Slováci, pripravte sa: Tieto POTRAVINY ZDRAŽEJÚ NAJVIAC alebo budú v obchodoch chýbať!
23. 3. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 7:06)
Účty za nákupy už niekoľko mesiacov privádzajú Slovákov do zúfalstva. A to najhoršie ešte len príde! Vo februári došlo k zdraženiu, aké tu nebolo posledných 18 rokov. Krízu vyvolala najprv pandémia a umocnila ju vojna na Ukrajine. Potraviny zdražejú o desiatky percent, upozorňujú domáci chovatelia a výrobcovia. Stať sa môže aj to, že niektoré tovary nebudú alebo ich k nám budú voziť len zahraničné firmy. Už teraz napríklad chýbajú rastlinné oleje...
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: paj
Zdroj: Ingrid Timková
Galéria k článku
Prudké zdražovanie pokračuje, a to sa ešte do cien nestihli prejaviť dosahy vojny na Ukrajine! „Podľa údajov Štatistického úradu sa spotrebiteľské ceny vo februári v priemere zvýšili o 0,9 %. V medziročnom porovnaní sa dynamika ich rastu zrýchlila z 8,4 % až na 9,0 %. Spotrebiteľská inflácia zaznamenala najvyššiu úroveň od decembra 2003, t. j. za vyše 18 rokov,“ uviedol analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Oproti februáru 2021 zaznamenali výrazný nárast cien potraviny a nealkoholické nápoje, a to o 9,6 %. Zákazníci v obchodoch platili viac najmä za oleje a tuky (26,9 %), zeleninu (19,8 %), chlieb a obilniny (11,0 %) a mlieko, syry a vajcia (9,8 %). Z nealko nápojov sme zaplatili viac za kávu, čaj a kakao (8,6 %), ale aj za minerálne vody, nealko nápoje a šťavy (o 6,2 %).
Anketa
Čo pre vás znamená ďalšie zdražovanie?
„To v praxi znamená, že kým vo februári 2021 urobili Slováci a Slovenky nákup potravín za 100 eur, vo februári 2022 ich to už stálo takmer 110 eur. V košíkoch alebo vo vozíkoch pritom mali tie isté tovary,“ zhodnotila analytička WOOD & Company Eva Sadovská.
Situácia bude ešte horšia, zdražovanie sa tak skoro neskončí a z peňaženiek budeme vyťahovať viac a viac. „Vojenská invázia na Ukrajinu priniesla do ekonomického prostredia výraznú neistotu, ktorá sa premieta aj do správania na trhoch a vplýva tak na ceny komodít. Súčasný vývoj vytvára inflačné tlaky prichádzajúce najmä z energií a potravín, keďže Rusko či Ukrajina sú významnými hráčmi v ich exporte,“ vysvetlil analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
„Z týchto dôvodov očakávame, že miera inflácie v tomto roku dosiahne v priemere 9,5 %, musíme si však uvedomiť, že tieto odhady vytvárame v prostredí obrovskej neistoty, a preto aj tento výhľad môže byť ešte výraznejšie upravovaný,“ odhadol Horňák.
Domáci potravinári už hlásia problémy. V dôsledku vojny budú musieť zdražovať, inak by boli nútení ukončiť výrobu na Slovensku. Cenovky sa budú prepisovať niekoľkokrát, a to pri väčšine potravín. Pripraviť sa treba najmä na vyššie ceny pečiva, mäsa či olejov.
Napríklad ceny pšenice skáču zo dňa na deň o niekoľko desiatok eur. S dovozom z Ukrajiny sa nedá rátať v takej miere ako doteraz. „Pri pšenici sa čakajú nižšie úrody z hektára, čiže vznikne malá ponuka a ceny pôjdu hore. Nás to ovplyvní v tom, že budeme nakupovať pšenicu výrazne drahšie ako teraz. Ak aktuálne hovoríme o kritickej cene 400 eur za tonu pšenice, tak môžeme očakávať, že to bude 500 eur,“ uviedol Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC).
„Predpokladám, že od 1. apríla dôjde k úprave našich odbytových cien o desať a viac percent,“ hovorí šéf pekárov. Dodáva, že k tomu sa ešte pripočíta marža obchodných reťazcov. Je veľmi pravdepodobné, že rožok už bude stáť aj 0,12 eura a chlieb, ktorý dnes stojí 1,25 eura, kúpime v priemere za viac ako 1,50 eura.
Ktoré potraviny môžu zmiznúť z pultov potravín: Čítajte na ďalšej strane >>>
Podobná situácia je pri repke olejnej, kde už zaznamenali výpadky tejto suroviny. „Repku, ktorú pestujú na Ukrajine, nevedia dostať do spracovateľských fabrík, pretože sa tam bojuje, nechodia vlaky, nechodia kamióny a z prístavu nie je možné nič dopraviť,“ vysvetlil Lapšanský.
Isté výpadky sa už pri rastlinných olejoch objavujú. „Stáva sa, že ak objednáme určité množstvo olejov, nepríde nám celé množstvo. Sme dostatočne predzásobení, výpadky na predajniach nemáme. Pravdepodobne budú problémy s lacnejšími druhmi olejov, keďže ich veľkým dodávateľom bola aj Ukrajina,“ povedal marketingový manažér Terna Marek Koštrna.
Na nedostatok kŕmnych zmesí a vysoké výrobné náklady upozorňujú aj hydinári. „Ceny kŕmnych zmesí vzrástli o viac ako 30 percent, zdraželi aj priemerné náklady v chove, spracovaní hydiny aj produkcii vajec, kým odbytové ceny vo februári medziročne vzrástli o 11 percent. Vidíme tam disproporciu cien na úrovni 20 až 25 percent,“ priblížil šéf Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár. ň
„Bude to potrebné riešiť – či už zvýšením odbytovej ceny, alebo nejakou podporou zo strany štátu. Ak nepríde k ničomu, tak to bude vážne ohrozenie výroby na Slovensku, lebo za také ceny chovatelia nebudú ochotní chovať, keď to budú mať robiť s veľkou stratou,“ dodal.
Podľa obchodných reťazcov situácia nie je taká dramatická. „Ceny potravín pozitívne ovplyvňuje silné konkurenčné prostredie, ktoré máme na Slovensku. To sa ukázalo aj v minulom roku, keď priemerná inflácia pri potravinách bola takmer o 50 % nižšia ako celková inflácia. Obchodníci vďaka konkurenčnému prostrediu v maximálnej možnej miere tlmia infláciu,“ povedal predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) Martin Krajčovič.
Obávať sa vraj netreba ani výpadkov, keďže patríme na celoeurópsky trh. „Keby aj bol niekde problém, tak sa to vie nahradiť iným dodávateľom alebo alternatívnym produktom. V rámci EÚ sa vyprodukuje takmer dvojnásobok potravín, ako sa spotrebuje, čiže nevnímame ani do budúcnosti, že by hrozil nedostatok potravín v rámci EÚ,“ uzavrel Krajčovič s tým, že ceny budú závisieť od inflácie a spôsobu, ako EÚ ich nárast stlmí.
Prečítajte si tiež: