Ochrániť treba najskôr rizikové skupiny starších a chorých, pretože práve tí plnia naše nemocnice. Seniorov však máme očkovaných len okolo 30 percent. O to viac zaráža, že sa na očkovanie môžu dostať aj mladšie ročníky.

Bratislavský župný lekár Tomáš Szalay upozornil na situáciu, ktorá sa vo veľkokapacitnom očkovacom centre stala na Veľký piatok. „Štát nám cez NCZI a Čakáreň poslal 2 000 ľudí. Na rade mali byť päťdesiatnici (50 +). Ale takmer tri štvrtiny pozvaných boli mladší ako 50 rokov,“ napísal na sociálnej sieti. Prihlásení mali priemerný vek 36 rokov!

FOTO statusu nájdete TU

Mnohým sa na očkovanie podarilo dostať tak, že vyplnili vo formulári kolonku, že patria do Fázy 1. Tam patria zdravotníci, lekári, sestry či opatrovatelia a pracovníci kritickej infraštruktúry. Internetom sa totiž šíril návod, ako sa predbehnúť na očkovanie.

VIP očkovanie pre štátnych úradníkov a celebrity: Skrýva Krajčí tajný zoznam vyvolených?

Mnohým sa na očkovanie podarilo dostať tak, že sa vo formulári zaradili do Fázy 1, kde patria zdravotníci či pracovníci kritickej infraštruktúry. Internetom sa totiž šíril návod, ako sa predbehnúť na očkovanie.

„Zaklikli, že sú Fáza 1 a predbehli sa ‚na Cibulkovú’. Verím im, že boli uvedení do omylu. Hovoril som s mnohými desiatkami ľudí, ktorí boli presvedčení, že dostali náhradnícky termín a nikomu staršiemu ho neukradli,“ uviedol lekár. Ďalšia časť ľudí mala prísť preto, že im to odporúčal zamestnávateľ.

Cibulková sa predbehla na očkovanie proti covidu: TAKTO zareagovalo ministerstvo zdravotníctva!

Podľa Szalay sú vo formulári vypnuté kontroly a pustí všeličo. „Nekorektné rodné čísla, nekorešpondujúce dátumy narodenia, vymyslené identity. A tieto virtuálne identity aj pozve na očkovanie. Mali sme tak v rozpisoch z Čakárne dva razy na jeden deň objednaného aj Igora Matoviča,“ varoval.

Ak pritom zaočkujú niekoho mimo poradia, očkovaciemu centru hrozí pokuta 10-tisíc eur. „Ak neviete urobiť formulár, ktorý odfiltruje podvodníkov, prosím, MZ SR/NCZI, otvorte Čakáreň pre všetkých a prioritizujte ľudí podľa diagnóz a veku,“ vyzýva Szalay.

Čo na to ministerstvo? Čítajte na ďalšej strane >>>