Vladimír Lengvarský ponuku na ministra zdravotníctva dostal od svojho priateľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO). Hoci nie je členom hnutia, funkciu prijal, pretože, ako hovorí, poctivejšie je problémy riešiť, ako ich spoza rohu kritizovať. Do kresla nastupoval vo vyhrotenej situácii tesne po koaličnej kríze, ale aj včase plných nemocníc. Včera po tlačovej konferencii prvýkrát poskytol novinárom rozhovor.

Exminister Marek Krajčí urobil niekoľko zmien vo vedení nemocníc. Ako ste snimi spokojný abudete nejaké zmeny robiť aj vy?

– Za tie tri týždne, čo som vo funkcii, som nemal veľmi čas venovať sa riaditeľom nemocníc a zmenám, ktoré sa tam udiali alebo dejú. Lebo zmeny sa dejú, prebiehajú výberové konania, takže toto je pre mňa otázka najbližších dní. Zatiaľ neplánujem nič meniť, nikoho meniť a veci, ktoré prebiehajú, idú štandardným spôsobom.

Tento týždeň by mal ísť do nemocníc príkaz, že môžu začať operovať. Poslali ste ho?

– Príkaz zatiaľ nešiel. Bola iba webexová konferencia s riaditeľmi nemocníc, aby sa na to pripravili a príkaz pôjde v najbližšom čase. Každá nemocnica je v inej situácii. Niekde majú pacientov na umelej pľúcnej ventilácii 12, niekde 2. Zatiaľ sme dali, povedal by som, voľnú ruku riaditeľom nemocníc, aby si začali organizovať život tak, aby mohli spustiť aj bielu medicínu (bežné operácie – pozn. red.).

Mnohí sa pôjdu očkovať najbližšie týždne, ale druhý termín im môže vyjsť práve v čase dovolenky. Pre chyby v systéme sa ani nedá preobjednať na iný termín. Budete to s NCZI riešiť?

– Systém sa stále vylepšuje, takže verím tomu, že aj toto bude doriešené. Samozrejme, ľudia si musia plánovať dovolenky tak, aby tu boli na druhú dávku vakcíny. Nepredpokladám, že to budeme riešiť spôsobom teraz nemôžem, lebo som na dovolenke. Verím, že ľudia budú zodpovední a budú si očkovanie plánovať tak, aby ho mohli absolvovať kompletné.

Nebolo by lepšie, aby si ľudia mohli vybrať očkovací termín?

– Sme v situácii, keď si ešte nemôžu vybrať. V takej, že pokiaľ niekto má nárok, tak skrátka musí akcepotvať alebo neakceptovať pridelený termín.

Článok pokračuje na ďalšej strane >>>