Do bytovky na sídlisku Východ privolali susedia políciu po tom, čo počuli výstrely. Keď prišli do bytu, našli v ňom ležať štyri mŕtve telá.

Podľa českého kriminológa a inštruktora sebaobrany Pavla Houdka mohli byť spúšťačom tohto ohavného činu aj finančné problémy. „Spôsob prevedenia, keď muž zabije ženu a deti, pokiaľ sú jeho vlastné, môže skutočne smerovať k tomu, že motívom boli finančné problémy. Je to typické. V tomto prípade muž údajne obchodoval na burze a prišiel o peniaze. Jeho problémy mohli byť také vážne, že sa dostal do psychického stavu, keď v danej situácii nevidel iné riešenie, ako ukončiť život rodiny a nakoniec aj ten svoj,“ hovorí Houdek.

FOTOGRAFIE Z MIESTA TRAGÉDIE NÁJDETE >> V GALÉRII <<

Spúšťačom mohlo byť aj to, že sa ho rozhodla opustiť jeho manželka a povedala mu to. „On vidí iba to, že prišiel o peniaze a teraz prichádza o rodinu, a nevidí iné východisko,“ vysvetľuje.

Strelná zbraň

Podľa medializovaných informácií vlastnil Stanislav strelnú zbraň legálne. „Psychotesty sa na strelnú zbraň nerobia stále,“ upozorňuje kriminalista a pripomína, že takáto zbraň, ktorú držal otec v byte, môže rodinné problémy uľahčiť. „V kriminológii máme teóriu, ktorá hovorí, že pokiaľ má človek poruke zbraň, môže ísť hocikedy do trezoru a vraždiť. Pokiaľ by tam bola prekážka a zbraň by si musel zaobstarať alebo niekam pre ňu ísť, čo by mu nejaký čas trvalo, tie emócie by mohli opadnúť a človek by mohol získať na situáciu úplne iný pohľad,“ vysvetľuje. To je aj dôvod, prečo obecne v kriminológii označujú prítomnosť zbrane v domácnosti ako rizikový faktor. „Je trikrát väčšia pravdepodobnosť, že takýto druh činu sa stane v domácnosti, v ktorej je prítomná strelná zbraň.“

Domáce násilie

Houdek tiež nevylučuje, že tragédii mohlo predchádzať aj domáce násilie. „Takýto čin označujeme pojmom femicida. Aby sa toto celé odohralo z ničoho nič, že medzi sebou nemali problémy a toto bolo prvýkrát, by bola výnimka. Je pravdepodobné, že manžel vyčíňal už aj predtým. Že si napríklad vylieval zlosť na rodine, čo viedlo ženu k rozhodnutiu odísť od neho a to viedlo k tragédii. Toto je bežný vzorec, ale, samozrejme, nájdu sa aj výnimky. Prípad do detailu nepoznáme," hovorí.

Kriminalista má odpoveď aj na to, čo robiť, ak žena zažíva v domácnosti femicidu. „Tieto ženy poznajú svojich partnerov a tušia, že skončia zle. Keď sa predsa len rozhodnú od muža odísť, nemôžu s ním vyjednávať ani sa hádať. Dôležité je pripraviť si podmienky na odchod, čiže financie a prechodný pobyt. Ráno normálne choďte do práce a už sa nikdy nevráťte," hovorí a dodáva, že zlosť môže vypuknúť v partnerovi vtedy, keď mu jeho partnerka oznámi odchod priamo, alebo aj vtedy, keď ju vidí, ako si balí kufre.

To, že tragédii mohlo predchádzať domáce násilie, potvrdzuje aj sociologička Silvia Porubänová. „Aj keď zatiaľ  nedisponujeme kompletnými informáciami, môžeme konštatovať, že ide o mimoriadne tragický a nešťastný prípad domáceho násilia. O motívoch páchateľa sa dá iba špekulovať, zrejme však pôjde o kumuláciu finančných, existenčných problémov v spojitosti s osobnými,  vzťahovými problémami v rodine. Páchateľ asi neuniesol svoj dlhodobý pocit bezvýchodiskovosti, beznádeje a fatálne obavy, že jeho osobne aj jeho rodinu čakajú neriešiteľné problémy," hovorí.

Silvia Porubänová, sociologička, výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva. Bývalá riaditeľka Inštitútu pre výskum práce a rodiny. Držiteľka Zlatej medaily Medzinárodného roku rodiny a Čestného uznania OSN.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

„Tragédie ako táto musia byť mementom, aby sa ľudia nehanbili pripustiť si a hovoriť o vlastnom duševnom zdraví a predovšetkým neváhali vyhľadať odbornú psychologickú a psychiatrickú pomoc a podporu," dodáva na záver sociologička.

Prečítajte si tiež: