Mnohé ochorenia nepoznáme vďaka povinnému očkovaniu v detstve. Pri koronavíruse bude zložitejšie získať kolektívnu imunitu. Nie všetci sa objektívne môžu dať zaočkovať. „Chceli by sme, aby sa dve tretiny dali zaočkovať, tých 66 percent,“ povedal profesor tropickej medicíny Vladimír Krčméry v televízii TA3.

 

Očkovanie Slovákov je potrebné aj kvôli možnému príchodu nových mutácií. Britská mutácia sa u nás rozšírila tak rýchlo, že dnes tvorí 97 percent prípadov. No stále je tu hrozba zavlečenia juhoafrickej, brazílskej či indickej mutácie.

Anketa
Ktorou vakcínou by ste sa nechali očkovať, ak by ste mali na výber?

Vakcinácia je však dobrovoľná a to môže byť problém. Na druhej strane, časť populácie má prirodzenú imunitu po prekonaní infekcie. „Tí, ktorí boli len PCR pozitívni, prípadne nevedeli o ochorení, majú protilátky asi 3 mesiace. Tí, čo mali symptomatickú chorobu, to znamená horúčky, hnačky - 6 mesiacov,“ vymenúva profesor.

Nový minister Lengvarský v ROZHOVORE: Dôležitý odkaz Slovákom pred letnými dovolenkami!

Ľudia so zápalom pľúc majú imunitu po dobu 9 mesiacov a tí, ktorí skončili na umelej pľúcnej ventilácii, môžu mať protilátky až do 12 mesiacov. Do budúcna im tak môže stačiť menej dávok vakcíny.

Kto bude potrebovať 3. dávku vakcíny? Čítajte na ďalšej strane >>>