Reklama

V čom sú mutácie nebezpečné: Otázky a odpovede k britskému, juhoafrickému aj brazílskemu kmeňu!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    V čom sú mutácie nebezpečné: Britská je nákazlivejšia, juhoafrická a brazílska sú zákernejšie!
    Reklama

    Britská mutácia je nákazlivejšia a intenzívne sa šíri medzi deťmi. S juhoafrickým variantom viac ľudí skončilo hospitalizovaných v nemocnici. Brazílskym kmeňom sa nakazili aj ľudia, ktorí prekonali covid. Odborníci odpovedajú, v čom sú nebezpečné. Zaberie očkovanie?

    Prečo sa podarilo presadiť britskej mutácii?

    „U tohto mutanta vírusu sa nahromadilo niekoľko mutácií za sebou. Zrejme to bolo spôsobené tým, že pacient mal poškodený, teda nemal dobre funkčný imunitný systém a vírus bol uňho veľmi dlho prítomný. Mal čas na to, aby zmutoval,“ vysvetlil infektológ Peter Sabaka.

    Čím sa odlišuje britský kmeň od pôvodného?

    „Britský kmeň má podľa údajov z Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu ochorení o 70 % vyššiu schopnosť šírenia, približne o 0,4 vyššie reprodukčné číslo Rt ako pôvodný vírus a u pacientov je potenciálne vyššia virálna nálož. Z dostupných údajov vyplýva, že šírenie nového variantu vírusu je častejšie u ľudí do 60 rokov a intenzívne medzi deťmi. Klinické príznaky a smrtnosť ochorenia v porovnaní s pôvodným vírusom ostávajú nezmenené,“ uviedol Úrad verejného zdravotníctva.

    Je vírus nebezpečnejší?

    „Nebezpečnejší je len v tom, že je infekčnejší. Ak sa nedodržiavajú protiepidemické opatrenia, tak sa šíri oveľa rýchlejšie ako pôvodný vírus. Spôsobuje, že vírus sa silnejšie viaže na receptor, pomocou ktorého sa vírus prichytáva na ľudské bunky. Takže sa uvažuje nad tým, že môže byť nákazlivejší, pretože má väčšiu schopnosť viazať sa. Vírus sa vyvíja k infekčnejším formám neustále. Takých mutácií, ktoré ho robili infekčnejším, je už viacero,“ priblížil infektológ Peter Sabaka.

    Ako sa chrániť pred infekčnejším variantom?

    Aj pre mutácie zdôrazňujú hygienici nevyhnutnosť zastaviť šírenie vírusu pri jeho zdroji: udržiavať hygienu rúk, fyzický odstup, používanie rúšok a všetky ďalšie opatrenia. Zároveň platí, že čím viac ľudí bude očkovaných, tým viac sa zníži cirkulácia vírusu, a tým sa zníži jeho potenciál pre nové mutácie a varianty.

    Môžu sa britskou mutáciou nakaziť ľudia, ktorí už prekonali covid?

    „Zdá sa, že nie. Všetky štúdie, ktoré boli zatiaľ realizované, hovoria, že vírus nedokáže uniknúť imunitnej odpovedi ľudí, ktorí už covid prekonali, a to aj staršiu formu. Nie je to však 100-percentné. Existuje minimálna šanca, že niekto, kto už prekonal covid, sa môže znova nakaziť. Stáva sa to, ale šanca je veľmi nízka. Nemali by byť ani prenášačmi,“ hovorí infektológ Peter Sabaka.

    Kedy sa môžu uvoľniť opatrenia? Čítajte na ďalšej strane >>>

    Môžu sa uvoľniť opatrenia, ak sa už rozšírila britská mutácia po celom Slovensku?

    Podľa analytika Martina Smatanu ešte nie. Dobrou správou je, že lockdown na ňu pomaly zaberá. „Ak by sa potvrdilo, že tu mutáciu máme a pomalší efekt lockdownu je spôsobený tým, že vírus je o desiatky percent infekčnejší, tak by to bolo dobré znamenie, keďže vieme, že opatrenia ho vedia udržať, len musíme prerobiť hygienické štandardy a sprísniť ich. Vedeli by sme teda, že to je cesta, len treba ,zatlačiť´.“

    Prečo je  brazílska mutácia rizikom?

    Pre brazílsku mutáciu zrušilo viacero krajín lety s Latinskou Amerikou. Tento týždeň ju potvrdili aj v USA. V brazílskom meste Manaus spustila masívnu druhú vlnu pandémie, a to napriek tomu, že po prvej vlne zistili prekonanie koronavírusu u 70 percent obyvateľov. Objavujú sa rastúce obavy, že tí, čo už covid prekonali, nemusia byť imúnni proti brazílskemu variantu. Vedcov znepokojuje aj možnosť nižšej účinnosti vakcíny.

    Hovorí sa už aj o juhoafrickej mutácii. V čom je iná?

    Podľa biochemika Pavla Čekana tento variant vykazuje vyššiu smrtnosť. „Sme v ohrození. Pred týmto variantom mám aj ja najväčší rešpekt. Jediné riešenie je kontrolovať hranice a žiadať od každého pred vstupom na naše územie negatívny PCR test. V lepšom prípade aj karanténu,“ povedal pre tvnoviny.sk.

    Zaberie očkovanie aj na nové mutácie?

    „Áno. Mutácie, ktoré sú známe, zmenili zatiaľ len jedno percento povrchu spike proteínu, ktorý obsahujú vakcíny. To znamená, že 99 percent proteínu ostáva rovnakých. Telo si nevytvára len jeden typ protilátok proti vírusu, ale vytvára si mnoho typov proti rôznym častiam spike proteínu. Keď zmutuje len jedna časť spike proteínu a trebárs by sa na ňu už nedokázali prichytiť protilátky, tak stále sa môžu prichytiť na ostatné časti spike proteínu. Takže vakcíny fungujú,“ hovorí Sabaka.

    Mohla by prísť ešte ďalšia mutácia, ktorá by predĺžila pandémiu? 

    Podľa Sabaku to nie je vylúčené. „Aj keby sa stalo, že by koronavírus dramaticky zmutoval a vakcína už nebude účinná, tak sa dá vakcína veľmi rýchlo prispôsobiť a vyrobiť. Počas niekoľkých dní sa dá zmeniť genetická informácia vnútri tak, aby vakcína bola účinná. V priebehu niekoľkých týždňov sa dá rozbehnúť aj výroba. Ale toto je najhorší scenár, ide čisto o teoretickú situáciu,“ tvrdí.

    Mohlo by vás zaujímať: