Ceny sú neúnosné. Slováci musia predávať svoj majetok: Týchto 10 vecí sa zbavujú najčastejšie
23. 11. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:35)

Zdroj: tasr
Zdražovanie, nárast cien, vysoká inflácia. Tieto slová sa stali za posledný rok nechcenou súčasťou našich životov, ktorej sa nevieme zbaviť. Inflácia, ktorá mala ešte začiatkom leta dvojcifernú hodnotu, počas tohto roku donútila veľké množstvo Slovákov prehodnocovať svoje výdavky či dokonca rozpredávať veci z domácnosti. Ako plánuje vysoké ceny riešiť nová vláda a kedy sa konečne dočkáme poklesu inflácie?
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Home Credit
Zdroj: Home Credit
Galéria k článku
Dopriať si môžeme čoraz menej a menej. Kupujeme len to nevyhnutné a to najlacnejšie. Keďže ceny stúpali a platy nestačili s infláciou držať krok, mnohí Slováci boli nútení sa výrazne uskromniť. Škrtali sme predovšetkým výdavky v prípade drahších a luxusnejších položiek, zásadnejšie sme šetrili v prípade investícií do kúpy auta či kozmetiky. Jediné, pri čom sa neobmedzujeme, je jedlo a vzdelávanie.
„Výsledky prieskumu nám ukázali, že štyria z desiatich opýtaných sa museli výrazne obmedziť v prípade investície do kúpy auta, drahšej kozmetiky, šperkov či dovolenky. Traja z desiatich výraznejšie priškrtili výdaje na zábavu, kúpu elektroniky či kníh. Štvrtina ľudí zásadnejšie šetrila na svojich koníčkoch, vybavení domácnosti, darčekoch alebo oblečení. Naopak, najmenej – len 16 percent opýtaných – výraznejšie šetrilo na financovaní aktivít svojich detí a na stravovaní. Podobne to bolo aj pri výdavkoch na vzdelanie, kde sa Slováci obmedzovali v najmenšej miere,“ približuje analytik trhu zo spoločnosti Home Credit Jaroslav Ondrušek.
Ako ďalej ukázal prieskum pre spoločnosť Home Credit, až polovica Slovákov v tomto roku zvažovala zmenu zamestnania, aby si finančne prilepšila. Približne každý desiaty pre vyšší zárobok aj zmenil zamestnanie a 14 percent si z tohto dôvodu našlo ďalšiu robotu.
A to nie je všetko. Vyššie náklady na chod domácností tento rok prinútili 11 percent opýtaných predať nejakú hodnotnejšiu vec, aby získali peniaze navyše. Najčastejšie išlo o elektroniku a spotrebiče, ďalej to boli auto alebo motorka, nasledovali šperky, hodinky, potom oblečenie a obuv. Osem percent respondentov predalo dokonca svoju nehnuteľnosť.
Aktuálne je inflácia u nás v poklese, no zďaleka nemáme vyhrané. Oproti iným krajinám zaostávame. V rámci Európskej únie máme stále infláciu najvyššiu. Zatiaľ čo u nás októbrové čísla presiahli 7 percent, priemer Únie je pod 3 percentá. „Na medziročnej báze prišlo k nárastu týchto cien o 7,1 %, oproti predchádzajúcim mesiacom ide o evidentné spomalenie. Ide tak o najnižšiu úroveň inflácie od začiatku roka 2022. Medzimesačne sa však ceny mierne zvýšili, a to o 0,2 %,“ hovorí analytička WOOD & Company Eva Sadovská.
Najviac nám z rozpočtu ukrajujú výdavky na potraviny a bývanie. V októbri boli medziročne potraviny a nealkoholické nápoje drahšie o 9,0 %. „Kým v októbri 2022 urobili Slováci a Slovenky nákup potravín napríklad za 100 eur, v októbri 2023 ich ten istý nákup vyšiel na 109 eur. Za zmienku však stojí porovnanie nákupov za posledné dva roky, t. j. ak sme v októbri 2021 urobili nákup za 100 eur, tak teraz nás vyjde na vyše 137 eur,“ vyčísľuje Sadovská. V prípade bývania prišlo v októbri taktiež k spomaleniu cenového rastu, a to na 5,8 %.
Ako pomôže Slovákom so zdražovaním nová vláda a čo radí ľuďom odborník? DOZVIETE SA NA ĎALŠEJ STRANE »»»
Nová, v poradí štvrtá vláda Roberta Fica (Smer) má vo svojom 88-stranovom programovom vyhlásení niekoľko bodov a sľubov, ktoré sa týkajú aj riešenia situácie týkajúcej sa drahých potravín a vysokých cien. Jedným z nich je „zabezpečenie dôsledného monitoringu vývoja cien základných potravín, v prípade neprimeraného zdražovania prijatie nevyhnutných opatrení na nápravu tohto stavu“.
Zatiaľ sa s dražobou musia teda Slováci pasovať naďalej sami. Jednou z možností, ako v súčasnosti ušetriť nejaké peniaze, je aj konsolidácia, teda spojenie viacerých úverov do jedného. Podľa prieskumu Home Credit sa pre takýto krok rozhodlo 19 percent opýtaných. Nejakú pôžičku momentálne spláca 45 percent Slovákov, najčastejšie jednu, no je tu 29 percent takých, ktorí ich majú aj viac ako päť.
Najviac ľudí má neúčelovú hotovostnú pôžičku (62 percent), 17 percent spláca kreditnú kartu, potom sú to splátky auta, nákupy na splátky, kontokorentné úvery a krátkodobé pôžičky. „Spojenie akýchkoľvek pôžičiek do jednej, čiže ich konsolidácia, je jedným z najefektívnejších spôsobov, ako ušetriť nielen na úrokoch, ale aj poplatkoch za viaceré úvery. Nebudete už potom musieť uhrádzať viaceré mesačné splátky ani poplatky za vedenie účtov vo viacerých finančných domoch. Splácať budete len jednu, čím sa dá spravidla dostať aj k nižšej úrokovej sadzbe, a tým aj k nižšej mesačnej splátke,“ radí ombudsman klientov Home Credit Miroslav Zborovský.
Prečítajte si tiež: