Kým vedci nevyvinú účinnú vakcínu proti novému koronavírusu, hrozba jeho šírenia je naďalej aktuálna. Obávaná druhá vlna pandémie môže prísť už na jeseň, a to práve v čase chrípkovej sezóny. „Je známe, že príznaky chrípky a infekcie novým koronavírusom sú veľmi podobné, preto je dôležité, aby ich ošetrujúci lekár dokázal včas a jednoznačne rozoznať,“ vysvetľuje generálny riaditeľ  Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Richard Strapko.

Pomôcť odlíšiť tieto dve ochorenia by mala nová diferenciálna diagnostika. Jej výsledky napovedia, či má pacient s dýchacími problémami, symptómami podobnými chrípke a zvýšenou teplotou nový koronavírus, alebo bežné sezónne chrípkové ochorenie. Výhodou tejto diagnostiky bude včasná a účinná liečba pacienta s respiračným problémami.

Jej súčasťou je vyšetrenie vzorky pacienta na prítomnosť nielen koronavírusu, technológiou RT-PCR, ale aj iného respiračného vírusu ako napr. chrípky. Nový typ diagnostiky bude môcť urobiť každé laboratórium, ktoré vyšetruje vzorky na prítomnosť koronavírusu technológiou RT-PCR.

„Kompletná diferenciálna diagnostika bude prínosom pre lekára i pacienta, ktorý sa v krátkom čase dozvie, čo je skutočnou príčinou jeho zdravotných problémov a následne dostane vhodnú a účinnú liečbu,“ dopĺňa podpredsedníčka Predstavenstva VšZP MUDr. Beata Havelková, MPH. Poisťovňa začne hradiť nový výkon od začiatku chrípkovej sezóny 2020

Mohlo by vás zaujímať: