Garáž či altánok už netreba hlásiť, bude menej papierovačiek. A čo je fikcia súhlasu? Čítajte!
3. 4. 2025, 11:45
Od 1. apríla vstúpi do platnosti nový stavebný zákon. Jeho cieľom je profesionalizácia štátnej stavebnej správy, znižovanie administratívnej záťaže pri podnikaní, zjednodušenie stavebného konania, najmä pri rodinných domoch a malých bytových domoch. Zákon rieši aj problematiku takzvaných čiernych stavieb či zníženú úroveň disciplíny vo výstavbe.
Zdroj: Pavol Zachar
Zdroj: Pavol Zachar
Zdroj: Jaroslav Novák
Galéria k článku
Nový stavebný zákon významne znižuje administratívnu záťaž a zjednodušuje proces povoľovania stavieb. Zavádza sa nová definícia drobných stavieb a rozširuje sa okruh jednoduchých stavieb, ale aj systém jedného správneho konania a určia sa jednoznačné lehoty na konanie stavebného úradu.
Drobné stavby ako letné kuchyne, kôlne či garáže alebo prístrešky pre autá so zastavanou plochou do 50 štvorcových metrov, bazény do 25 m2 či napríklad fotovoltické zariadenia s výkonom do 100 kW po novom nebude treba ohlasovať, pokiaľ nebudú na verejných priestranstvách či do dvoch metrov od susedného pozemku.
Anketa
Nový stavebný zákon zjednoduší život ľudí. Vítate tieto zmeny?
V novej stavebnej legislatíve ostáva agenda stavebného úradu na obciach, ktoré však môžu zriaďovať stavebné obvody podobne, ako sú súčasné spoločné obecné úrady. Upravuje sa aj ochrana umeleckých diel v stavbách a na verejných priestranstvách pred poškodením alebo zničením stavebnou činnosťou na základe európskych dohovorov. Zavádza sa aj takzvaná fikcia súhlasu, teda ak obec nevydá záväzne stanovisko v stanovenej lehote, bude sa to považovať za súhlas.
Minister dopravy Jozef Ráž (nom. Smeru) uviedol, že nový zákon bol potrebný ako soľ, keďže ten súčasný platil takmer 50 rokov. „Zákon zavádza prísne lehoty pre úrady, fikciu súhlasu pri nečinnosti a zlúčenie územného a stavebného konania,” konštatoval. „Dnes ak chce niekto stavať, potrebuje od 10 do 35 povolení. Od apríla budú všetky dotknuté orgány a firmy viazané lehotou 30 dní na vydanie stanoviska. Ak sa tak nestane, bude platiť fikcia súhlasu," vysvetlil Ráž.
Upravujú sa aj postupy pri nelegálnych stavbách. „Ustanovuje sa dodatočný postup vo vzťahu k nepovoleným stavbám zhotoveným do účinnosti navrhovaného stavebného zákona, aby sa do určitého času buď takéto stavby dodatočne osvedčili, alebo odstránili. Sleduje sa tým, aby tieto stavby nefigurovali ako trvalo nepovolené, neskolaudované, ale roky bezproblémovo užívané," uviedol minister.

Novela zároveň odľahčí stavebné úrady pri povoľovaní drobných a jednoduchých stavieb. „Zavádzame stavby na ohlášku, a v niektorých prípadoch aj s fikciou súhlasu – ak úrad do 30 dní nezareaguje, stavebník môže automaticky začať stavať," objasnil Jozef Ráž.
Táto úprava sa týka aj montáže obnoviteľných zdrojov energie, ako sú napríklad fotovoltické panely. Zákon obsahuje presný zoznam stavieb spadajúcich pod zjednodušené povoľovanie.
V novej stavebnej legislatíve ostáva agenda stavebného úradu v obciach, ktoré však môžu zriaďovať stavebné obvody podobne, ako sú súčasné spoločné obecné úrady.
