Reklama

Koľko minúť na prerábku, aby ste neprerobili? Veľké porovnanie cien vynovených a pôvodných bytov!

Rekonštrukcia môže zhodnotiť nehnuteľnosť o 10 až 12 percent.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Hlad Slovákov po novostavbách neutícha. Nové byty sa predávajú ako teplé rožky, no problémom je ich nedostatok a vysoké ceny, ktoré často prevyšujú možnosti kupujúcich. Mnohí sa preto obzerajú aj po zrekonštruovaných bytoch. Koľko investovať do prerábky, aby ste na tom neprerobili?

V druhom štvrťroku 2018 bol podľa portálu Nehnuteľnosti.sk najväčší dopyt Slovákov po novostavbách, ktoré tvorili až 46,5 % vyhľadávaní. Ak sa kupujúci zaujímali o staršie byty, primárne siahali po tých, ktoré sú v stave po kompletnej rekonštrukcii, a to až 38,2 % z nich. Len 9 % ľudí sa zameralo na byty po čiastočnej rekonštrukcii a 6,3 % hľadalo pôvodný stav.

„Kategória bytov po kompletnej rekonštrukcii pravdepodobne uspokojuje potreby prioritne tých ľudí, ktorí nedisponujú takým rozpočtom, aby si mohli zadovážiť byt v novostavbe a ich voľbou je byt, ktorý si nevyžaduje, aspoň v prvých rokoch bývania, žiadnu ďalšiu investíciu,“ povedal Martin Lazík, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk. Byt v atraktívnom stave môže navýšiť predajnú cenu o desiatky tisíc eur.

Zdroj: red

Za koľko sa predávajú byty v pôvodnom stave a po rekonštrukcii

Na druhej strane jeho rekonštrukcia stojí nemalé peniaze a čas. Zahraniční realitní experti sa zhodujú, že rekonštrukcia môže zhodnotiť nehnuteľnosť o 10 až 12 % ceny. Základom je teda investovať toľko, aby sa investícia vrátila a zlepšila šance na predaj bytu. Potenciálni záujemcovia často nemajú takú predstavivosť, aby videli, ako by byt mohol vyzerať po rekonštrukcii.

Ak im je ponúknutý hotový produkt, ich rozhodnutie je rýchlejšie a z nehnuteľnosti sa nestane ležiak na realitnom trhu.
Celkový rozpočet na rekonštrukciu by mal vždy zohľadňovať konečnú cenu bytu. „Neoplatí sa investovať do rekonštrukcie 5-tisíc eur, ak sa podobné byty predávajú povedzme za 20-tisíc. Aj byty v pôvodnom stave sú predajné,“ vysvetlil analytik.

Zdroj: shutterstock

Viac ako 46 percent kupujúcich chce vynovený byt. Oproti tomu len 6 percent ľudí hľadá pôvodný stav.

Na druhej strane si mnohí podľa neho myslia, že ak dajú na renováciu 500 eur, môžu celkovú cenu bytu navýšiť aj o 5-tisíc. „Takto to však nefunguje,“ dodal.  Aká by teda mala byť výška investície, aby nebola premrštená, a zároveň, aby ste pri predaji neprerobili? „Priemerný rozdiel medzi 2-izbovým bytom v pôvodnom stave a bytom po kompletnej rekonštrukcii je okolo 10-tisíc eur. V prípade 3-izbových bytov je to približne od 15- do 20-tisíc eur. S rastúcimi cenami bytov sa, samozrejme, zväčšuje aj cenový rozdiel v jednotlivých kvalitatívnych štandardoch,“ uzavrel odborník.