Reklama

VIP očkovanie pre štátnych úradníkov a celebrity: Skrýva Krajčí tajný zoznam vyvolených?

Prednostne sa mali zaočkovať nielen celebrity, ale aj štátni úradníci a ďalší vplyvní ľudia.

Zdroj: tasr, instagram

Reklama

Zdravotníci už mesiace bojujú v prvej línii a trpia vyčerpanosťou. Žiaľ, zákerný koronavírus si vyžiadal aj obete z ich radov. Napriek tomu sa nie všetci môžu dostať k vakcíne proti ochoreniu COVID-19, ktorá by ich ochránila. O to viac Slovákov pobúrilo, že sa dali zaočkovať celebrity aj štátni úradníci, ktorí mohli počkať. Minister zdravotníctva Marek Krajčí musí vysvetľovať. Má na ministerstve tajné očkovacie zoznamy pre vyvolených?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Marek Krajčí „Situácia na Slovensku je veľmi vážna, dalo by sa nazvať, že až kritická,“

    Ani tvrdý lockdown nepomáha proti šíreniu koronavírusu. Celú situáciu ešte zhoršila nová mutácia z Británie s označením B 117, ktorá je podľa ministra Krajčího už rozšírená po celom Slovensku. Jedinou účinnou zbraňou je vakcína, ktorej je však stále málo.

    Európska únia zatiaľ schválila dve očkovacie látky. Vakcínou od koncernu Pfizer a BioN-Tech sa u nás očkuje od Vianoc a podarilo sa ochrániť viac ako 26-tisíc ľudí. V pondelok dorazila na Slovensko prvá dodávka vakcín od firmy Moderna v počte 5-tisíc kusov. Ďalšie pribudnú najbližšie týždne.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Infektológ Štefan Zamba o očkovaní proti koronavírusu: Vnímam vakcínu ako spásu

      „V tejto chvíli je jasné, že úzkym hrdlom čo najrýchlejšieho zaočkovania našej populácie bude obzvlášť v januári nedostatok vakcín. Dostaneme asi len 250 000 dávok, a keďže je potrebné preočkovanie, zaočkovať budeme môcť len 125 000 ľudí,“ uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.

      Preto je podľa neho veľmi dôležité dodržať poradie očkovaných tak, ako to stanovuje národná stratégia očkovania, ktorú zadefinovali odborníci ministerstva zdravotníctva. „Ak dodržíme poradie očkovaných, zabezpečíme si v našej populácii čo najrýchlejšie znižovanie epidemického rizika,“ vysvetlil šéf rezortu zdravotníctva.

      Preto je otázne, ako sa k vakcínam mohli dostať viaceré celebrity, ale aj štátni úradníci. Protekčne stihli zaočkovať tenistku Dominiku Cibulkovú spolu s jej manželom Michalom Navarom. Uprednostnili ju v nemocnici na bratislavských Kramároch. Zaočkovať sa stihli viacerí europoslanci, medzi nimi napríklad aj Peter Pollák a Lucia Ďuriš Nicholsonová. V Trnave prišli na rad aj primátor Peter Bročka, župan Jozef Viskupič či rektori vysokých škôl.

      Podľa bývalého ministra zdravotníctva Tomáša Druckera dokonca existujú očkovacie zoznamy vyvolených. „Mám informáciu, že mimo poradia boli zaočkovaní mnohí ľudia z ministerstva zdravotníctva a iných rezortov a úradov. Vytvorili si zoznamy vyvolených. Vyzývam ministra Krajčího, aby okamžite zverejnil mená, prešetril a vyvodil zodpovednosť,“ uviedol na sociálnej sieti.

      Ako to vysvetľuje ministerstvo? Čítajte na ďalšej strane >>>

      Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že v úvodnej fáze minister Marek Krajčí pozval na očkovanie profesora Vladimíra Krčméryho a členov konzília odborníkov či prezidentku Zuzanu Čaputovú. „Cieľom bola podpora dôveryhodnosti o bezpečnosti vakcíny,“ tvrdí ministerstvo. Práve títo odborníci boli zaočkovaní ako prví, s nimi aj minister Krajčí.

