Chorí majú prednosť: Kto trpí niektorou z týchto diagnóz, dostane sa na očkovanie SKÔR!
31. 1. 2021, 7:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 22:55)

Záujem Slovákov o očkovanie rastie. Po tom, čo ministerstvo povolalo na vakcináciu ľudí nad 75 rokov, sa termíny rozchytali ako teplé rožky. Čoskoro by sa na rad mali dostať aj ľudia, ktorí sa liečia alebo prekonali vážnu diagnózu. Kto má prednosť?
Zdroj: archív
Zdroj: Vyhláška MZ SR
Zdroj: Vyhláška MZ SR
Galéria k článku
O tom, kedy dostanete vakcínu, rozhoduje podľa novej očkovacej stratégie ministerstva zdravotníctva hlavne váš vek a zdravotný stav.
Aktuálne je Slovensko v tretej fáze očkovania z jedenástich. Po zdravotníkoch a najstarších Slovákoch vo veku nad 85 rokov, sa môžu na očkovanie hlásiť ľudia starší ako 75 rokov. Po nich nasledujú v 4. fáze ľudia nad 65 rokov – tí sa môžu prihlásiť už aj teraz ako náhradníci, ak trpia nejakou vážnou chorobou. Kontaktovať treba priamo nemocnicu, v ktorej chcú byť zaočkovaní.
V 5. fáze prídu na rad všetci pacienti s vážnymi diagnózami a v 6. fáze s menej závažnými ochoreniami alebo tí, čo nedávno prekonali ťažkú chorobu. Ktoré diagnózy to sú? Ministerstvo vytypovalo 23 vážnych zdravotných problémov a 18 menej vážnych onemocnení, ktoré budú znamenať prednosť pri očkovaní.
Do kategórie vážnych stavov patria onkologickí pacienti, ľudia po transplantácii, po cievnej mozgovej príhode, cukrovkári s orgánovými komplikáciami, pacienti s chronickým obličkovým zlyhaním atď.
Menej vážnou chorobou je napríklad prekonané onkologické ochorenie, prekonaný infarkt, vysoký krvný tlak druhého a tretieho stupňa, astma a ďalšie.
Na ďalšej strane: Milión Slovákov má PREDNOSŤ pri OČKOVANÍ a ani o tom nevie: Patríte medzi nich aj vy?! >>
Jedným z kritérií, pre ktoré vám pichnú vakcínu skôr, je aj index telesnej hmotnosti, čiže obezita. V piatej fáze sa totiž môžu prihlásiť s BMI (body mass index) vyšším ako 35 a v šiestej fáze s BMI vyšším ako 30. Infektológ Pavol Jarčuška, ktorý s ministerstvom spolupracoval na tvorbe novej očkovacej stratégie, vysvetlil, že obezita podľa klinických štúdií vážne zhoršuje priebeh ochorenia COVID-19. „Mortalita a závažný priebeh u pacientov s BMI nad 35 je oveľa vyššia ako u pacientov, ktorí majú medzi 35 a 30,“ zdôraznil Jarčuška.
Podľa štatistík má však BMI nad 30 viac ako milión Slovákov, čo je vyše štvrtina dospelej populácie. Problém je, akým spôsobom sa má človek pri samotnom očkovaní preukázať, či do tejto kategórie patrí. Jarčuška vysvetlil, že keď prídeme do piatej či šiestej fázy, očkovať by sa mohlo nielen v nemocniciach, ale už aj v ambulanciách praktických lekárov, čo celú situáciu zjednoduší. „Ak príde človek k praktickému lekárovi, jednoducho sa nepreukáže, lebo ten lekár o vás vie,“ vysvetlil profesor Jarčuška.
Mohlo by vás zaujímať: