Kriminológ Houdek o tragédii v Michalovciach: Naozaj mohol Stanislav vraždiť pre TOTO?
19. 1. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:48)
To, čo bolo motívom tragédie v Michalovciach, polícia zatiaľ oficiálne nepotvrdila. Hovorí sa však, že hlava rodiny Stanislav T. mal pre finančné problémy obrátiť zbraň proti manželke a dvom maloletým deťom. Čo mohlo byť podľa kriminológa a inštruktora sebaobrany Pavla Houdka spúšťačom?
Zdroj: Roman Hanc
Zdroj: Roman Hanc
Zdroj: Ingrid Timková
Galéria k článku
Do bytovky na sídlisku Východ privolali susedia políciu po tom, čo počuli výstrely. Keď prišli do bytu, našli v ňom ležať štyri mŕtve telá.
Podľa českého kriminológa a inštruktora sebaobrany Pavla Houdka mohli byť spúšťačom tohto ohavného činu aj finančné problémy. „Spôsob prevedenia, keď muž zabije ženu a deti, pokiaľ sú jeho vlastné, môže skutočne smerovať k tomu, že motívom boli finančné problémy. Je to typické. V tomto prípade muž údajne obchodoval na burze a prišiel o peniaze. Jeho problémy mohli byť také vážne, že sa dostal do psychického stavu, keď v danej situácii nevidel iné riešenie, ako ukončiť život rodiny a nakoniec aj ten svoj,“ hovorí Houdek.
Spúšťačom mohlo byť aj to, že sa ho rozhodla opustiť jeho manželka a povedala mu to. „On vidí iba to, že prišiel o peniaze a teraz prichádza o rodinu, a nevidí iné východisko,“ vysvetľuje.
Strelná zbraň
Podľa medializovaných informácií vlastnil Stanislav strelnú zbraň legálne. „Psychotesty sa na strelnú zbraň nerobia stále,“ upozorňuje kriminalista a pripomína, že takáto zbraň, ktorú držal otec v byte, môže rodinné problémy uľahčiť. „V kriminológii máme teóriu, ktorá hovorí, že pokiaľ má človek poruke zbraň, môže ísť hocikedy do trezoru a vraždiť. Pokiaľ by tam bola prekážka a zbraň by si musel zaobstarať alebo niekam pre ňu ísť, čo by mu nejaký čas trvalo, tie emócie by mohli opadnúť a človek by mohol získať na situáciu úplne iný pohľad,“ vysvetľuje. To je aj dôvod, prečo obecne v kriminológii označujú prítomnosť zbrane v domácnosti ako rizikový faktor. „Je trikrát väčšia pravdepodobnosť, že takýto druh činu sa stane v domácnosti, v ktorej je prítomná strelná zbraň.“

Domáce násilie
Houdek tiež nevylučuje, že tragédii mohlo predchádzať aj domáce násilie. „Takýto čin označujeme pojmom femicida. Aby sa toto celé odohralo z ničoho nič, že medzi sebou nemali problémy a toto bolo prvýkrát, by bola výnimka. Je pravdepodobné, že manžel vyčíňal už aj predtým. Že si napríklad vylieval zlosť na rodine, čo viedlo ženu k rozhodnutiu odísť od neho a to viedlo k tragédii. Toto je bežný vzorec, ale, samozrejme, nájdu sa aj výnimky. Prípad do detailu nepoznáme," hovorí.
Kriminalista má odpoveď aj na to, čo robiť, ak žena zažíva v domácnosti femicidu. „Tieto ženy poznajú svojich partnerov a tušia, že skončia zle. Keď sa predsa len rozhodnú od muža odísť, nemôžu s ním vyjednávať ani sa hádať. Dôležité je pripraviť si podmienky na odchod, čiže financie a prechodný pobyt. Ráno normálne choďte do práce a už sa nikdy nevráťte," hovorí a dodáva, že zlosť môže vypuknúť v partnerovi vtedy, keď mu jeho partnerka oznámi odchod priamo, alebo aj vtedy, keď ju vidí, ako si balí kufre.

Zdroj: TASR/ Roman Hanc
To, že tragédii mohlo predchádzať domáce násilie, potvrdzuje aj sociologička Silvia Porubänová. „Aj keď zatiaľ nedisponujeme kompletnými informáciami, môžeme konštatovať, že ide o mimoriadne tragický a nešťastný prípad domáceho násilia. O motívoch páchateľa sa dá iba špekulovať, zrejme však pôjde o kumuláciu finančných, existenčných problémov v spojitosti s osobnými, vzťahovými problémami v rodine. Páchateľ asi neuniesol svoj dlhodobý pocit bezvýchodiskovosti, beznádeje a fatálne obavy, že jeho osobne aj jeho rodinu čakajú neriešiteľné problémy," hovorí.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Silvia Porubänová, sociologička, výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva. Bývalá riaditeľka Inštitútu pre výskum práce a rodiny. Držiteľka Zlatej medaily Medzinárodného roku rodiny a Čestného uznania OSN.
„Tragédie ako táto musia byť mementom, aby sa ľudia nehanbili pripustiť si a hovoriť o vlastnom duševnom zdraví a predovšetkým neváhali vyhľadať odbornú psychologickú a psychiatrickú pomoc a podporu," dodáva na záver sociologička.