Reklama

Koniec slintačky a krívačky? Farmári nie sú optimisti! Zvieratá zavreli, ľudí k nim nepúšťajú

Reklama

Prvý deň, čo kafiléria v Žiline nelikvidovala utratené zvieratá! Presne 31 dní sa kvôli slintačke a krívačke tunajší pracovníci nezastavili. Včera konečne prvý raz nepríjemné dodávky neprišli. Je to definitívny koniec choroby? Farmári sú opatrní, s opatreniami nekončia.

Nateraz vyzerá, že je koniec. Čo bude však zajtra, netušíme. Ale už sme zlikvidovali aj kusy z poslednej nakazenej farmy," potvrdila nám včera konateľka spoločnosti VAS Žilina Alexandra Orčíková, ktorá prevádzkuje žilinskú kafilériu. Preťažení zamestnanci si vydýchli, utratené zvieratá už nemusia likvidovať.

Zdroj: Roman Gaduš

Žilinská kafiléria je jediná na Slovensku, ktorá má povolenie na likvidáciu nakazených zvierat. Fungovala nepretržite 31 dní.

Veď bilancia mesačnej namáhavej práce je zarážajúca. Do kafilérie doviezli stovky ton utratených zvierat. Jednotlivé kusy vážili od 400 do 750 kilogramov. Za marec a apríl sme zrecyklovali viac ako 1 300 ton zvierat z nakazených fariem. Do nášho areálu prišlo 65 kamiónov. Jeden nákladiak má na korbe dva kontajnery, v nich bolo 20 až 25 ton utrateného dobytka,“ vyrátala konateľka VAS Žilina.

Slintačka a krívačka

Slintačka a krívačka je vysoko nákazlivé ochorenie postihujúce kopytníky, najmä hovädzí dobytok, ovce a ošípané. Prejavuje sa slinením, pľuzgiermi v ústach a na paznechtoch, horúčkou a krívaním. Šíri sa kontaktom, kontaminovanými predmetmi alebo vzduchom. Pre človeka nie je nebezpečná, ale spôsobuje veľké hospodárske škody.

Zdroj: mah

Nákladiaky uhynuté zvieratá vozili do žilinskej kafilérie, ktorá sa nezastavila.

Žilinská kafiléria sa mesiac nezastavila, zamestnanci pracovali do úmoru. Siahali na dno svojich síl. Robili nadčasy, nočné, víkendy. Nemohli sme povolať nejaké externé posily, pretože tí ľudia by nepoznali firmu, postupy, nemajú BOZP. Takže pracovali na tom iba naši zamestnanci. Manažéri, ktorí majú na starosti prevádzku, boli buď fyzicky prítomní alebo neustále na telefóne, sledovali kamery,objasnila mesačnú prácu Alexandra Orčíková.

Farmári sú skeptickí: Prečo? Čítajte na ďalšej strane >>>