Väčšina penzistov musí v ruke obracať každé euro a poteší ich hoci aj pár drobných navyše. Dobrá správa znie, že od nového roka si polepšia nielen starobní dôchodcovia, ale aj tí, čo poberajú invalidný, vdovský či vdovecký, prípadne sirotský dôchodok.

Krutý dopad horúčav a sucha: Za viaceré potraviny si poriadne priplatíme!


Ceny v slovenských obchodoch rastú a podľa nich sa valorizujú aj dôchodky. Penzia sa vám môže zvýšiť dvoma spôsobmi a to buď o vopred určenú sumu alebo percentuálne. Od štátu dostanete sumu, ktorá bude vyššia.


„Dôchodkové dávky sa budú v roku 2019 zvyšovať buď o 2,6 %, alebo o minimálnu valorizačnú pevnú sumu daného druhu dôchodku – podľa toho, čo bude pre dôchodcu výhodnejšie,“ uviedla Daniela Rodinová z tlačového a komunikačného odboru ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.


Minimálna suma prilepšenia


O sumu 8,70 eur sa zvýši penzia tým, ktorí majú starobné dôchodky nižšie ako 334,70 €. Je to z jednoduchého dôvodu. Ak by ich penzia vzrástla o 2,6 percenta, dostali by od štátu menej peňazí. Napríklad dôchodca s penziou 300 eur by dostal len 7,80 eur, preto sa mu dôchodok automaticky zvýši o vopred stanovenú vyššiu sumu 8,70 eur.


V prípade, že poberáte predčasný starobný dôchodok, minimálne si od nového roka prilepšíte o sumu 8,30 eura. Čiastočným invalidom porastie dôchodok aspoň o 4,2 eura, Slováci na celom invalidnom dôchodkou dostanú o 7,4 eura viac. Vdovám a vdovcom pridajú 5,6 eura, sirotské dôchodky pôjdu hore o 2,7 eura.

Ak je váš dôchodok nižší ako suma vpravo, dostanete prilepšenie o vopred určenú sumu vyznačenú žltou.
Zdroj: MPSVaR SR

O koľko si prilepšíte, ak vám dôchodok zvýšia percentuálne? Zistíte na ďalšej strane >>>