      Z tohto dôvodu ministerstvo pozvalo na očkovanie aj predstaviteľov verejnej moci. „Očkovanie ostatných predstaviteľov (mimo poradia) bolo na pozvanie jednotlivých nemocníc.“ Tie tvoria aj zoznamy s konkrétnymi menami ľudí, ktorých zaočkujú vo vakcinačných centrách.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Dominiku Cibulkovú zaočkovali proti Covidu-19 neoprávnene

        Rezort vydal len pravidlá, koho do zoznamov zaradiť. „Ministerstvo zdravotníctva opakovane vyzýva všetky nemocnice, ktorým boli zabezpečené vakcíny proti ochoreniu COVID-19, aby dodržiavali určené postupy a pravidlá očkovania," uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

        Nemocnice podľa jej slov dostali niekoľko dokumentov, v ktorých je jasne definovaný nielen postup pri evidencii, skladovaní a podávaní vakcín, ale aj presnejšie stanovujú okruh osôb, ktoré majú byť v tejto fáze očkované ako prvé, a to bez výnimiek. „S nemocnicami budeme preverovať, či nedošlo alebo nedochádza k ďalším porušeniam postupov a pravidiel očkovania. Ak zistíme pochybenia, budeme žiadať vyvodenie zodpovednosti vrátane finančných sankcií pre manažment nemocnice," podotkla hovorkyňa.

        Univerzitná nemocnica v Bratislave (UNB), kde očkovali Cibulkovú s manželom, hovorí o individuálnom zlyhaní. „Toto považujem za osobné zlyhanie jednotlivca, ktoré ma osobne veľmi mrzí,“ povedala riaditeľka UNB Renáta Vandriaková.

        „Túto osobu samovoľne a neoprávnene doplnil jeden z pracovníkov vakcinačného centra do oficiálneho zoznamu, v ktorom sa nachádzajú iba zdravotníci, pracovníci kritickej infraštruktúry alebo iné skupiny, ktoré určilo ministerstvo zdravotníctva," uviedla nemocnica. Zodpovedný pracovník už vo vakcinačnom centre pracovať nebude. „Prístup k zoznamom budú mať iba vedúci pracovníci vakcinačného centra," informovala hovorkyňa UNB Eva Kliská.

        Premiér Igor Matovič víta kampaň, keď známe osoby pomôžu dobrej veci a presvedčia pochybovačov o dôležitosti očkovania. „Nemám problém, ak denne popri tisíckach zaočkovaných ľudí podľa poradovníka budú verejne zaočkovaní traja – štyria verejne známi ľudia s cieľom masívnej propagácie očkovania medzi pochybujúcimi," doplnil. „Robiť to tajne nie je fér, urobiť to verejne je propagácia dobrej veci," dodal.

        Kedy vás zaočkujú? Čítajte na ďalšej strane >>>

        Minister Krajčí vyzýva ľudí na trpezlivosť. Na rad sa dostane každý. „Prosím, počkajme si na svoju dávku, nepredbiehajme sa. Ochraňujeme tým tých, ktorých vírus najviac ohrozuje,“ vyhlásil. V prvej vlne by sa mali zaočkovať zdravotníci či pracovníci v domovoch sociálnych služieb, ale napríklad aj policajti, vojaci a pracovníci kritickej infraštruktúry. Všetci by však mali podstupovať najvyššie riziko a byť v kontakte s nakazenými alebo pacientmi.

        Video Player is loading.
        Stream Type LIVE
        Advertisement
        Current Time 0:00
        Duration 0:00
        Remaining Time 0:00
        Loaded: 0%
          • Chapters
          • descriptions off, selected
          • subtitles off, selected
          Očkovacia látka bude širokej verejnosti k dispozícii okolo Veľkej noci

          V druhej vlne pôjde o očkovanie ľudí nad 65 rokov a chronicky choré osoby. V tretej vlne budú očkované osoby z marginalizovaných rómskych komunít, bezdomovci, azylanti, ale napríklad aj učitelia. V štvrtej vlne by mali byť zaočkované len osoby nad 18 rokov, ktoré o vakcináciu budú mať záujem. Začiatok očkovania bežných ľudí sa očakáva na jar okolo Veľkej noci. Ľudia dostanú tú vakcínu, ktorá bude aktuálne dostupná.

