Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

ZHORIA vám všetky vaše ÚSPORY?! Ekonóm na ROVINU o tom, čo v roku 2023 čaká slovenské banky!

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Krach bánk vyvolal PANIKU aj na Slovensku: Odborníci radia, či treba VYBERAŤ peniaze z účtov!
    Zdroj: Canva
    Reklama

    Po krachu dvoch veľkých amerických bánk sa aj na Slovensku začínajú šíriť obavy, či nás nečaká podobný scenár. Majú sa Slováci čoho obávať a začať vyťahovať úspory z účtov alebo sa situácia týka iba USA? Odborník vysvetlil, čo môžeme od ekonomiky čakať v roku 2023.

    Banka Silicon Valley Bank (SVB) so sídlom v kalifornskej Santa Clare, ktorá bola 16. najväčšia v krajine, skrachovala potom, čo klienti tento týždeň začali vyberať peniaze. Krach tejto banky sa považuje za druhý najväčší v histórii a vôbec najväčší bankový kolaps od roku 2008.

    Zdroj: Jeff Chiu

    Pobočka SVB

    Najväčšie kolapsy bánk v histórii

    Len dva dni po nej rovnaký osud čakal aj newyorskú Signature Bank, ktorej kolaps predstavuje tretí najväčší v americkom bankovom sektore vôbec. Washington Mutual, ktorá skrachovala v roku 2008 počas svetovej finančnej krízy, patrí na prvé miesto historického rebríčka.

    So zatajeným dychom čakajú, či sa niečo podobné nestane v EÚ

    To je dôvod, prečo ľudia začali porovnávať momentálnu situáciu ku kríze z roku 2008. A hoci slovenské banky upokojujú klientov so slovami, že nás sa situácia netýka, zahraniční analytici to vidia inak.

    Zdroj: Shutterstock

    Ilustračné foto

    „Investori sú otrasení udalosťami z posledných dní a čakajú so zatajeným dychom, či sa následky vo finančnom sektore nerozšíria do ďalších oblastí,“ uviedla podľa agentúry Reuters analytička Susannah Streeter zo spoločnosti Hargreaves Lansdown.

    Americké ministerstvo financií v tejto súvislosti uviedlo, že vlastníci vkladov v oboch bankách o svoje peniaze neprídu, zároveň však ubezpečilo, že daňoví poplatníci nebudú znášať následky zatvorenia bánk.

    Zdroj: Bobby Caina Calvan

    Na snímke pobočka banky Signature Bank

    Národná banka Slovenska vývoj krachu bánk detailne sleduje. Podľa nej sú však slovenské banky jednými z najstabilnejších v Európskej únii. „Udalosť, ktorá sa stala v Spojených štátoch, je veľmi špecifická. Na Slovensku žiadnu podobnú banku nenájdete, pretože obchodné modely bánk na Slovensku sú konzervatívne a výrazne viac diverzifikované,“ zdôraznil pre RTVS vedúci oddelenia komunikácie NBS Peter Majer.

    Krach bánk výrazne ovplyvnil Európu

    Reakcia na vývoj na americkom bankovom trhu na seba nenechala dlho čakať ani v EÚ. Situácia ovplyvnila európske akciové trhy, výrazný pokles zaznamenali akcie nemeckej banky Commerzbank a švajčiarskej Credit Suisse, ktorej akcie klesli o 7,8 percenta.

    „Credit Suisse je v problémoch už celé roky a jej akcie za posledných 5 rokov padli o 98 percent. Táto banka sa drží len vďaka svojej značke a pomoci saudských investorov, ktorí si pri švajčiarskej banke cenia anonymitu vkladov a finančných pohybov, čo je neslávne známa prednosť švajčiarskeho bankového sektora,“ vysvetlil finančný analytik OVB Marián Búlik.

    Ako vývoj ovplyvní slovenské banky? Pokračovanie na ďalšej strane>>

    Hrozí slovenským bankám podobný scenár?

    Najväčším problémom nielen pre tie americké, ale aj európske banky bude v najbližšom čase panika, ktorú krach vyvolal. Ľudia začínajú z účtov vyťahovať úspory, čo môže spôsobiť domino efekt a dostať do problémov aj zdravú banku.

    Anketa

    Kam odkladáte svoje úspory?

    Hlasovanie bolo ukončené

    Ekonóm preto vyzýva, aby ľudia zbytočne nepanikárili. „Slovenským klientom bánk, ktoré pôsobia na Slovensku, reálne nič nehrozí. Mierne kolísanie finančných trhov a akcií bánk nemá žiadny vplyv na solventnosť bánk, ktorá zostáva vysoká a nie je dôvod čakať, že sa na tom niečo zmení.“

    „Dôvody krachu dvoch amerických bánk nie sú systémové, ale ide o kombináciu prílišnej expozície voči technologickým firmám, poklesu hodnoty dlhopisov a nedostatočnej likvidity.“

    Preto podľa Búlika nie je dôvod obávať sa, že by aktuálny vývoj na trhoch prerástol do vážnejších problémov slovenských bánk. „Klienti na Slovensku môžu zostať pokojní, ich prístup k vkladom zostane plne zachovaný a rovnako aj podmienky aktívnych úverov.“

    Čo sa stane s mojimi peniazmi, ak banka krachne? Pokračovanie na ďalšej strane>>

    Zachráni vás systém ochrany vkladov

    V prípade krachu banky na Slovensku existuje takzvaný systém ochrany vkladov, ktorý zabezpečuje náhradu vkladov klientov. Podľa zákona o ochrane vkladov je táto suma 100-tisíc eur na jedného klienta a jednu banku. Do tejto výšky vám budú peniaze vyplatené. Ak máte na účte viac, tieto peniaze nie sú zákonom chránené.

    Zdroj: Shutterstock

    Ilustračné foto

    V prípade, že máte na účte viac ako stotisíc, ekonóm odporúča rozložiť vklad medzi viaceré banky tak, aby suma v každej z nich nepresiahla 100-tisíc.

    Nenechávajte všetky úspory v banke!

    „Rozhodne odporúčame ponechať si v banke iba peniaze, ktoré tvoria finančnú rezervu na 3- až 6-mesačných výdavkov, poťažmo peniaze určené na ciele v najbližších 1 – 3 rokoch. S ostatnými úsporami je vhodné zvážiť dlhodobé investovanie, predovšetkým do cenných papierov ako sú akcie alebo dlhopisy,“ radí finančný analytik.

    Zdroj: Shutterstock

    Investovaním ochránite peniaze pred infláciou.

    Investícia vám ochráni kapitál pred infláciou, a preto, ak máte nasporenú vyššiu sumu, je ideálne peniaze investovať do nehnuteľností, akcií a dlhopisov.

    Prečítajte si aj:

    Vyberáme pre vás niečo PLUS