FOTO Prevratná novinka! Prvé recyklovateľné lyže sú na trhu!
19. 1. 2024, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:42)

Zdroj: sport24sk
Francúzsky výrobca lyží prišiel s prevratnou novinkou. Ako prvý na svete vyrobil a uviedol na trh model lyží z recyklovateľných materiálov! Pozreli sme sa na to, ako sa vyrábajú a koľko stoja.
Zdroj: Rédaction 1up
Zdroj: Rossignol
Zdroj: Rossignol
Galéria k článku
Po ukončení životnosti lyží vzniká až 9 percent odpadu, ktorý zaťažuje životné prostredie. Na konci životnosti lyží nie je prevažná väčšina surovín recyklovateľná a na odpad sa bežne používa skládkovanie, ktoré rozhodne nie je šetrné k našej prírode a zaťažuje životné prostredie.
Obľúbenej lyžiarskej značke Rossignol sa podarilo túto záťaž znížiť optimalizovaním procesu recyklácie a ako prvý na svete vyrobili recyklovateľné lyže „Essential“ zo 77 % recyklovateľných materiálov. Lyže pritom vôbec nestrácajú na kvalite, pretože svojou tuhosťou jadra a výbornými jazdnými vlastnosťami spĺňajú predpoklady pre veľmi dobrých lyžiarov.

Inovatívne lyže z kategórie Essential vyhrali medzinárodnú cenu ECOSPORT AWARDS 2022 za najlepšiu implementáciu riešení na zber, triedenie, opätovné použitie a opravu predmetov Rossignol za svoj lyžiarsky projekt.
Lyže sú zatiaľ dostupné na stránkach oficiálneho predajcu a spolu s viazaním sa pohybujú na úrovni okolo tisíc eur, ide však o novinku tohtoročnej sezóny. Pre cenové porovnanie najkvalitnejšie modely Hero, na ktorých jazdí aj naša najúspešnejšia lyžiarka Petra Vlhová, stoja cez 1 300 €. Modely Hero sa dajú zohnať aj v lacnejšej verzii na úrovni okolo 700 €.
Čo s lyžami, keď ich opotrebujete? Výrobca má riešenie! Čítajte ďalej
Lyže môžete vrátiť výrobcovi, ktorý ich ďalej zrecykluje
Po niekoľkých rokoch lyžovania vaše lyže nevyhodíte na zbernom dvore, ale vrátite do predajne. Pošlú ich na expertízu do výrobného závodu, kde posúdia, čo sa s nimi ďalej stane. V závislosti od opotrebenia, lyže buď opravia v rámci programu upcyklácie, alebo budú recyklované a použité na ďalšiu výrobu.
V rámci nového procesu, sa závod vo francúzskom Sallanches stane kľúčovým centrom pre kompletný cyklus výroby, opráv a recyklácie. Do roku 2028 navyše spoločnosť Rossignol plánuje tretinu svojich lyžiarskych produktov vyvíjať v duchu väčšej recyklovateľnosti.
Ako funguje recyklácia lyží ?
Ak sú lyže ďalej nepoužiteľné na lyžovanie, prechádzajú do recyklačnej mašiny, kde sú veľmi premysleným spôsobom pomleté a jednotlivé časti sú rozdelené do viacerých nádob pomocou vibračnej linky. Takto sa ťažšie a ľahšie častice od seba oddelia a uľahčia ďalší proces separácie. Následne prejdú skúškou či sú vhodné na ďalšie použitie alebo sa presunú na ďalší recyklačný krok.
