Reklama

Z Nemecka sa šíri nový trend: Chcete zarábať viac? Ukážte všetkým výplatnú pásku aj vy!

Reklama

Koľko zarábate? Táto otázka sa v mnohých kultúrach vrátane európskej považuje za neprimeranú a dopytovaného môže dokonca uraziť. Nemci sa však rozhodli tabu o platoch zbúrať. Svoje výplatné pásky zdieľajú pred tisíckami cudzincov na sociálnej sieti a o výške zárobkov živo diskutujú. Slováci však majú na rozoberanie citlivej témy jasný názor. Zisťovali sme, komu a ako to môže pomôcť.

O peniazoch sa nerozpráva, najmä o plate. Mnohí to držia v tajnosti aj pred rodinou či kolegami. Určite by ste nepovedali, že práve konzervatívni Nemci idú proti tomuto zaužívanému postoju. Pri začiatku kariéry, zmene pracovnej pozície či hľadaní novej práce vám však tieto údaje môžu byť  nápomocné. Ak neviete, koľko zarábate v konkrétnom odvetví, je ťažké vyjednávať.

Aj preto vznikol v Nemecku instagramový profil Gehalt in Deutschland (Plat v Nemecku), ktorý už sleduje takmer 130-tisíc ľudí. Ľudia na profile zverejňujú svoje výplatné pásky a v komentároch živo diskutujú o výške mzdy. Nájdete tu príspevky z rôznych odvetví od poštárky cez inžiniera mechatroniky až po právnika. Samozrejme, na niektoré mzdové výkazy sa treba pozerať opatrne, pretože obsahujú aj príplatky. Ale vždy sú skvelým orientačným bodom.

Na Slovensku platí od 1. mája 2018 novela zákona, podľa ktorej každá ponuka práce musí uvádzať aj základnú zložku mzdy. Má to však svoje úskalia, pretože suma zverejnená v inzeráte je iba časťou platu bez príplatkov za prácu v noci, či cez víkend, ako aj bez prémií, ktoré vedia konečný plat výrazne vylepšiť.

Vedieť si detailne porovnať plat, čiže aké platy majú ľudia na rovnakej pozícii, v rovnakom regióne, po rovnakom počte odpracovaných rokov atď., je podľa PR manažérky pracovného portálu Profesia Ľubice Melcerovej veľmi užitočné. „Vďaka tejto vedomosti dokážu ľudia zhodnotiť, či na svojej aktuálnej pozícii zarábajú podpriemerne, priemerne alebo nadpriemerne, a na základe toho vedia zistiť aj svoju hodnotu na trhu práce. Navyše majú ďalší argument pri žiadaní vyššieho platu, keď to vedia doložiť dátami,“ vysvetlila Melcerová.

V ČOM VŠETKOM BY ZVEREJŇOVANIE PLATOV MOHLO SLOVÁKOM POMÔCŤ A KOĽKÍ BY BOLI OCHOTNÍ ZVEREJNIŤ VÝPLATNÚ PÁSKU SA DOZVIETE NA ĎALŠEJ STRANE »»»

Okrem tohto pozitívneho faktora to je veľmi užitočné aj pre ľudí, ktorí si hľadajú prácu v inej sfére a nevedia vyhodnotiť, či mzda ponúkaná v inzeráte je adekvátna, prípade o koľko vyššiu môžu na pohovore žiadať. „Rovnako to pomáha aj mladým ľuďom, ktorí len vstupujú na trh práce a potrebujú sa zorientovať v mzdách,“ informuje hovorkyňa pracovného portálu.

Dokážete tiež odhaliť, aké sú platové rozdiely v rôznych častiach krajiny. „Rozdiely medzi regiónmi na Slovensku sú veľké. Podľa dát vedia byť regionálne rozdiely v priemerných platoch aj 500 eur,“ uviedla hovorkyňa Profesie.

Príspevky na nemeckom Instagrame taktiež zviditeľňujú otázku rozdielu platov medzi mužmi a ženami. „Ženy, ktoré často dostávajú nižšie platy ako muži, si tu môžu porovnať svoje mzdy s mužmi. Príklad: 30-ročný mechatronický inžinier z Bádenska-Württemberska s 35-hodinovým týždňom a daňovou triedou 4 zarába 2 588,18 eura v čistom mesačne. Žena v komentároch píše: ‚Pracujem ako technik elektroniky takmer 40 rokov a nedostávam taký vysoký plat‘,“ uviedol príklad portál t-online. Rozdiely sú priepastné aj u nás. „V priemere ženy na Slovensku zarábajú o 25 percent menej ako muži,“ vyčíslila Melcerová.

Aj preto v roku 2007 vznikol na Slovensku portál Platy.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia. Tu si ročne porovnávajú platy desaťtisíce Slovákov a Sloveniek. „Samozrejme, že je v tomto nápomocná aj povinnosť uvádzať v pracovných ponukách základný plat, no napriek tomu to má význam, pretože vďaka portálu Platy.sk si vedia porovnať celkovú mzdu (nielen hrubý základ),“ dodala Melcerová.

ANKETU MEDZI SLOVÁKMI, ČI BY BOLI OCHOTNÍ UKÁZAŤ SVOJE VÝPLATNÉ PÁSKY NÁJDETE NA ĎALŠEJ STRANE »»»

Zadať anonymne údaje je však niečo iné, ako zavesiť svoju výplatnú pásku na sociálnu sieť. Zisťovali sme, či by Slováci boli schopní niečoho podobného ako Nemci. Väčšina opýtaných to však zobrala s humorom. „Nechcem spôsobiť psychickú ujmu nikomu, tak asi nie, ale pre pobavenie by to aj bolo vhodné,“ napísala Klaudia v ankete na Facebooku Plus JEDEN DEŇ. „Ja som ju nechcela ukázať ani pri vybavovaní hypotéky...  bohužiaľ, na tom trvali,“ komentovala Veronika.

Iní v tom nevidia zmysel. „Z jedného dôvodu nemám problém, zarobím dosť dobre na ženu, ale prečo by som to robila?“ pýta sa Daška.

Väčšina sa však za svoje zárobky hanbí. „Nemci sa nemajú za čo hanbiť, nedostávajú almužnu ako my...“ myslí si Mária. Štefánia by svoju výplatnú pásku ukázala: „Bez problémov, nech vidia, a hlavne v parlamente, koľko sa zarába, hanba!“

JE ZVEREJŇOVANIE VÝPLATNÝCH PÁSOK U NÁS LEGÁLNE? ODPOVEĎ NÁJDETE NA ĎALŠEJ STRANE »»»

Ak by zamestnanci začali na Slovensku masovejšie zverejňovať svoje výplatné pásky, tak by to malo podľa Jána Košča z občianskeho združenia Pracujúca chudoba mnohé pozitívne dosahy. „V prvom rade by sme získali kvalitnejšie informácie o reálnych disponibilných príjmoch na jednotlivých pozíciách, ale aj v regiónoch a poskytol by sa nám aj reálnejší pohľad na to, aké financie majú zamestnanci na Slovensku k dispozícii na napĺňanie svojich životných potrieb. To však musia zamestnanci okrem samotnej pásky zverejniť aj ďalšie údaje, ako názov pracovnej pozície, dĺžka praxe, miesto výkonu práce, vek zamestnanca a prípadne aj pohlavie. V druhom rade, aj záujemcovia o prácu by získali lepší prehľad, čo ich prípadne čaká. Bolo by to v mnohom veľavravnejšie ako len suchá agregovaná štatistika o priemernej mzde na Slovensku,“ uviedol Košč.

Na základe paragrafu 13, odseku 5 Zákonníka práce „zamestnávateľ nesmie zamestnancovi uložiť povinnosť zachovávať mlčanlivosť o jeho pracovných podmienkach vrátane mzdových podmienok a o podmienkach zamestnávania“. „Čiže je legálne výplatnú pásku zverejniť, no vzhľadom na ochranu osobných údajov to neodporúčame,” dodala PR manažérka pracovného portálu Profesia Ľubica Melcerová.

Prečítajte si tiež:

Autor článku

Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.