Cestujete s deťmi? Pediatrička aj poisťovňa varujú: Last minute do TEJTO OBLASTI si nekupujte!
8. 2. 2025, 6:45

Zdroj: mh
Podľa známej pediatričky Eleny Prokopovej je tiež dobre si skontrolovať posledné očkovanie proti tetanu, záškrtu a čiernemu kašľu u dospelých, u detí najmä absolvovanie očkovania proti mumpsu, osýpkam a rubeole. Veľmi vhodné je mať absolvované očkovanie proti žltačke typu A, u dospelých aj typu B - deti sú povinne očkované proti tomuto ochoreniu
„Vhodné je piť len originálne balenú pitnú vodu – nie tú z miestneho vodovodu. Konzumovať starostlivo tepelne upravené potraviny, najvhodnejšie tam, kde prípravu jedla vidíte. Ovocie a zeleninu konzumovať opláchnutú balenou vodou, alebo ideálne také, ktoré sa dajú ošúpať. Nekonzumovať ľad v nápojoch, nevieme aká voda bola použitá na prípravu. Starostlivo si umývať ruky, alebo mať v každom prípade pri sebe dezinfekčný prostriedok," radí skúsená pediatrička.
Ak máte doma bábätko, cestovanie na exotickú dovolenku treba dobre zvážiť. „V prípade, že nejde naozaj o presun z dôvodu cesty za rodinou, či cesty do miesta pobytu (ak sa dieťa narodilo v inej krajine), radila by som necestovať s deťmi do 18 mesiacov veku leteckou dopravou do vzdialenejších destinácií. Pokiaľ idete autom, do bližších krajín s podobnou kultúrou, samozrejme je to iné. To je možné absolvovať už aj s malým bábätkom - optimálne po 3. mesiaci života. Bábätká do asi veku 2 rokov nemajú dobre vyvinutý imunitný systém a cestovanie a presuny priestormi, kde sa "premelie" veľa ľudí je pre ne nebezpečné. V 18. mesiacoch majú už absolvované všetky základné očkovania, ktoré by ich mali chrániť proti najčastejším prenosným ochoreniam. Ak však ide o exotické destinácie, ako napr. Ázia, India a pod. je lepšie odložiť cestu až do 3. roku veku dieťaťa,“ radí detská lekárka.