Z TOHO ZAMRAZÍ! Kriminológ o brutálnej streľbe na Zámockej: Slová, ktoré sa počúvajú ŤAŽKO
22. 10. 2022, 7:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:38)
Od brutálnej vraždy, ktorá otriasla Slovenskom, prešiel už viac ako týždeň! Devätnásťročný Juraj chladnokrvne zavraždil na Zámockej ulici v Bratislave Matúša († 23) a Juraja († 27) a podľa kriminológa a experta na sebaobranu Pavla Houdka bude podobných incidentov pribúdať, doma alebo v zahraničí. Skúsený kriminológ vysvetlil, ako sa zachovať, ak sa v takejto situácii ocitnete. Hrozia aj ďalšie podobné útoky?

Zdroj: Pavel Houdek

Zdroj: MICHAL SMRČOK

Zdroj: FB/Zuzana Čaputová
Galéria k článku
Juraj na svoje obete čakal a snažil sa ich streliť zozadu... Čo to o ňom vypovedá?
- Táto pozícia je pre strelca výhodná, pretože ak by šiel k svojmu terču čelom, uvidí ho a môže sa dať na útek. Vtedy je trafiť terč oveľa ťažšie. Musím však povedať, že je veľká pravdepodobnosť, že sa bude niečo podobné opakovať. Takýto čin môže mnohých inšpirovať. Žiaľ, stereotypy, ktoré máme z filmov a sledujeme ich stále dookola, sú tak vpísané do kolektívneho vedomia, že ľudia už majú pocit, že sú reálne.
Ľudia na Zámockej ulici počuli streľbu. Čo teda mám robiť, keď počujem výstrely, no nevidím strelca?
- V podobných situáciách je problémom spoznať zvuk výstrelov. Ľudia si často myslia, že keď je streľba, tak budú hneď reagovať. Nie je to však pravda. Ak zažívajú takýto incident, väčšinou zvyknú hovoriť, že počuli nejaký hluk, ale mysleli si, že spadli napríklad nejaké riady či hrniec, a nevenovali tomu pozornosť. Prvá rada je, že v prípade, ak započujete nejaký hluk, ktorý nie je typický, je dôležité, aby ste spozorneli a nebrali to na ľahkú váhu.

Zdroj: ns
Mám utekať, keď viem, že je strelec odo mňa vzdialený len niekoľko metrov?
- V prvom rade je dobré sa na pár sekúnd zastaviť, zorientovať sa a poobzerať sa, čo sa deje a kde je agresor. V momente, keď vypukne panika, majú totiž ľudia tendenciu hneď utekať, a keď sa nezorientujú a počuli napríklad ozvenu výstrelu, neutekajú od neho, ale k nemu. Všeobecne uznávaný algoritmus, ktorý odporúčajú ozbrojené sily a je uznávaný aj naprieč celej Európy, je: uteč, schovaj sa a bojuj. Je to chronologický postup. Ak môžem a mám kam ujsť alebo je ďalší východ, pri ktorom nie je strelec, najlepšie je utekať.
Rozhovor pokračuje na nasledujúcej strane » » »
Vráťme sa k streľbe na Zámockej. Čo robiť, ak sa ocitnem v rovnakej situácii ako náhodný okoloidúci?
- Ak vidíte na ulici strelca a začne po vás strieľať, určite sa dajte na útek. Ak nemáte kam ujsť, platí zásada schovaj sa. Ideálne je ukryť sa za dvere, ktoré je možné zamknúť alebo zabarikádovať. Choďte niekam, kde vás neuvidí, pretože ak vás nevidí, nemôže na vás strieľať. Dôležité je myslieť na to, že sú miesta, ktoré vás ukryjú, ako napríklad betónová či tehlová stena, a že sú aj miesta, ktoré vás len skryjú, ako napríklad krík či kartónová stena, cez ktoré strela prejde.

Zdroj: ns
Čo v prípade, že sa nemám kam ukryť? Mám bojovať?
- Ak útočník prekonal barikádu alebo sa nemáte kam schovať, tak potom musíte bojovať. Ak ste napríklad v bare, vezmite vešiak, stoličku, pohár, hocičo. Pokiaľ je to však možné, zaútočte napríklad z rohu, spoza dverí, teda z miest, kde vás hneď nezbadá.
Sú prípady, keď sa ľudia rozhodnú „utekať“ obetiam na pomoc... Je to dobrá voľba?
- Platí zásada, že mŕtvy nikomu nepomôžeš, pretože okrem toho, že obeť zomrie, zomriete aj vy a narobíte prácu navyše záchranným zložkám. Treba sa zamyslieť nad tým, že ak sa bezhlavo vrhnem do situácie a strelec tam stále je, budete len ďalší terč preňho a postrelí vás. A takto už nikomu nepomôžete. Akokoľvek to znie tvrdo, najskôr sa postarajte sami o seba. V prípade, ak vidíte, že strelec uteká, môžete vyjsť z úkrytu a poskytnúť napadnutému prvú pomoc.
Rozhovor pokračuje na nasledujúcej strane » » »
Strelec ma postrelí... Akú mám šancu na prežitie?
- Drvivá väčšina ľudí, ktorí sú postrelení, prežije. Ukazujú to štatistiky z USA, podľa ktorých prežije dokonca až 92 percent postrelených. Veľa ľudí zabije práve panika, pretože mnohí majú pocit, že ak do nich niekto strelí, tak „odletia“ niekoľko metrov a sú mŕtvi. Ak tomu veríte, že pri výstrele zomriete, je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že naozaj zomriete.
Viem si pomôcť aj sám?
- Čo sa týka prvej pomoci, najdôležitejšie je, samozrejme, dostať sa k odbornej lekárskej pomoci, avšak ak je strelec stále na mieste, záchranka sa tam nemôže objaviť. Ak vám z rany tečie veľa krvi, strčte do nej prsty a poriadne zatlačte, takto môžete krvácanie rýchlo zastaviť. Je pravda, že to strašne bolí, ale na druhej strane rana prestane tiecť a práve silná bolesť je znak toho, že to robíte dobre. Bolesť je naozaj veľmi neznesiteľná, dokonca ľudia, ktorí ju zažili, povedali, že by radšej umreli.
Môže sa stať, že sa s útočníkom ocitneme tvárou v tvár. Ako vtedy reagovať?
- Ak ste v situácii, že ste v miestnosti a ste tvárou v tvár útočníkovi, nemôžete utiecť a mieri na vás zbraňou, neostáva vám nič iné, len protiútok. Áno, je to trochu proti vlastnej intuícii, pretože idete proti pištoli. Je pravda, že vás útočník pravdepodobne postrelí, ale ak urobíte protiútok a chytíte čokoľvek do ruky, čo môžete, tak to pomôže. Avšak ak ste v situácii, že nemôžete nič schmatnúť, zovrite päsť a vrhnite sa naňho, vezmete mu tak možnosť mieriť. Ak mu dáte čas, aby mohol v pokoji zamieriť a vystreliť na vás, tak šanca, že umriete, je veľmi vysoká. Preto ak sa budete o svoj život biť, možnosť, že vás smrteľne trafí, je výrazne nižšia a máte až 90-percentnú šancu na prežitie.
Rozhovor pokračuje na nasledujúcej strane » » »
Nie je lepšie sa vzdať a dať ruky nad hlavu?
- V prípade, ak sa už strieľa, tak zdvihnúť ruky nad hlavu... Tak to v skutočnosti nefunguje. Ak už útočník strieľa, verte, ten človek vás nechce vystrašiť či okradnúť, ale zabiť. Ak už zaznel výstrel, tak nemôžete zdvihnúť ruky hore a čakať, že to dobre dopadne.
Anketa
Boli ste už niekedy svedkom alebo účastníkom streľby?
Nebolo by lepšie začať so strelcom komunikovať?
- Ak predtým už strieľal, komunikovať s ním nemá v takomto prípade zmysel, pretože ten človek je už v móde zabijaka a nebude vnímať komunikáciu. Pri vysokej hodnote adrenalínu nemá mozog kapacitu vnímať hovorenú reč. Komunikácia sa oplatí vtedy, ak by išlo o prípad, že strelec sa objaví, ešte nestrieľal, vytiahne zbraň a máte tú smolu, že mu prídete do rany ako prvý či prvá a začne na vás mieriť. Áno, vtedy komunikácia s ním má zmysel. Vždy sa oplatí do toho momentu, kým nezačne strieľať.