Klamať pri čestnom prehlásení sa nevypláca: Právnik vysvetlil, aký TREST čaká hriešnikov!
30. 8. 2020, 18:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 18:49)

Zdroj: Shutterstock
Okrem rúšok budú rodičia tento rok posielať deti do školy aj s čestným prehlásením, o tom, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie. Lenže, čo ak by sa niekto rozhodol zaklamať?
Zdroj: Gregor Fischer
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: Martin Baumann
Galéria k článku
Rodičia budú vypĺňať aj dotazník, v ktorom uvedú, či bolo dieťa od 17. augusta mimo Slovenska a či sa zúčastnilo hromadného podujatia. Ak uvedú, že boli v zahraničí alebo na hromadnom podujatí, je ich povinnosťou sledovať zdravotný stav dieťaťa aj blízkych osôb. Ak sa u niekoho vyskytne príznak ochorenia, musí kontaktovať lekára.

Tým, čo by chceli v čestnom prehlásení zaklamať, sa to nemusí vyplatiť. „Ak rodič predloží určenému subjektu, v tomto prípade škole, nepravdivé čestné prehlásenie, spácha priestupok podľa § 21 Priestupkového zákona. Za tento priestupok možno uložiť pokutu do 165 eur,“ vysvetľuje partner advokátskej kancelárie HKV, Martin Kluch.
Čestné prehlásenie a dotazník nájdete >>TU<<
Ďalším problémom je, že v prípade, ak by niekto klamal o svojom pobyte v rizikovej krajine a nedodržal by nariadené karanténne opatrenia, tak spácha priestupok na úseku verejného zdravotníctva, kde je možné uložiť pokuty až do výšky 1659 eur. „V horšom prípade, ak by takáto osoba bola nakazená a nakazila aj iných ľudí, mohli by sme uvažovať aj o spáchaní trestného činu Šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby podľa § 164 Trestného zákona,“ dodáva Kluch.
Aj právnik priznal, že dokázať niekomu pobyt v rizikovej krajine a tým aj nepravdivosť prípadného čestného prehlásenia je za súčasnej situácie mimoriadne obtiažne, ak nie rovno nemožné. „Situácia sa možno zmení po prijatí novely zákona, ktorá uľahčí štátnym orgánom, najmä Úradu verejného zdravotníctva, sledovať pohyb občanov prostredníctom údajov od mobilných operátorov,“ vyjadril sa právnik.
Čítajte ďalej: Čo ak škola skončí v červenej fáze >>
Potvrdený prípad ochorenia COVID-19 môže pre školu znamenať prerušenie vyučovania na niekoľko dní aj týždňov. Škola prejde do červenej fázy semaforu, časť žiakov tak môže prejsť na dištančné vzdelávanie. Ministerstvo školstva preto pripravilo pre školy manuál na prípravu vzdelávania v školskom roku 2020/2021. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Dokument má podľa rezortu školstva pomôcť učiteľom nastaviť potrebné opatrenia pre prípad prechodu jednej alebo viacerých tried na dištančnú formu vzdelávania. „Jedno zo základných zistení z obdobia marec až jún 2020 je, že neexistuje jedno optimálne riešenie pre všetky školy. Preto sme tento manuál spracovali v podobe zoznamu otázok, možných odpovedí a príkladov riešení, ktoré môže škola použiť pri príprave svojho vlastného plánu," priblížili tvorcovia dokumentu.
Manuál odporúča školám, aby si vopred pripravili pre rodičov a žiakov, akou formou bude prebiehať dištančné štúdium. Taktiež aj to, aká bude frekvencia a spôsob komunikácie počas prerušeného vyučovania, či aký bude spôsob distribúcie písomností.
Školy tiež v dokumente nájdu odpovede, ako majú postupovať pri rozhodovaní medzi offline a online dištančným vzdelávaním.
„Manuál je súčasťou súboru opatrení a odporúčaní, ktoré ministerstvo školstva zverejňuje od 18. augusta s cieľom podporiť školy pri zabezpečení vyučovania v školskom roku 2020/2021 s maximálnou ochranou pred šírením ochorenia COVID–19," pripomenul tlačový odbor.
Prečítajte si tiež:
- Známy pediater povedal, ako to je s rúškami u detí: Pravda o okysličení aj kožných problémoch!
- Vedci hlásia, že pred koronavírusom ochráni bežná kozmetika: Doma ju má každý Slovák!
- Česi upozorňujú na nebezpečnú potravinu zo Slovenska: Nekúpili ste ju aj vy?
- Koronakríza položila veľkú cestovku na kolená. Na riešenie problémov má tri mesiace