Reklama

Bola na vozíčku, súd jej odklepol 20 miliónov. Ale potom sa stala jedna vec. Toto sa udialo!

Reklama

Prírodné katastrofy, dopravné nehody či škody na majetku, to všetko si pre prípad, že sa niečo stane, poisťujeme. Niekto viac, iný menej. A v prípade poistnej udalosti sa potom mnohí snažia zarobiť. Vlaňajšie prírodné katastrofy využilo mnoho ľudí ako príležitosť na podvod, keď staré, neopravené škody na majetku chceli zvaliť na živel. Podvody na majetku stúpli o vyše 100 %.

V minulom roku odhalila spoločnosť Allianz historicky najvyšší počet poistných podvodov, ktorý v medziročnom porovnaní vzrástol o 53 % na aktuálnu hodnotu 5 664 podvodov. „Pred neoprávneným vyplatením sa nám podarilo uchrániť takmer 20 miliónov eur, čo je o 37 % viac ako v roku 2023. Na porovnanie, v roku 2015 sme odhalili podvody v celkovej sume ,len‘ 4,3 milióna eur,“ uviedla vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností spoločnosti Jaroslava Kováčiková.

Aj v poisťovni Generali dôsledne preverujú každú škodu, ktorá sa javí ako podozrivá. „Vlani sme zaznamenali 1 630 pokusov o poisťovací podvod v hodnote 4 124 183 eur. Celkovo sme preverili 1 947 podnetov, z ktorých až 84 % bolo pokusom o poisťovací podvod alebo priamo poisťovací podvod,“ priblížila situáciu v ďalšej poisťovni jej hovorkyňa Catherine Černochová. Ako podotkla, minuloročným rekordom vo výške uchránenej hodnoty bol pokus o poisťovací podvod v havarijnom a povinnom zmluvnom poistení vo výške 65-tisíc eur. „V tomto prípade išlo o zinscenovanú haváriu dvoch áut, pri ktorej obidvaja vodiči zavinili dopravnú nehodu úmyselne,“ konštatovala Černochová.

Pokusy o podvod každoročne narastajú, vlani významne aj v poisťovni Uniqa. „V roku 2024 sme zaznamenali 1 011 nových sporných prípadov, čo je nárast o 52 % oproti údajom z roku 2023. Počet uzavretých prípadov s preukázaným podvodom dosiahol 463, čo je nárast o 77 % v porovnaní s rokom 2023. Vďaka odhaleniu pokusov o poisťovací podvod sa nám podarilo vlani uchrániť 1 413 127 eur,“ priblížila dáta aj hovorkyňa poisťovne Uniqa Beáta Lipšicová. „Priemerná hodnota za zisťovanú škodu úmyselným konaním v roku 2024 bola 3 052 eur. Klienti sa stále dopúšťajú poistných podvodov s nižšou hodnotou v snahe zlepšiť si príjmy. Možno to pripísať kombinácii negatívnych ekonomických vplyvov, keď to ľudia skúšajú aj pri malých sumách, pretože sa domnievajú, že poisťovňa takéto sumy tak podrobne neskúma,“ uviedla Lipšicová.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ľudia vymýšľajú historky, ako prekabátiť poisťovňu

    Zvýšený nárast podvodov eviduje Uniqa najmä v poistení majetku a zodpovednosti. „Výška ušetrenej hodnoty tvorila v troch prípadoch cca 280 000 eur, čo predstavuje takmer 37-percentný podiel na celkovo uchránenej hodnote. Práve v poistení majetku minulý rok klienti hlásili vo zvýšenej miere poistné udalosti, ktoré sa údajne vyskytli počas zemetrasenia v roku 2023, ale šetrením sa preukázalo, že to tak nie je. Ľudia chceli zemetrasenie využiť na opravy všetkého druhu,“ dodala Lipšicová.

    Najviac podvodov odhalila poisťovňa Allianz tiež v privátnom poistení majetku, havarijnom a životnom poistení. „Najväčší rast počtu podvodov, o 119 %, sme zaznamenali v poistení majetku, pričom mnohí naši klienti využili prírodné katastrofy ako príležitosť na podvod. Po minuloročných záplavách na Záhorí si chceli niektorí klienti uplatniť škody, ktoré nesúviseli s povodňou. Alebo nahlásili starú škodu, ktorú neopravili,“ uviedla Kováčiková. Aký najväčší podvod skúšala žena na vozíčku, si prečítajte v galérii.

    Počet podvodov v havarijnom poistení stúpol v roku 2024 o 95 % a prekročil 1,3 milióna eur. V povinnom zmluvnom poistení je nárast pokusov o podvody o viac ako tretinu, pričom ich celková suma dosiahla takmer 2,8 milióna eur. „Klient nám nahlásil poškodenie auta po zrážke s autobusom. Podozrivá bola dĺžka trvania poistnej zmluvy. Tú klient uzatvoril iba tri hodiny pred kolíziou. Zistili sme, že k nehode došlo o tri hodiny skôr. Vodič auta si po zrážke uzatvoril poistku cez internet, kde posunul čas vzniku škody a snažil sa získať viac ako 15-tisíc eur,“ opísal pokus o podvod koordinátor špeciálnych činností Allianzu Vojtech Kosík.

    Najväčší počet podvodov, až 1 826, bol v životnom poistení. Ich celková suma stúpla oproti roku 2023 o viac ako 65 % na viac ako 2,1 milióna eur. „Klient nahlásil úraz kolena, ktorý utrpel pri hraní futbalu. V lekárskej správe s dátumom osem dní po uzatvorení poistky bol odporúčaný chirurgický zákrok, plastika kolena. Bolo teda zrejmé, že nešlo o prvú návštevu lekára. Vyšetrovanie odhalilo, že poistený sa zranil deň pred uzatvorením poistky. Navyše zamlčal, že je registrovaný športovec. A tak poisťovňa ním nárokovanú sumu 6 400 eur zamietla,“ dodala Jaroslava Kováčiková.

    Kuriózne prípady podvodov? Tomu neuveríte. Čítajte...

    Firma údajne kosí trávnik aj v zime

    Firma zo svojho poistenia zodpovednosti nahlásila škodu na vozidle, ktorú údajne spôsobil ich zamestnanec pri kosení trávnika pojazdnou kosačkou. Incident sa stal v zime, čo vzbudilo podozrenie. Vyšetrovanie odhalilo, že k nárazu došlo na križovatke počas presunu kosačky po verejnej ceste, nie pri kosení. Kosačka nemala evidenčné číslo a jazdila bez PZP, pričom mala byť prepravovaná na nákladnom aute. Škoda vo výške viac ako 9 000 eur tak nebola spôsobená pri pracovnej činnosti kosačky a nebola krytá existujúcim poistením.

    Namiesto krupobitia výrobná chyba