekári špecialisti tvrdia, že návrh nových podmienok od Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) je pre nich neprijateľný, lebo poisťovni umožňuje nezávisle od zdravotného stavu a potrieb pacienta prakticky ktorýkoľvek odborný výkon lekára svojvoľne označiť za neoprávnený a následne ho pokutovať. Sankcie pritom môžu byť o 200 % až 400 % viac, ako poisťovňa lekárovi za daný výkon zaplatila na základe zmluvy.
Ambulantný lekár by sa svojho práva musel domáhať jedine súdnou cestou. „Priemerný vek lekára špecialistu je 65 rokov a pri likvidačných zmluvných podmienkach nebude riskovať a radšej odíde do dôchodku alebo zruší zmluvný vzťah s VšZP. Ak aj starostlivosť bude poskytovať, tak pod hrozbou neoprávneného revízneho postupu sa bude snažiť radšej neurobiť pacientovi žiadne vyšetrenie a nepredpísať lieky alebo pomôcky, aby neriskoval,“ povedal prezident SLÚŠ Andrej Janco.
Lekári zároveň žiadajú, aby boli výborom NR SR pre zdravotníctvo okamžite prehodnotené všetky zmluvné podmienky VšZP s poskytovateľmi z hľadiska ich vyváženosti a súladu s platnou legislatívou, a to za prítomností zástupcov Slovenskej lekárskej únie špecialistov.
Čítajte na ďalšej strane: Nie sú tam žiadne nové pokuty, reaguje VšZP >>
VšZP odmieta obvinenia z toho, že sú podmienky likvidačné a nevýhodné pre pacienta. Kritike únie špecialistov nerozumie a považuje ju za nepochopiteľnú. Zmeny v zmluvách sa týkajú predovšetkým legislatívy a nie sú tam žiadne nové pokuty. „Nie je pravda, že boli do všeobecných zmluvných podmienok zakomponované pokuty vo výške 200 až 400%. V zmluve je už niekoľko rokov zakomponovaných 200% len pri fiktívne vykázanej zdravotnej starostlivosti, ktorú je možné označiť ako podvod," reagoval hovorca VšZP Matej Neumann.
Dodal, že VšZP nenútila žiadneho lekára zmluvu podpísať, napriek tomu s nimi súhlasili všetci špecialisti a ich organizácie vrátane SLÚŠ, ktorá dodatok k zmluve podpísala v čase keď mala ešte priestor na dvojmesačné dohodovacie konanie.
Únia špecialistov tvrdí, že jej členovia tak urobili v záujme zachovania dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre pacientov a podpísali len základné zmluvy, ale s výhradou, že akceptujú iba pôvodné (staré) všeobecné zmluvné podmienky, ktoré nemali obmedzenú platnosť.