          Poslankyňa Za ľudí Vladimíra Marcinková upozornila, že v Bratislave či Košiciach je očkovanie žalostne obsadené, kým v Prešove sú stovky voľných miest. Či ministerstvo plánuje meniť poradovník, neodpovedalo.

          Kto by sa mal prednostne očkovať

          • Zdravotnícky pracovník.
          • Študent zdravotníckeho a nelekárskeho odboru, ktorý počas štúdia prichádza do kontaktu s pacientom.
          • Zamestnanec (kuchár, upratovačka), ktorý vykonáva svoju činnosť v nemocnici.
          • Zamestnanec zariadenia sociálnych služieb (napr. domova sociálnych služieb).
          • Terénny sociálny pracovník.
          • Zamestnanec nemocnice, ktorý prichádza do kontaktu s pacientom.
          • Zamestnanec záchrannej zdravotnej služby (dopravnej zdravotnej služby), ktorý prichádza do kontaktu s pacientom.
          • Zamestnanec mobilného odberného miesta, ktorý prichádza do kontaktu s testovanou osobou.
          • Zamestnanci kritickej infraštruktúry štátu a silové zložky (vojaci, policajti, hasiči) – v prvej vlne iba tí, ktorí sú v možnom priamom kontakte s rizikovou populáciou

          Ktorú vakcínu vám pichnú? Čítajte na ďalšej strane >>>

          Vakcíny budú chodiť postupne

          Zatiaľ schválili dve vakcíny, EÚ však dohaduje kontrakty s ďalšími výrobcami. Na Slovensko príde 17 miliónov kusov. Postupne budú očkovať podľa dodávok a rizika, ktoré ľuďom hrozí, keď sa nakazia.

          Pfizer (BioN-Tech)
          Dostupnosť: 26. 12. 2020

          Ide o genovú mRNA vakcínu, ktorý sa podáva v 2 dávkach s trojtýždňovým rozstupom. Jej nevýhodou je skladovanie pri –70 °C. Z jednej ampulky sa očkuje 5 ľudí, pripúšťa sa očkovanie šiestich.

          Moderna
          Dostupnosť: 11. 01. 2021

          Funguje na podobnom princípe ako vakcína od Pfizeru. Podáva sa v 2 dávkach so štvortýždňovým rozstupom. Výhodou je skladovanie pri –20 °C, čo je už bežná mrazničková teplota.

          Astra Zeneca (Oxford)
          Dostupnosť: február/marec 2020

          Je to vakcína s vírusovým vektorom, obsahuje oslabené zvieracie vírusy, ktoré nespôsobujú ťažkosti. Podáva sa v 2 dávkach s mesačným odstupom. Výhodou je skladovanie pri 2 až 8 °C.

          Johnson&Johnson
          Dostupnosť: jar 2021

          Ide o vektorovú vakcínu podobne ako Astra Zeneca. Výhodou je, že ako jediná sa podáva len v jednej dávke. Z jednej ampulky je možné zaočkovať desiatich ľudí. Čoskoro by malo prísť k schvaľovaniu.

          CureVac
          Dostupnosť: apríl 2021

          Tak ako pri vakcíne od Pfizer a Moderny, aj tu ide o genovú mRNA vakcínu. Imunitnú reakciu vyvolá doručenie génu koronavírusu do organizmu. Očkovať by sa mala
          v 2 dávkach s odstupom 28 dní.

          Sanofi Pasteur (GSK)
          Dostupnosť: koniec roka 2021

          Ide o proteínovú vakcínu, ktorá neobsahuje genetický materiál koronavírusu, ale proteíny vírusu. Podáva sa v dvoch dávkach, druhá sa zaočkuje po mesiaci od prvej dávky. Skladuje sa pri –70 °C.

          Novavax
          Dostupnosť: leto 2021

          Podobne ako pri Sanofi ide o proteínovú vakcínu. Podáva sa v dvoch dávkach s rozstupom 3 týždňov. Zatiaľ prebiehajú klinické štúdie, schválenie sa očakáva v 2. štvrťroku 2021.

          Prečítajte si tiež: