Reklama

Matovičovi prepísala diplomovku kamarátka: Vyskúšali sme, koľko by za ňu zaplatil dnes!

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie ohľadne svojej diplomovej práce 22. júla 2020 v Bratislave.

Zdroj: FOTO TASR - Jakub Kotian

Reklama

O absolvovanie vysokej školy je veľký záujem. Lenže nie každý k tomu pristupuje poctivo. Aj samotný premiér Igor Matovič priznal, že mu prácu písala kamarátka. Pravdou je, že biznis s diplomovkami na kľúč u nás prekvitá. Za koľko vám ju napíšu a aké záruky vám zaplatení autori poskytnú?

Mať pred menom titul sa dnes oplatí. K výplate vám to môže prihodiť až 500 eur. Za veľkým záujmom o vysokoškolský titul sú najmä peniaze, ale i lepšie spoločenské a pracovné postavenie. Zamestnanci s univerzitným vzdelaním 2. stupňa majú výrazne lepšie platy ako pracovníci s maturitou. Podľa analýzy portálu Platy.sk ide napríklad v Bratislave asi o 500-eurový rozdiel. Titul je taktiež skvelým pomocníkom, ako sa dostať do vedúcich pozícií, či dokonca do parlamentu.  

Po tom, čo sa prevalilo, že viaceré záverečné práce našich politikov sú odpísané, sme sa pozreli, aké náročné je na Slovensku stať sa magistrom či inžinierom úplne bez námahy. A zostali sme poriadne v šoku! Kúpiť si záverečnú prácu cez internet je u nás asi také jednoduché, ako kúpiť si nové topánky. Stačí do vyhľadávača napísať, akú prácu chcete, a vyskočia na vás desiatky ponúk z rôznych webových stránok, ktoré sa na to špecializujú. Jednotlivci ponúkajú písanie prác cez známy portál alebo na sociálnych sieťach.

Takže sme to skúsili a zadali požiadavku na napísanie fiktívnej diplomovej práce dvom portálom. Ponuky od anonymných autorov sa začali sypať okamžite. V priebehu 24 hodín sme si už mohli vybrať zo šiestich ponúk. Za kompletné vypracovanie 50-stranovej práce, dokonca s odpoveďami na otázky oponenta či spracovaním prezentácie na obhajobu, si  pisatelia vypýtali od 560 do 796,25 eura. Rozhodujúce boli náročnosť témy aj termín dodania. Niektoré stránky majú dokonca pripravené cenníky„Som skúsený autor a podklady vám pripravím kvalitne z najnovších domácich a zahraničných odborných publikácii, vrátane štatistického spracovania. Pri príprave budem postupovať podľa smerníc a vašich požiadaviek,“ napísal nám jeden z nich. Niektorí sa pýšili skúsenosťami: „Často spracovávam podobné témy a už viem, ako by som vašu prácu smerovala,“ odpísala anonymná autorka. Každý pritom zaručuje úplnú diskrétnosť. „Pri spolupráci s nami vás očakáva profesionálny prístup, diskrétnosť a vysoká kvalita dodaných prác,“ napísala nám Henrieta z webovej stránky, ktorá zastrešuje viacerých autorov. Ak si prácu objednáte, ani nebudete vedieť, kto vám ju napísal. 

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    NRSR: I. Matovič ostáva premiérom, opozícii pokus o jeho odvolanie nevyšiel

    Čo však ak nám na to v škole prídu? Pýtali sme sa, aké záruky nám pisatelia vedia poskytnúť. „Prácu pripravujeme na časti, každú časť posielate školiteľovi a my zapracujeme jeho pripomienky. Takže sa netreba obávať,“ uistila nás Henrieta. Vraj by nemal nastať nijaký problém. „Pokiaľ ide o zhodu, je možné ju voľne preveriť na stránke plag, prípadne odevzdej, naši autori však nekopírujú,“ dodala.  

    My sme však zistili aj to, že samotní študenti vysokých škôl, najmä tých žiadaných a prestížnych, vám poskytnú takúto „službu“. Lenže pýtajú už oveľa viac,od 6- do 10-tisíc eur. Podľa nášho zdroja sú to však veľmi kvalitne spracované práce a vraj neexistuje, aby ich odhalili ako plagiát.

    Čo na to zákony a aké skúsenosti s písaním prác za peniaze majú Slováci? »

    Aj keď mnohých takýto biznis rozčuľuje, zákon je naň prikrátky. „Väčšina stránok, ktoré ponúkajú takéto služby, uvádza, že pripravujú podklady k záverečnej práci, čo je v súlade s právnym poriadkom SR,“ povedali nám na ministerstve školstva. Aj takáto príprava by však mala byť úlohou študenta. Dokazovanie, či študent použil podklady ako pomôcku pri písaní vlastného textu, alebo ich odovzdal v neupravenej forme, je veľmi náročné, lepšie povedané takmer nemožné. Každá práca však obsahuje čestné vyhlásenie, v ktorom študent svojím podpisom potvrdzuje, že ju vypracoval sám. „V prípade nepravdivosti uvedeného vyhlásenia ide minimálne o rozpor s akademickou etikou a v prípade preukázania naplnenia skutkovej podstaty by mohlo ísť o trestný čin podvodu alebo poškodzovania cudzích práv,“ dodalo ministerstvo.  

