Reklama

Vojna už zamávala s trhmi, Slováci pripravte sa: Ešte drahšie potraviny a benzín už o pár dní!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vojna či katastrofa Slovensko tvrdo zasiahne: TIETO potraviny budú v obchodoch chýbať!
    Reklama

    Pandémia podvíhala ceny nahor a zdražovanie sa tak skoro neskončí. Vojna na Ukrajine okamžite zamávala svetovými trhmi. Vystrelili ceny strategických surovín ako sú plyn či ropa. Poriadne si však priplatíme za bežné potraviny, už čoskoro sa dočkáme prepisovania cenoviek chleba, pečiva, ale aj ďalších potravín v obchodoch. Analytici vysvetľujú, na čo sa treba pripraviť.

    Chlieb, maslo, olej, mäso aj ďalšie potraviny budú ešte drahšie. Na inváziu Rusov na Ukrajinu hneď zareagovali svetové trhy. Isté je len to, že sa treba pripraviť na zdražovanie. Ešte horší scenár nastane, ak vojna spôsobí výpadky strategických surovín či agrokomodít.

    Anketa

    Čo pre vás znamená ďalšie zdražovanie?

    „Očakávame negatívnu reakciu trhu, ktorá spôsobí výrazný nárast ceny,“ zhodnotil Milan Lapšanský, šéf Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov. Rusko je najväčším, Ukrajina štvrtým najväčším producentom obilia na svete.

    Lapšanský potvrdil, že pekári momentálne nevedia nakúpiť pšenicu za vopred dohodnuté ceny. „Budú ich musieť nakúpiť za tie na burze a to budú niekoľkonásobné nárasty vstupov,“ upozornil.

    Zásoby majú pekári len na niekoľko dní, dodávky múky totiž chodia na dennej báze. Keby kvôli konfliktu nemohli vyvážať pšenicu z prístavov Mariupoľ či Odessa, tak svoje sklady budú musieť otvoriť Štátne hmotné rezervy, aby sa vyrábal chlieb.

    „V súčasnosti sú zásoby potravinových položiek hmotných rezerv udržiavané v rámci platných limitov schválených vládou Slovenskej republiky a pripravené buď na priame použitie alebo na ďalšie spracovanie v prípade ich uvoľnenia na základe rozhodnutia vlády," uviedol predseda Správy rezerv Ivan Rudolf.

    Podľa hovorkyne Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jany Holéciovej by sme v obchodoch nemali nájsť prázdne regále. „Nie sme závislí ani od obilnín, ani od olejnín pestovaných na východ od našej krajiny. Z Ruska a Ukrajiny nedovážame v rozhodujúcich množstvách ani ovocie alebo zeleninu," spresnila. Z Ukrajiny dovážame minerálne vody, oleje, med, orechy či hydinové mäso.

    Oveľa horšie ako na nedostatok doplatíme na vyššie ceny takmer všetkého. „Problém sa však týka viacerých agrokomodít. Repka olejná reaguje podobne ako pšenica, to isté maslo, sója, olej, všetko, čo sa defacto obchoduje,“skonštatoval.

    Do pár dní vystrelia aj ceny pohonných hmôt: Čítajte na ďalšej strane >>>

    Už od rána takisto pekári hlásia problémy s nákupom elektriny a plynu na svetových burzách. Práve tieto strategické komodity môžu zamávať aj s cenami ostatných produktov, keďže sa bez nich nedá vyrábať. Cez Ukrajinu ide významný plynovod aj ropovod. Ak by sa zastavil prívod do Európy, situácia by mohla byť kritická.

    Okamžite už vystrelili aj ceny ropy. „Nastalo zdraženie o 7 % na 105 dolárov za barel, čo je najvyššia cena od septembra 2014. Nedá sa vylúčiť ďalšie zdražovanie, pretože nervozita na trhu je obrovská. Dopyt po strategických surovinách je obrovský, pretože jednotlivé štáty sa chcú radšej predzásobiť pred tým, ako by mohol nastať nejaký výpadok dodávok ropy z Ruska,“ vysvetlil investičný manažér Boris Tomčiak zo spoločnosti Finlord.

    „Čo sa týka dopadu na pohonné hmoty, tak v najbližších dvoch týždňoch nastane pomerne výrazné zdraženie. Očakávame, že to bude viac ako 5 centov na liter benzínu aj nafty a zdražovanie pohonných hmôt bude pokračovať celý marec,“ odhaduje Tomčiak. Ceny 95-oktánového benzínu tak zrejme už čoskoro budú atakovať 1,60 eura za liter, čo znamená, že za plnu 50-litrovú nádrž zaplatia motoristi 80 eur.

    Predpokladá, že zdražovanie bude aj naďalej pokračovať. „Rast cien v ekonomike stále bude na úrovni takmer 10 % v najbližších troch mesiacoch. Potom v druhej polovici roka je možné zníženie inflačných tlakov, ale ceny v ekonomike budú stále vysoké. Ak sa ľuďom nebudú zvyšovať príjmy, tak ich reálne príjmy očistené o infláciu budú reálne klesať, čo je pre ekonomiku nepriaznivé.“

    Prečítajte si tiež: