Reklama

Čo robiť po testovaní: TOTO čaká pozitívnych a tých, čo neprídu. Ani negatívni nevyhrali!

Ako sa na odber pripraviť, čo urobiť s výsledkom testu a čo čaká toho, kto na test nepríde?

Zdroj: František Iván

Reklama

Už zajtra to vypukne! Obrovský celonárodný projekt, ktorý má pomôcť v boji proti pandémii, sa uskutoční v sobotu a v nedeľu od 7.00 do 22.00 na viac ako 5 000 odberných miestach po celom Slovensku. Ako sa na odber pripraviť, čo urobiť s výsledkom testu a čo čaká toho, kto na test nepríde?

Prípravy na obrovskú logistickú operáciu výrazne poznačil časový stres. Plošné testovanie ohlásila vláda len pred necelými dvomi týždňami. Podmienky sa menili zo dňa na deň, z troch testovacích dní sú napokon len dva. Armáda aj samosprávy robia, čo môžu, no treba rátať s tým, že nie všade to bude tip-top.

Hoci vláda odporučila, aby ľudia chodili na testovanie podľa abecedy, ľudia zrejme aj tak budú chodiť, ako sa im to hodí. Otestovať sa môžete v ktoromkoľvek odbernom mieste, nemusí to byť v mieste trvalého bydliska. Po príchode sa dospelí preukážu občianskym preukazom, deti kartičkou poistenca. Do 30 minút od steru dostanete v obálke výsledok testu. Ak bude negatívny, je to pre vás lístok k slobode. V prípade, že vám zistia vírus, budete to mať o čosi komplikovanejšie.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    3 zásady, ako sa nenakaziť covidom pri plošnom testovaní

    NEGATÍVNY VÝSLEDOK:

    Určite máte nárok na radosť, no aj tak nemusíte mať vyhraté. „Je to dobrá správa, ale nie záruka, že nie ste infikovaný koronavírusom,“ upozorňuje ministerstvo zdravotníctva s tým, že antigénové testy dokážu zachytiť väčšinu ľudí, u ktorých sa už infekcia prejavila vo väčšej miere a k tomu väčšinou dochádza po niekoľkých dňoch od nakazenia. „Práve preto sa robí viac kôl testovaní a prosíme vás o ďalšiu účasť, aj keď ste mali prvý test negatívny,“ dodáva ministerstvo.

    Certifikát s negatívnym výsledkom noste všade so sebou. Zákaz vychádzania pre vás prestane platiť od pondelka 2. novembra. Títo ľudia budú môcť žiť relatívne slobodne. Okrem potravín či lekární budú môcť ísť aj do obchodu s oblečením, obuvi, hobby marketu či ku kaderníčke. Aj naďalej by ste však mali dodržiavať protiepidemické opatrenia. „Pravidelne si umývajte ruky, noste rúška v interiéri aj exteriéri,“ vyzýva ministerstvo.

    Anketa

    Pôjdete sa dať otestovať?

    Článok pokračuje na ďalšej strane: Čo čaká ľudí, ktorí budú mať pozitívny výsledok a tých, ktorí sa nezúčastnia? » 

    POZITÍVNY VÝSLEDOK:

    Zrejme to bude nepríjemným prekvapením, no nie ste prví ani poslední. Mali by ste sa čo najkratšou cestou presunúť do domácej karantény na nasledujúcich 10 dní. Izoláciu môžete stráviť aj v hoteli, ak napríklad nechcete ohroziť ďalších ľudí v domácnosti. Pobyt si však musíte zaplatiť. Zoznam ubytovacích zariadení, ktoré prichýlia pozitívnych, je na stránke somzodpovedny.sk.

    Ďalej by ste mali okamžite informovať svojho lekára telefonicky, e-mailom alebo esemeskou, a ten vám vystaví potvrdenie, aby ste mohli čerpať pandemickú PN. Informujte tiež svojho zamestnávateľa a všetkých, s ktorými ste boli v posledných 2 dňoch pred odberom v kontakte.

    Počas domácej karantény sledujte svoj zdravotný stav. V prípade zhoršenia telefonicky kontaktujte svojho lekára alebo váš regionálny úrad verejného zdravotníctva. Ak je to možné, buďte v samostatnej izbe, používajte kúpeľňu oddelene od ostatných osôb v domácnosti, používajte vyčlenený riad a bielizeň, pravidelne vetrajte a dezinfikujte spoločné priestory. S nikým sa nestretávajte a nikam necestujte.

    Na druhom kole testovania sa nezúčastňujte. Domáca karanténa v prípade bezpríznakového priebehu sa končí s ukončením zákazu vychádzania po druhom kole plošného testovania, teda 8. novembra.

    Článok pokračuje na ďalšej strane: Čo čaká ľudí, ktorí sa nezúčastnia testovania? » 

    NEZÚČASTNÍM SA NA TESTOVANÍ:

    Účasť je dobrovoľná, no ak neprídete, budete sa musieť zavrieť doma. Vonku vás môže zastaviť polícia a ak jej neukážete certifikát z plošného testovania alebo výsledok PCR testu s negatívnym výsledkom od 30. októbra, hrozí vám pokuta až 1 659 eur. To znamená, že ak vás v období testovania otestovali cez COVID Pass alebo ste si test zaplatili z vlastného vrecka, potvrdenie platí.

    Ak sa nedáte otestovať žiadnym spôsobom, musíte absolvovať izoláciu, a to až do konca zákazu vychádzania, teda do 8. novembra. Môžete si ísť nakúpiť potraviny, drogériu či lieky, ísť na pohreb, uzatvoriť manželstvo, zaviesť dieťa do školy či škôlky, ísť na krst či postarať sa o blízku osobu.

    Nebudete môcť ísť na poštu, do banky či do práce. Péenku však nedostanete. So zamestnávateľom sa treba dohodnúť, či budete pracovať z domu, alebo si vezmete dovolenku. Ak sa so šéfom nedohodnete, môžete v krajnom prípade o prácu aj prísť. 

    Prečítajte si tiež:

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.