    Obchodovanie so záverečnými prácami funguje na Slovensku už dlhé roky. Všetci o tom vedia, ale nikto to nerieši. Firmy a jednotlivci sú krytí spomínaným „vypracovaním podkladov“, takže ide skôr o morálny problém tých, ktorí si vypracovanie objednajú a zaplatia. Riešením podľa ministerstva nie je zákaz, ale mali by na tom pracovať samotné školy. „Ak by aj boli stránky, ktoré ponúkajú takéto služby, zakázané na území SR, nerieši to situáciu. Oficiálne môžu byť registrované alebo by mohli pôsobiť zo zahraničia. Mala by pomôcť systematická práca na úrovni školiteľ – študent, kedy pravidelné konzultácie a odovzdávanie priebežných výsledkov práce by malo znižovať riziko vzniku takýchto situácií, respektíve zvyšovať možnosť ich odhalenia,“ vysvetlilo ministerstvo.  

    Plagiátorstvo má veľmi zlý dosah aj na verejnosť. Odbornosť absolventov vysokých škôl je spochybnená. Veď sa môže stať, že ak pôjdete k lekárovi, psychológovi či právnikovi, zrazu vám napadne, či si práve on titul jednoducho nekúpil...

    Aký je názor advokáta? A čo hovoria, tí, ktorí si prácu nechali napísať? »

     Čo na to advokáti?  

    „Keďže, žiaľ, existuje „dopyt“ po takýchto službách, je logické, že v spoločnosti sa nájdu aj ľudia, ktorí sú ochotní na plagiátorstve zarábať. Niet pochýb, že ide o neetické konanie,“ povedala  hovorkyňa Slovenskej advokátskej komory Alexandra Donevová.

    K porušeniu zákona však nedochádza. „Súčasná právna úprava SR nezaraďuje vypracovanie záverečnej práce za odmenu tretím subjektom pod trestný čin alebo priestupok. Pri správne udelenej licencii predávajúci takýmto konaním neporušuje autorské právo. Preto poskytovateľom podobných služieb nehrozí sankcia,“ vysvetlil nám advokát Oliver Majdúch.

    V prípade študenta, ktorý použije prácu vypracovanú treťou osobou ako vlastnú, je situácia odlišná. „Takéto konanie môžeme chápať ako plagiátorstvo zo strany študenta - a to aj napriek udelenému súhlasu autora s použitím diela,“ vysvetlil advokát. V praxi je plagiátorstvo používanie cudzích, originálnych myšlienok a poznatkov a ich prezentovanie ako vlastných. To zahŕňa aj prezentovanie práce iného autora ako vlastnej. 

    Samotné plagiátorstvo sa môže považovať za disciplinárny priestupok, priestupok a dokonca aj za trestný čin porušovania autorského práva. „Plagiátor sa môže dopustiť trestného činu alebo priestupku napríklad vtedy, ak by použil originálne dielo bez súhlasu autora. Ak však autor (vypracovateľ práce) súhlasil s použitím jeho diela (čo pri takýchto prípadoch predpokladáme), tak nepôjde o trestný čin a ani priestupok,“ dodal Majdúch.

    Aj my sme si nechali prácu napísať  

    Objednanie práce, za ktorú zaplatíte slušný balík, nezaručuje vždy 100-percentnú spokojnosť.  „V práci bolo množstvo gramatických a štylistických chýb, ktoré som musel upravovať celý deň,“ ohodnotil nespokojný zákazník na istej stránke. Prevládali však pozitívne hodnotenia. „Práca spĺňala moje predstavy a nároky, bola spracovaná na profesionálnej úrovni,“ uviedol ďalší.  

    Medzi hodnoteniami sa našli aj hotové chválospevy. „Bola som v stave zúfalstva. Dostupného materiálu k mojej téme, z ktorého by bolo možné čerpať, bolo minimum. Prácu som sama písala niekoľko rokov, štúdium som stále predlžovala a vystriedala som niekoľkých školiteľov. Myslela som si, že to asi nikdy neukončím a prácu úspešne nikdy neodovzdám. S minimálnou nádejou som sa obrátila na tento portál a natrafila som práve na uvedenú autorku. Mala som obrovské šťastie, celú prácu mi upravila s maximálnou profesionalitou, doplnila veľké množstvo materiálu aj rozšírila prácu o ďalší text, celej práci dala zmysel. Urobila zázrak,“ ospevuje prácu anonymná objednávajúca.

    Prečítajte si tiež:

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.