Pôvodné endemické oblasti tak prestávajú platiť a kliešte sa vo veľkej miere vyskytujú v Banskobystrickom a Žilinskom kraji. Môže za to zmena klímy.

„Kliešte nemajú radi sucho a horúco. Zmena klimatických podmienok preto zapríčinila posun kliešťov na sever a do vyšších nadmorských výšok nad 1000 m n. m.,“ konštatuje MUDr. Jana Kerlik z odboru epidemiológie banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ).

Zatiaľ čo v minulosti boli rizikové oblasti južnejšie položené, napr. oblasť Rožňavy, Ponitrie, povodie Váhu a Trenčiansky kraj, dnes sa najviac prípadov hlási z Banskobystrického a Žilinského kraja. S kliešťami treba u nás počítať aj v horských oblastiach. Boli zaznamenané aj v oblasti sedla Čertovica vo Veľkej Fatre (1440 m n. m.).

Mierne zimy takmer bez mrazov zapríčiňujú, že kliešte už nie sú len sezónnou hrozbou, prisatého kliešťa možno objaviť aj počas zimných mesiacov. „Upozorňujeme ľudí, že ochorenie si možno aj priniesť zo zahraničia. V rámci letných dovoleniek ľudia navštevujú susedné Rakúsko, Českú republiku, Nemecko, Slovinsko, ktoré patria medzi krajiny s výskytom rizikových oblastí kliešťovej encefalitídy," informovala Kerlik.

Za ostatné roky sa v rámci Európy hlási najvyšší počet prípadov kliešťovej encefalitídy zo susednej Českej republiky. „Vďaka posunu kliešťov do vyšších oblastí je možné sa kliešťovou encefalitídou nakaziť v českých Krkonošiach ako aj v rakúskych Alpách,“ dodala epidemiologička.

Každý rok odborníci apelujú na ľudí, že najúčinnejšou prevenciou je očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. „Na rozdiel od zahraničia, sa u nás ľudia očkujú proti kliešťovej encefalitíde minimálne, niečo okolo 1 percenta. Pri pobyte v prírode odporúčame okrem adekvátneho oblečenia pravidelnú aplikáciu repelentného prípravku, keďže účinnosť týchto prípravkov býva minimálne dve hodiny,“upozornila hovorkyňa RÚVZ BB Mária Tolanyová.

Prisatého kliešťa treba čo najskôr správne vybrať. K preventívnym opatreniam patrí preváranie surového mlieka pred konzumáciou. V prípade syra vyrobeného zo surového mlieka, je potrebné syr opiecť z oboch strán. Vírus kliešťovej encefalitídy sa ničí pri teplote 70° C.

Od začiatku tohto roka ku 6. augustu bolo na Slovensku hlásených 124 prípadov kliešťovej encefalitídy. Z toho takmer polovica prípadov pochádza z Banskobystrického kraja – 53 prípadov (okres Banská Bystrica, Brezno). Nasleduje Žilinský kraj – 32 prípadov (okres Žilina, Bytča) a Trenčiansky kraj – 26 prípadov (okres Považská Bystrica, Púchov).

Zaznamenaných máme päť rodinných epidémií kliešťovej encefalitídy, ktoré vznikli v súvislosti s konzumáciou surového mlieka a výrobkov z neho (syr) ovčieho a kozieho pôvodu.

Anketa
Mali ste už tento rok kliešťa?
  • 60%
  • 40%

Mohlo by vás zaujímať: