Vysoký záujem o vysokoškolský titul môže mať u nás svoje opodstatnenie. „Zamestnanci s univerzitným vzdelaním 2. stupňa majú výrazne lepšie platy ako pracovníci s maturitou. Analýza portálu Platy.sk navyše ukazuje, že zamestnanci s vysokou školou majú viac možností na platový rast,“ uviedla hovorkyňa portálu Profesia Nikola Richterová.

Aj keď platové rozdiely sú výrazné vo všetkých krajoch, najväčšmi sa nožnice otvárajú už tradične v Bratislavskom kraji. Zamestnanec s maturitou tu zarobí v priemere 1307 eur v hrubom. Pracovník s vysokou školou až o 490 eur viac, ukázala analýza.

AKÝ PLAT MÁ MATURANT A VYSOKOŠKOLÁK. Kliknite TU

Naopak, v Prešovskom kraji je rodziel medzi absolventom SŠ a VŠ zhruba 26 percent, maturant dostane o 235 eur menej.

„Jeden z dôvodov, prečo sú rozdiely najväčšie práve v Bratislave a najnižšie v Prešove, môže byť možnosť kariérneho rastu. Vyššie manažérske pozície zamestnávatelia často podmieňujú dosiahnutým vysokoškolským vzdelaním, pričom najviac ich je práve v hlavnom meste,“ zdôvodnila Richterová.

Anketa
Je vzdelanie potrebné k vyššiemu platu?

Mať univerzitný diplom sa oplatí aj z ďalšieho dôvodu. Kým zamestnancom s maturitou rastie plat rýchlo do 34 rokov, vysokoškolákom v priemere až do veku 44-45 rokov.

Mohlo by vás zaujímať: