Vysoké teploty a veľké suchá postihli tento rok celé spektrum poľnohospodárskej výroby. Prvé horúčavy prišli už v apríli a v máji, čo spočiatku dávalo nádej na dobrú úrodu. Následné nadmerné zrážky a nedostatok slnka však spôsobili, že pšenica má menej zŕn.

Posledným klincom boli extrémne horúčavy a suchá na prelome júla a augusta. „V krajinách Európskej únie je najslabšia úroda obilia za posledných šesť rokov,“ potvrdil pre Plus JEDEN DEŇ predseda Únie priemyselných pekárov SR Vladislav Baričák.

Pekári budú pre slabú úrodu nakupovať drahšie obilie. To sa odrazí aj na cenách za pečivo.
Pekári budú pre slabú úrodu nakupovať drahšie obilie. To sa odrazí aj na cenách za pečivo.
Zdroj: Michal Smrčok

Keďže obilie, z ktorého sa vyrába múka a následne chlieb, je aktuálne nedostatkovým tovarom v celej Európe, jeho cena bude výrazne vyššia. Veľká časť našej produkcie navyše končí v Nemecku, Taliansku či Poľsku, kde suchá spôsobili najväčšie výpadky. „Je už isté, že mlynské výrobky z novej úrody budeme nakupovať zásadne drahšie. Predpokladá sa nárast cien obilia na domácom trhu až o 30 percent,“ dodal Baričák.

To je zároveň zlou správou pre spotrebiteľov. Zvýšené výdavky sa podľa Baričáka určite odrazia aj na konečných cenách za pečivo. Pekárenské výrobky by však nemali zdražieť až o tretinu, keďže cena obilia ovplyvňuje ich konečnú cenu len čiastočne.

Ovocie na stromoch nemá kto zbierať. Ilustračné foto
Ovocie na stromoch nemá kto zbierať. Ilustračné foto
Zdroj: TASR

Slabú úrodu nehlásia len pestovatelia obilia. Žiadne nadpriemerné zbery neočakávajú ani naši producenti zemiakov. Ovocinári síce majú pre teplé počasie dobrú úrodu, zápasia však s nedostatkom pracovnej sily. „Veľké množstvo úrody tak ostane nepozberané,“ informoval Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Otázna je aj nádielka kukurice, ktorá bola vlani pre veľké suchá ako zakliata. Jej zber sa však tento rok ešte nezačal. Vysoké teploty strpčujú život aj zvieratám. „Kravičky napríklad nedávajú až také veľké množstvá mlieka ako v iných mesiacoch a ani tuková zložka nie je taká výdatná,“ dodal Korpáš.

V horúčavách trpia aj kravy. Dávajú menej mlieka a jeho tuková zložka nie je taká výdatná. Ilustračné foto
V horúčavách trpia aj kravy. Dávajú menej mlieka a jeho tuková zložka nie je taká výdatná. Ilustračné foto
Zdroj: pem

Totálnu katastrofu hlásia európski zeleninári, ktorí hovoria o najväčších problémoch za posledných 40 rokov. „Produkcia zeleniny aj naďalej trpí pre horúce a suché počasie v júli vo väčšine častí kontinentu, pričom veľkosť úrody už prudko klesla. Súčasná situácia je pre pestovateľov a spracovateľov zeleniny najvážnejšou za posledných štyridsať rokov,“ uviedlo Európske združenie spracovateľov ovocia a zeleniny.

V Nemecku je pre nedostatok zemiakov dokonca ohrozená výroba hranoliek. Pestovatelia odhadujú, že úroda zemiakov bude nižšia asi o 40 percent a spracovatelia už teraz nemajú dosť veľkých zemiakov, ktoré potrebujú na výrobu tejto obľúbenej pochúťky.

Anketa
Vyhovujú vám vysoké teploty?
  • 20%
  • 68%
  • 12%