Reklama

Krčméry: Pravda o dĺžke imunity po prekonaní COVID-19 a kto sa musí pripraviť aj na 3. dávku!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    WHO neodporúča očkovať dvoma odlišnými vakcínami: Pri ich kombinácii hrozia riziká!
    Reklama

    Do úplného normálu sa vrátime až vtedy, keď Slovensko získa kolektívnu imunitu. Protilátky majú ľudia po očkovaní, aj po prekonaní ochorenia covid-19. Profesor Vladimír Krčméry vysvetľuje, koľko vydrží imunita a kto bude potrebovať aj tretiu dávku vakcíny.

    Mnohé ochorenia nepoznáme vďaka povinnému očkovaniu v detstve. Pri koronavíruse bude zložitejšie získať kolektívnu imunitu. Nie všetci sa objektívne môžu dať zaočkovať. „Chceli by sme, aby sa dve tretiny dali zaočkovať, tých 66 percent,“ povedal profesor tropickej medicíny Vladimír Krčméry v televízii TA3.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Prvé slová Vladimíra Krčméryho po zaočkovaní v Nitre
      Zdroj: TASR

       

      Očkovanie Slovákov je potrebné aj kvôli možnému príchodu nových mutácií. Britská mutácia sa u nás rozšírila tak rýchlo, že dnes tvorí 97 percent prípadov. No stále je tu hrozba zavlečenia juhoafrickej, brazílskej či indickej mutácie.

      Anketa

      Ktorou vakcínou by ste sa nechali očkovať, ak by ste mali na výber?

      Vakcinácia je však dobrovoľná a to môže byť problém. Na druhej strane, časť populácie má prirodzenú imunitu po prekonaní infekcie. „Tí, ktorí boli len PCR pozitívni, prípadne nevedeli o ochorení, majú protilátky asi 3 mesiace. Tí, čo mali symptomatickú chorobu, to znamená horúčky, hnačky - 6 mesiacov,“ vymenúva profesor.

      Ľudia so zápalom pľúc majú imunitu po dobu 9 mesiacov a tí, ktorí skončili na umelej pľúcnej ventilácii, môžu mať protilátky až do 12 mesiacov. Do budúcna im tak môže stačiť menej dávok vakcíny.

      Kto bude potrebovať 3. dávku vakcíny? Čítajte na ďalšej strane >>>

      „Diskutuje sa, že u Pfizeru bude potrebná aj tretia dávka práve z toho dôvodu, že budeme chcieť, aby úroveň protilátok bola dlhšia. Sú logické názory, že tí, čo prekonali koronavírus, už boli zaočkovaní prírodou a že im možno bude stačiť jedna dávka,“ vysvetľuje Krčméry.

       

      Mnoho ľudí prekonalo covid-19 bez toho, aby o tom vedeli. Dokazuje to aj nedávny prieskum v Košiciach, kde na protilátky zadarmo otestovali 2-tisíc ľudí. Odhalili, že až tretina zúčastnených má protilátky proti koronavírusu. Aj tí by sa však mali očkovať, len s posunutým termínom na neskôr. Protilátky nemusia stačiť voči ďalším nebezpečným mutáciám.

      „Výhoda je, že keď prídu nové mutanty, o ktorých sa vie, že na súčasné vakcíny môžu byť trochu slabšie citlivé, tak štruktúra vakcín je taká, že za pomerne krátky čas a malou modifikáciou sa dá nastaviť štruktúra vakcíny, aby fungovala aj na nové varianty,“ priblížil.

      Je preto podľa profesora Krčméryho možné, že sa dožijeme chrípkového scenáru. Na ňu sa očkuje každý rok inou vakcínou podľa kmeňov chrípky, ktoré v populácii prevládali v predošlej sezóne.

      Mohlo by vás zaujímať: